Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Flash paměti, grafické karty a pevné disky

  5:00aktualizováno  5:00
Vývoj cen pevných disků, flash pamětí a grafických karet, je téma dnešního přehledu cen. Těmto komponentám jsme se již věnovali před jedním a půl měsícem, od té doby se však událo několik významných změn.
 V polovině ledna jsme se v pravidelném přehledu cen zabývali mimo jiné vývojem cen u paměťových Flash karet, pevných disků, grafických karet a dalších součástek a periferií. Nyní se tedy, po téměř měsíci a půl k těmto komponentům znovu vracíme.

Flash paměti

Opět se zaměříme na dnes nejrozšířenější formáty Compact Flash a Smart Media. Ještě před tím se však podíváme na vývoj ceny u paměťových karet využívaných především v produktech společnosti Sony.

Cena flash pamětí typu MemoryStick (MS), byla totiž v posledním lednovém týdnu výrazně snížena. Tato skutečnost nezůstala bez odezvy ani na českém trhu, a tak lze nyní zakoupit 16 MB kartu za cenu kolem 1200 korun, MS s kapacitou 32 MB stojí přibližně 1500 a 64 MB kousek je za cca 2300 korun, to vše bez DPH.

Graf SM a CF karet Při pohledu na vývoj cen Compact Flash médií, zjistíme, že se od posledního přehledu cena změnila pouze jednou, bylo to v pátém týdnu a od té doby se zarputile drží na stejné úrovni. Touto změnou je sleva, která vrací současnou cenovou hladinu na předvánoční úroveň, takže z dlouhodobého pohledu se v podstatě nic nezměnilo. Například cena za 64 MB CF kartu se pohybuje okolo 1170 korun bez DPH, 256 MB model lze zakoupit již od 4250 Kč bez DPH.

Poněkud jinak se vyvíjí ceny paměťových karet Smart Media. Ty totiž udržují vytrvalý pozvolný pokles a zdá se, že tento trend hned tak neopustí a to i přesto, že jsou ve své většině patrně nejlevnějším flash řešením na trhu. Výjimku tvoří paměť o kapacitě 128 MB, která je se svou cenou kolem 2200 korun bez DPH o něco dražší než Compact Flash karta se stejnou kapacitou a cenou kolem 2050 korun bez daně. 32 MB SM za cca 650 Kč a 64 MB za cenu podobnou 1050 korunám, jsou na tom cenově lépe, než odpovídající CF paměti.

Pevné disky

Neustálý vývoj se nezastavil ani na poli harddisků. Dochází k pravidelnému pozvolnému poklesu ceny u většiny výrobků a na trhu se pomalu zabydlují výrobky s kapacitou přesahující 100 GB. Jedněmi z nich je například 120 GB IBM DeskStar 120 GXP, který je cenově poprvé v některých obchodech, od svého uvedení na trh před 6-ti týdny, pod hranicí 10000 Kč bez DPH.

Graf HDD o velikosti 40GBJe zajímavé sledovat, jak jsou pevné disky IBM, Maxtor a Seagate např. s kapacitou 80 GB na přibližně stejné cenové úrovni, která odpovídá zhruba 5900 korunám bez DPH. I když je potřeba dát si pozor na detaily, protože třeba Maxtor je navržen pro modernější rozhraní U-ATA/133 a na výše uvedenou cenu se dostal na základě největšího poklesu ceny (10%) ze všech tří sledovaných výrobců. A Seagate je přeci jen o nějakou tu stokorunu levnější.

Do našeho grafu jsme vybrali pevné disky s kapacitou 40 GB. Myslíme si, že v současné době nejlépe je tato kapacita za přibližně 3500 Kč bez DPH, tím nejlepším co uspokojí většinu nároků a nevytáhne z peněženky poslední peníze.

Grafické karty

Grafické kartyMinulý cenový přehled grafických karet jsme věnovali nVidii a nyní se zaměříme na jejího největšího rivala - společnost ATI, respektive na její výrobky. Námi sledované Radeony jsou standardně osazovány televizním a digitálním (DVI) výstupem a 64 MB paměti typu DDR, s výjimkou modelu 7200, který používá SDR paměti a nemá DVI výstup.

Do grafu jsme pro cenové porovnání zvolili také grafiku GeForce2 Ti s 32 MB DDR SDRAM paměti a televizním výstupem. Z obecného pohledu se dá konstatovat, že grafické akcelerátory poměrně rychle a hlavně pravidelně zlevňují a tak se u novinek vyplácí počkat si pár týdnů na zajímavou slevu.


Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Další z rubriky

Chytrá domácnost od Lenova: zásuvka pozná nabitý mobil, žárovky mění nálady

Chytrá domácnost od Lenova.

Výrobce stolních počítačů Lenovo se naplno pouští na pole chytrých domácností. Asistenta s obrazovkou SmartDisplay...

Nové grafiky Nvidie jsou v Česku neskutečně drahé

Šéf společnosti Nvidia Jensen Huang ukazuje novou generaci grafických karet...

Nvidia oficiálně uvedla novou řadu svých grafických karet pro hráče, o kterých mluví jako o revoluci v grafickém...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz