Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Karta se obrátila. Paměti a procesory zlevňují

aktualizováno 
Zdá se, že na letošní únor budou lidé toužící po novém procesoru či operační paměti vzpomínat jen v dobrém. Spolu se snížením cen procesorů došlo i na slevy v oblasti paměťových modulů. Doufejme jen, že to ještě chvíli vydrží.
Čtrnáct dní poté, co se slevami svých procesorů přišla společnost Intel, provedl stejný krok i její největší rival na poli procesorů firma AMD. Radost potenciálních zákazníků vzbudili zajisté i výrobci pamětí, neboť po více než měsíci se cena této komodity zase začíná snižovat.

Paměti

Letošní rok se již konečně mají běžně na trhu objevovat paměťové čipy a moduly druhé generace DDR SDRAM. Ne, že by je výrobci nebyly schopni vyrábět již dříve, ale chyběla poptávka. Nyní jsou již připravovány základní desky, do jejichž paměťových bank se budou vkládat již DDR 2 paměti.

Nástup nové generace DDR modulů však bude mít jen minimální vliv na staré paměti SDR SDRAM. Jejich podpora ještě zdaleka neskončila a mnoho subjektů čeká na příznivější ceny, aby si vylepšili své systémy.

Graf vývoje cen SDR SDRAM pamětí 

Možná, že se ta doba pomalu blíží, neboť již celý měsíc ceny modelů tohoto druhu pamětí klesají. Nejvíce se to projevilo na 256MB modelu, který během 14 dní ztratil téměř pět procent ze své původní ceny. Z měsíčního pohledu pak celková sleva činí asi 7 %.

Předminulý týden jsme u DDR SDRAM pamětí zaznamenali poměrně vysoký nárůst cen, který se však nyní alespoň trochu podařilo korigovat. Od začátku února tedy ceny pamětí klesly, ale většinou ještě ne pod úroveň, na níž byly na začátku roku.

Graf vývoje cen DDR SDRAM pamětí 

Nejlépe se v tomto ohledu vedlo DDR SDRAM čipům s taktem 266 MHz a kapacitami 128 a 256 MB. Modul s nižší kapacitou je za dva týdny levnější o téměř tři procenta a po měsíci je jeho cena o více než 4 % nižší než v té době. V poměru ke stejným časovým úsekům klesla cena 256MB modulu o čtyři, respektive tři procenta.

Procesory

Jak již bylo zmíněno, po Intelu snižovala ceny i společnost AMD. Další zajímavá informace pochází z fóra vývojářů IDF, kde Intel oznámil, že již v příštím čtvrtletí vypustí do světa 64bitovou verzi stolního procesoru. Zdá se, že přes počáteční ostýchavost se nyní Intel snaží dohonit vlak, rozjetý firmou AMD.

AMD

Oficiální zlevnění procesorů AMD se nedotklo řady Duron, která v současnosti obsahuje nabídku tří modelů s jádrem Applebread. Přesto se jejich cena za posledních čtrnáct dní poměrně výrazně snížila. Největší pokles zasáhl 1,8GHz čip, který je tak o cca 11 % levnější. Duron s taktem 1600 MHz snížil cenu o necelých 9 % a nejpomalejší 1,4GHz model nyní seženete o 7 % levněji než na začátku měsíce.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Duron 

Hlavní změny se však očekávaly u čipů Athlon XP. Slevy se sice v českých obchodech pohybují v jiných úrovních než oficiální cenové změny, ale to se s největší pravděpodobností časem srovná. Zatím se můžeme těšit například z 18% poklesu u Athlona XP 2800+, nebo mít radost z patnáctiprocentní slevy modelu s označením 2600+. Oblíbený čip 2500+ je v půlce měsíce o 11 % levnější než na jeho začátku.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP 

Intel

Podle vývoje cen procesorů Celeron by se dalo říci, že se na poli procesorů se značkou Intel nic vážného neděje. To je však jen zdání, které vyvolávají slevy, jež u těchto procesorů průměrně dosahují pouhých 2 %.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4 

Mnohem dramatičtější je cenový vývoj Pentií 4, kde pomalu, ale jistě zvoní umíráček modelům s taktem FSB sběrnice 533 MHz. Největší slevy dosáhl 3,2GHz čip, který stihl po propadu ceny na začátku února přidat po čtrnácti dnech ještě 5 % navíc. Druhé největší zlevnění pak zasáhlo Pentium 4 s taktem 2,8 GHz, když překonalo hranici 3 %.

 

Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.Témata: Celeron, DDR SDRAM, Intel, Vlak

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Tablety dál umírají. O Vánocích se jim naposledy dařilo

(Ilustrační snímek)

Apple si s iPadem udržuje vedení, nejvíce ale rostl Kindle Fire od Amazon - jako jedinému z hlavních výrobců se mu...

Intel se chce zbavit závislosti na klasických počítačích

(ilustrační snímek)

Společnost Intel se stále více snaží oprostit od závislosti na x86 platformě. Tento krok ovšem není náhlý, firma na něm...

Místo provazu za pár korun můžete mít předražené švihadlo, které kreslí

Chytré švihadlo je především vychytralým způsobem, jak vyrazit peníze ze...

Korejská značka Tangram si uvědomila, že skákání přes švihadlo je zbytečně levnou záležitostí, která navíc zatěžuje...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz