Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Flash paměti, grafické karty a pevné disky

  5:00aktualizováno  5:00
Vývoj cen pevných disků, flash pamětí a grafických karet, je téma dnešního přehledu cen. Těmto komponentám jsme se již věnovali před jedním a půl měsícem, od té doby se však událo několik významných změn.
 V polovině ledna jsme se v pravidelném přehledu cen zabývali mimo jiné vývojem cen u paměťových Flash karet, pevných disků, grafických karet a dalších součástek a periferií. Nyní se tedy, po téměř měsíci a půl k těmto komponentům znovu vracíme.

Flash paměti

Opět se zaměříme na dnes nejrozšířenější formáty Compact Flash a Smart Media. Ještě před tím se však podíváme na vývoj ceny u paměťových karet využívaných především v produktech společnosti Sony.

Cena flash pamětí typu MemoryStick (MS), byla totiž v posledním lednovém týdnu výrazně snížena. Tato skutečnost nezůstala bez odezvy ani na českém trhu, a tak lze nyní zakoupit 16 MB kartu za cenu kolem 1200 korun, MS s kapacitou 32 MB stojí přibližně 1500 a 64 MB kousek je za cca 2300 korun, to vše bez DPH.

Graf SM a CF karet Při pohledu na vývoj cen Compact Flash médií, zjistíme, že se od posledního přehledu cena změnila pouze jednou, bylo to v pátém týdnu a od té doby se zarputile drží na stejné úrovni. Touto změnou je sleva, která vrací současnou cenovou hladinu na předvánoční úroveň, takže z dlouhodobého pohledu se v podstatě nic nezměnilo. Například cena za 64 MB CF kartu se pohybuje okolo 1170 korun bez DPH, 256 MB model lze zakoupit již od 4250 Kč bez DPH.

Poněkud jinak se vyvíjí ceny paměťových karet Smart Media. Ty totiž udržují vytrvalý pozvolný pokles a zdá se, že tento trend hned tak neopustí a to i přesto, že jsou ve své většině patrně nejlevnějším flash řešením na trhu. Výjimku tvoří paměť o kapacitě 128 MB, která je se svou cenou kolem 2200 korun bez DPH o něco dražší než Compact Flash karta se stejnou kapacitou a cenou kolem 2050 korun bez daně. 32 MB SM za cca 650 Kč a 64 MB za cenu podobnou 1050 korunám, jsou na tom cenově lépe, než odpovídající CF paměti.

Pevné disky

Neustálý vývoj se nezastavil ani na poli harddisků. Dochází k pravidelnému pozvolnému poklesu ceny u většiny výrobků a na trhu se pomalu zabydlují výrobky s kapacitou přesahující 100 GB. Jedněmi z nich je například 120 GB IBM DeskStar 120 GXP, který je cenově poprvé v některých obchodech, od svého uvedení na trh před 6-ti týdny, pod hranicí 10000 Kč bez DPH.

Graf HDD o velikosti 40GBJe zajímavé sledovat, jak jsou pevné disky IBM, Maxtor a Seagate např. s kapacitou 80 GB na přibližně stejné cenové úrovni, která odpovídá zhruba 5900 korunám bez DPH. I když je potřeba dát si pozor na detaily, protože třeba Maxtor je navržen pro modernější rozhraní U-ATA/133 a na výše uvedenou cenu se dostal na základě největšího poklesu ceny (10%) ze všech tří sledovaných výrobců. A Seagate je přeci jen o nějakou tu stokorunu levnější.

Do našeho grafu jsme vybrali pevné disky s kapacitou 40 GB. Myslíme si, že v současné době nejlépe je tato kapacita za přibližně 3500 Kč bez DPH, tím nejlepším co uspokojí většinu nároků a nevytáhne z peněženky poslední peníze.

Grafické karty

Grafické kartyMinulý cenový přehled grafických karet jsme věnovali nVidii a nyní se zaměříme na jejího největšího rivala - společnost ATI, respektive na její výrobky. Námi sledované Radeony jsou standardně osazovány televizním a digitálním (DVI) výstupem a 64 MB paměti typu DDR, s výjimkou modelu 7200, který používá SDR paměti a nemá DVI výstup.

Do grafu jsme pro cenové porovnání zvolili také grafiku GeForce2 Ti s 32 MB DDR SDRAM paměti a televizním výstupem. Z obecného pohledu se dá konstatovat, že grafické akcelerátory poměrně rychle a hlavně pravidelně zlevňují a tak se u novinek vyplácí počkat si pár týdnů na zajímavou slevu.Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Druhý den grilování: „EU změní Facebook po celém světě,“ říká Zuckerberg

Mark Zuckerberg vypovídá před sněmovním výborem (11. dubna)

Mark Zuckerberg i ve středu odpovídal na otázky amerických zákonodárců. Zopakoval, že přijímá svou osobní zodpovědnost...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Apple tajně vyrábí vlastní obrazovky microLED

iPhone X je nejdražším smartphonem současnosti

Technologický gigant v neuveřejněném testovacím projektu vyrábí obrazovky microLED. Tenčí a jasnější nástupci současné...

Acer připravuje první tablet s operačním systémem Chrome OS

Acer Chromebook Tab 10 se má prosadit především ve školství.

Acer bude prvním výrobcem, který nabídne operační systém Chrome OS na tabletu.

Český router MOX si složíte sami. Zaplatíte jen za to, co potřebujete

Modulární router Turris MOX.

Potřebujete jen wi-fi, ale ne vícero portů? Nebo naopak gigabitové porty a síťové uložiště pro data? Nebo optickou...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz