Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Karta se obrátila. Paměti a procesory zlevňují

aktualizováno 
Zdá se, že na letošní únor budou lidé toužící po novém procesoru či operační paměti vzpomínat jen v dobrém. Spolu se snížením cen procesorů došlo i na slevy v oblasti paměťových modulů. Doufejme jen, že to ještě chvíli vydrží.
Čtrnáct dní poté, co se slevami svých procesorů přišla společnost Intel, provedl stejný krok i její největší rival na poli procesorů firma AMD. Radost potenciálních zákazníků vzbudili zajisté i výrobci pamětí, neboť po více než měsíci se cena této komodity zase začíná snižovat.

Paměti

Letošní rok se již konečně mají běžně na trhu objevovat paměťové čipy a moduly druhé generace DDR SDRAM. Ne, že by je výrobci nebyly schopni vyrábět již dříve, ale chyběla poptávka. Nyní jsou již připravovány základní desky, do jejichž paměťových bank se budou vkládat již DDR 2 paměti.

Nástup nové generace DDR modulů však bude mít jen minimální vliv na staré paměti SDR SDRAM. Jejich podpora ještě zdaleka neskončila a mnoho subjektů čeká na příznivější ceny, aby si vylepšili své systémy.

Graf vývoje cen SDR SDRAM pamětí 

Možná, že se ta doba pomalu blíží, neboť již celý měsíc ceny modelů tohoto druhu pamětí klesají. Nejvíce se to projevilo na 256MB modelu, který během 14 dní ztratil téměř pět procent ze své původní ceny. Z měsíčního pohledu pak celková sleva činí asi 7 %.

Předminulý týden jsme u DDR SDRAM pamětí zaznamenali poměrně vysoký nárůst cen, který se však nyní alespoň trochu podařilo korigovat. Od začátku února tedy ceny pamětí klesly, ale většinou ještě ne pod úroveň, na níž byly na začátku roku.

Graf vývoje cen DDR SDRAM pamětí 

Nejlépe se v tomto ohledu vedlo DDR SDRAM čipům s taktem 266 MHz a kapacitami 128 a 256 MB. Modul s nižší kapacitou je za dva týdny levnější o téměř tři procenta a po měsíci je jeho cena o více než 4 % nižší než v té době. V poměru ke stejným časovým úsekům klesla cena 256MB modulu o čtyři, respektive tři procenta.

Procesory

Jak již bylo zmíněno, po Intelu snižovala ceny i společnost AMD. Další zajímavá informace pochází z fóra vývojářů IDF, kde Intel oznámil, že již v příštím čtvrtletí vypustí do světa 64bitovou verzi stolního procesoru. Zdá se, že přes počáteční ostýchavost se nyní Intel snaží dohonit vlak, rozjetý firmou AMD.

AMD

Oficiální zlevnění procesorů AMD se nedotklo řady Duron, která v současnosti obsahuje nabídku tří modelů s jádrem Applebread. Přesto se jejich cena za posledních čtrnáct dní poměrně výrazně snížila. Největší pokles zasáhl 1,8GHz čip, který je tak o cca 11 % levnější. Duron s taktem 1600 MHz snížil cenu o necelých 9 % a nejpomalejší 1,4GHz model nyní seženete o 7 % levněji než na začátku měsíce.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Duron 

Hlavní změny se však očekávaly u čipů Athlon XP. Slevy se sice v českých obchodech pohybují v jiných úrovních než oficiální cenové změny, ale to se s největší pravděpodobností časem srovná. Zatím se můžeme těšit například z 18% poklesu u Athlona XP 2800+, nebo mít radost z patnáctiprocentní slevy modelu s označením 2600+. Oblíbený čip 2500+ je v půlce měsíce o 11 % levnější než na jeho začátku.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP 

Intel

Podle vývoje cen procesorů Celeron by se dalo říci, že se na poli procesorů se značkou Intel nic vážného neděje. To je však jen zdání, které vyvolávají slevy, jež u těchto procesorů průměrně dosahují pouhých 2 %.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4 

Mnohem dramatičtější je cenový vývoj Pentií 4, kde pomalu, ale jistě zvoní umíráček modelům s taktem FSB sběrnice 533 MHz. Největší slevy dosáhl 3,2GHz čip, který stihl po propadu ceny na začátku února přidat po čtrnácti dnech ještě 5 % navíc. Druhé největší zlevnění pak zasáhlo Pentium 4 s taktem 2,8 GHz, když překonalo hranici 3 %.

 

Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.Témata: Celeron, DDR SDRAM, Intel, Vlak

Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Nvidia chystá „velkolepé překvapení“, konečně oznámí nové grafické karty

Nvidia GeForce 1080 GTX Ti

Na herním veletrhu Gamescom, který se uskuteční za tři týdny v německém Kolíně nad Rýnem, plánuje společnost Nvidia...

Apple zřejmě chystá vlastní biometrický čip, měl by zachraňovat životy

Wafer 14nm PLUS

Společnost Apple se stále více soustředí na vývoj vlastních čipů, díky kterým může mít svůj hardware i software lépe...

Nové MacBooky Pro s procesorem Core i9 se podle prvních testů přehřívají

Nové MacBooky Pro

Procesory Core i9 v nejvýkonnějších a nejdražších konfiguracích nových notebooků MacBook Pro společnosti Apple zatím...

Najdete na iDNES.cz