Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Flash, pevné disky, grafické karty, monitory a tiskárny

  5:00aktualizováno  5:00
Pokračujme v našem pravidelném přehledu cen. Tentokrát jsme se blíže podívali na zoubek paměťovým flash kartám, pevným diskům, grafickým kartám, monitorům a tiskárnám. Zjištětě, zda se již máte rozhodnout pro koupi či ještě počkat.
Po novém roce jsme poněkud změnili systém článků o vývoji cen v České republice. Nyní tedy máte možnost číst další část seriálu, který se tentokrát bude zaobírat některými flash paměťmi, pevnými disky, vybranými grafickými kartami, monitory a tiskárnami.

Flash paměti

Stále více výrobků používá pro ukládání svých dat paměťové flash karty. Toto médium má své nesporné výhody, mezi které patří malé rozměry, nízká hmotnost relativně veliká kapacita. Mezi zápory, které značně zpomalují větší rozšíření tohoto produktu patří jednoznačně cena a z ní vyplývající náklady na uložení 1 MB dat. Do dnešního přehledu jsme zahrnuli dva nejrozšířenější typy tohoto druhu pamětí Compact Flash(CF) a Smart Media (SM). Naši čtenáři tak mají jedinečnou možnost porovnat dosavadní vývoj ceny.

Graf Compact flash karet

Z přiložených grafů vyplývá, že se ceny těchto dvou druhů karet od sebe příliš neliší (přibližně 15 procent) a navíc se jinak levnější SmartMedia v kapacitě 128 MB dostává na vyšší cenu než CF se stejnou kapacitou. K tomu oba formáty stíhal stejný osud v historickém vývoji cen. Při bližším pohledu, je ale jasné, že tomu ani nemůže být jinak. Při výrobě se prakticky používají stejné základní součásti, karty se tak v postatě liší obalem a ovládacími obvody.

Compact Flash jsou ve většině velikostí mírně dražší než SM. Za půl roku, po které jsme cenu sledovali, ale snížili svou cenu v některých případech i o více než 20 procent a pokud by nedošlo u většiny druhů k novoročnímu skoku, mohlo to být i o více. Takto se nejlépe vedlo 32 MB modelu, který plynule snižoval svou cenu z téměř 1000 korun k hranici 700 korun bez DPH. Karty s vyššími kapacitami pak v novém roce zaznamenaly nárůst.

Graf Smart media karet

Karty SmartMedia se mimo verzi 128 MB staly cenově nejdostupnějším řešením v tomto segmentu trhu. Vyhnuli se i nárůstu cen po novém roce a tak si například 64 MB modul mohl za půl roku připsat zlevnění o téměř 20 procent a 128 MB dokonce o více než 30 %.

Pevné disky

Ukládání dat na pevný disk již není pouze doménou počítačů. Tak jak se disky zmenšují a snižuje se jejich spotřeba, nacházejí uplatnění v mnoha dalších zařízeních. Také jejich vysoká kapacita s příjemným poměrem peněz za uložený MB informace, harddiskům pomohla k rozšíření do takových zařízení jako jsou různé set-top boxy, kde mohou sloužit jako pomyslná páska videorekordéru, nebo úložiště hudebních nahrávek.

Graf HDD o velikosti 20 GB

Ceny pevných disků z dlouhodobého horizontu klesají, i když mohou nastat v rámci menších časových úseků výkyvy směrem vzhůru, například tak, jak to předvedla v novém roce kompletní řada disků IBM Deskstar s růstem od 10 do 18 %.

Do grafu ukazující půlroční vývoj na tomto trhu, jsme se rozhodli zařadit disky s kapacitou 20 GB, jejichž cena asi nejlépe kopíruje celkový vývoj trhu.Z grafu vyplývá, že se nejlevnější pevné disky o kapacitě 20 GB nezadržitelně blíží psychologické hranici 3000 bez DPH korun a pokud nenastane něco neočekávaného, prorazí ji do dvou měsíců.

Grafické karty

Graf grafické karty GeForce2

Grafickým akcelerátorům pro běžné PC stále vévodí, alespoň v prodeji, společnost nVidia se svým čipem GeForce 2 ve verzích MX a Ti. Také my jsme do grafu vybrali tyto čipy. Obecně lze říci, že karty s čipem GeForce2 MX 200 se cenově pohybují pod hranicí 2000 korun bez DPH, ale patrně ji již nepřekročí. Z grafu lze například vyčíst dočasné zlevnění méně výkonných karet před vánočními svátky a nárůst jejich ceny ještě před koncem roku, který v novém roce znovu vystřídal mírný pokles. To bylo s největší pravděpodobností způsobeno snahou zbavit se zásob karet se staršími čipy, které jsou postupně nahrazovány rychlejšími modely.

Monitory

Vývoj cen na trhu monitorů připomíná slona. Většina těchto výrobků si drží s menšími výkyvy svou linii ceny, dokud nejsou z trhu staženy. Neplatí to samozřejmě vždy a pro všechny. Příkladem budiž sedmnáctipalcové monitory Relysis s plochou obrazovkou. Zatímco model TF770 se novoroční slevou přiblížil hranici 6000 korun bez DPH, TF785 přivítal nový rok 15% nárůstem. A to vše za téměř neměnných cen ostatních modelů. Patrně nejlevnější sedmnáctipalcový monitor na českém trhu nabízí SAMPO a to za cenu kolem pět a čtvrt tisíce bez daně, což je o 5% méně než minulý rok. Novoroční sleva potkala také některé přístroje se značkou Belinea, nebyla však větší než 5%. Z dražších značek je zajímavý pokles o 8 % u 17 palcového modelu SONY E230.

Tiskárny

Kdo by u tiskáren hledal nějaké cenové vzrušení, asi by zklamaně odešel. Je tu snad dokonce ještě větší nuda než u monitorů. Největší námi zaznamenaná změna od vánoc dosáhla 3% a byla to sleva modelu Canon S600 na cenu blížící se 7500 korun bez DPH. Za zmínku snad ještě stojí mírné zlevnění tiskáren OKI.Témata: IBM, Set-top box

Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Casio představilo hodinky, které vás budou po horách navigovat tři dny

Nové odolné chytré hodinky Casio WSD-F30.

Sportovní chytré hodinky Casio s armádní specifikací odolnosti přicházejí na trh s vylepšeným operačním systémem Wear...

Nové grafiky Nvidie jsou v Česku neskutečně drahé

Šéf společnosti Nvidia Jensen Huang ukazuje novou generaci grafických karet...

Nvidia oficiálně uvedla novou řadu svých grafických karet pro hráče, o kterých mluví jako o revoluci v grafickém...

Najdete na iDNES.cz