Ceny: Grafické karty od ATI o 25% levnější, Nvidie za tisícovku

aktualizováno 
Ceny klesají u většiny v tomto přehledu sledovaných produktů. Špatná zpráva ale je, že se u pevných disků snížila záruční doba. Naopak potěšit mohou nové ceny grafických karet a některých vysokokapacitních flash pamětí.
Několik novinek vás čeká v přehledu cen grafických karet, flash pamětí a pevných disků. Jednou z nich je snížení záruční doby na HDD, další nové produkty přibyly například do flash pamětí a obměnila se celá jedna řada pevných disků.

Grafické karty

Společnost Nvidia představila tento týden svou dlouho očekávanou novinku s kódovým názvem NV30 a označením GeForce FX. Možná i to pomohlo cenám grafických karet o pár korunek dolů. Rozhodně lze ale před vánoci očekávat ještě nějaké zlevnění.

ATI

Grafické karty společnosti ATI se zatím hřejí na výsluní pozornosti a maximálního výkonu. Nvidia doufá, že tomu učiní přítrž jejich novinka z Comdexu. Zatím ale ceny většiny námi sledovaných grafik od ATI utěšeně klesají, až na jednu výjimku, kterou je 64MB model karty Radeon 8500. Ta za měsíc zdražila o více než 18 procent a prodává se za cca 3600 korun. Náladu vám ale může spravit její verze LE, která je o čtvrtinu levnější než před čtyřmi týdny. Její cena se pohybuje kolem 2800 korun.

Graf vývoje cen karet nvIDIA a ATI 

Nvidia

Karty GeForce společnosti Nvidia zatím cenově výrazně nereagovaly na představenou novinku NV30. Možná je to dáno tím, že její uvedení na trh se o něco málo pozdrží. Nejvýraznější slevu jsme zaznamenali u modelu GF2 MX-200, který je o téměř 13 % levnější než při posledním cenovém přehledu. To znamená, že se současná cena pohybuje nad 1000 korun. Naopak největší nárůst ceny proběhl u karty GeForce4 MX 420, která nabrala během měsíce více než 6 %. Obchodníci ji tedy nabízejí za přibližně 2100 korun.

Pevné disky

U disků Seagate, Maxtor i IBM počítejte s jednoroční zárukou, kterou si však při zaplacení několika set korun můžete nechat prodloužit. Když se to vezme do důsledků, tak pokud by disky zůstaly na své předchozí ceně, v podstatě by zdražily.

IBM

Od 43. týdne nahradily u disků IBM verzi 120 GXP řadou 180 GXP. Přestože všechny disky zlevňovaly, nenahradilo to ani v jednom případě ztrátu záruční doby. O 6 % levnější je v tomto týdnu Deskstar s kapacitou 80 GB. Prodává se za něco více než 4000 Kč.

Graf vývoje cen HDD o velikosti 60 GB 

Seagate

U disků Seagate došlo, i přes snížení záruční doby o dva roky, ke zdražení. To postihlo 40GB Barracudu IV. Je nyní dražší o necelá 2 %. Prodejní cena se tak zvýšila na cca 3000 korun. Je navíc zajímavé, že cena tohoto produktu roste již desátým týdnem. Jinak je o téměř 4 % levnější 80GB disk, který by vás měl při případné koupi stát kolem 4000 korun.

 Graf vývoje cen HDD o velikosti 80 GB

Maxtor

Maxtor přivezl na Comdex 2002 ukázat pevný disk s kapacitou 250 GB, blíže o něm se můžete dočíst zde. V našem cenovém přehledu se mezi disky DimondMax objevil jeden model, který také překvapil – bohužel ve špatném slova smyslu. Snížení záruky a navíc nárůst ceny o více než 10 % je nepříliš pěkná vizitka pro 40GB harddisk od Maxtoru. Potenciální zájemce si jej může koupit za přibližně 3000 korun. Naopak o téměř 5 procent levnější je momentálně 80GB DimondMax s cenou kolem 3800 korun.

Flash paměti

Na letošním Comdexu se objevila 3GB flash paměťová karta typu Compact Flash. To sice nijak výrazně nezahýbalo s cenami dosavadních modulů, ale podpořilo to naše rozhodnutí přidat do přehledu modul CF s kapacitou 512 MB.

Compact Flash

Opravdu příjemné cenové poklesy nám připravila paměťová média Compact Flash. Tyto karty s kapacitou 128 MB a 256 MB, nyní seženete o téměř 8 % procent levněji než před měsícem. Za CF s menší kapacitou tedy zaplatíte kolem 1500 korun a za 256 MB pak 2900 korun. Naposledy zmíněná karta se také jeví co do poměru "cena/kapacita" jako nejlepší koupě.

Graf vývoje cen SM a CF karet ̈

Smart Media

V tomto případě došlo k minimálním cenovým výkyvům, které nepřekročily hranici 2,5 %. Proto za 64 MB zaplatíte o něco více než 850 korun a za dvojnásobnou kapacitu pak cca 1700 Kč.

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Microsoft přestavil černé notebooky, počítač v displeji a sluchátka

Rodina novinek Surface pro rok 2018

Společnost Microsoft ukázala novou generaci počítačů Surface a překvapení k tomu - vlastní sluchátka.

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Nová čtečka Amazon Kindle Paperwhite je voděodolná a přečte vám knihu

Čtečka Kindle Paperwhite přichází v roce 2018 s voděodolností do dvou metrů.

Amazon představil čtvrtou generaci čtečky elektronických knih Kindle Paperwhite.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz