Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Kdo nenakoupil včas procesory a paměti, prodělal

aktualizováno 
Poslední vývoj na poli cen pamětí a procesorů může u mnohých potenciálních zákazníků vyvolávat chmury. Ceny těchto produktů se totiž vydaly směrem vzhůru. Částečně je to důsledek nestabilní koruny. Víme také, kdy Intel "přečísluje" své procesory.
Paměti a procesory v posledních dvou týdnech zdražovaly. S výjimkou DDR SDRAM pamětí a procesorů Celeron se však zdražení jen sporadicky přehouplo přes 3 %. V době před veletrhem CeBIT byl hlavním hybatelem ceny těchto produktů především vývoj ceny koruny vůči americkému dolaru.

Paměti

Ceny SDR SDRAM pamětí poté, co ve své většině přibližně měsíc zlevňovaly, v posledních čtrnácti dnech zamířily vzhůru. Nejvíce se to odrazilo na 128- a 256MB modulech, které jsou nyní dražší o přibližně 3,5 procenta. Z měsíčního pohledu je však na tom nejhůře paměť s kapacitou 512 MB, která od poloviny února zdražila o téměř 7 %.

Graf vývoje cen SDR SDRAM pamětí 

Právě probíhající veletrh CeBIT se stal první velkou akcí, kam výrobci značkových pamětí nasměrovali prezentace nové generace DDR II SDRAM pamětí. Jejich ceny se zatím pohybují v násobcích cen první generace DDR pamětí se stejnou kapacitou.

Jinak někteří výrobci současných DDR SDRAM pamětí výrazně překračují jejich specifikaci, když na právě na CeBITu nabízejí moduly s taktem 667 MHz.

Graf vývoje cen DDR SDRAM pamětí

I tomuto druhu pamětí se nevyhnulo zdražení. Nejvíce se odrazilo na 256MB DDR SDRAM pamětech s frekvencí 333 a 400 MHz. První zmíněný modul je po uplynulých čtrnácti dnech dražší o osm procent, zatímco druhý zdražil dokonce o 11 %.

Procesory

Největší zdražení v oblastí procesorů pro stolní počítače postihlo modely Intel Celeron. Neobjevili jsme ani jeden, který by zdražil o méně než 10 %. Zdražovalo se však i u dalších řad a nejen u Intelů.

AMD

Společnost AMD na letošním CeBITu slavnostně uvedla model Athlon 64 FX-53. Ten běhá na frekvenci 2,4 GHz, je vybaven 1MB vyrovnávací paměti L2.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Duron 

Aktuální vývoj cen u procesorů Duron je stejně tristní, jako u dalších sledovaných komodit. Navíc platí, že čím menší frekvence, tím větší zdražení. Proto je 1,4GHz model nyní dražší o téměř 5% a Duron s frekvencí 1,8 GHZ nedosáhl zdražení ani o půl procenta.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP 

Ani u čipů Athlon XP nebylo zdražení nijak dramatické a nejvíce postihlo procesory z dolní části nabídky. O téměř 6 % dražší je tak nyní Athlon XP 2000+ a o 4 % více dají po dvou týdnech zájemci za čip označený 2200+.

Intel

Intel na CeBITu informoval, kdy dojde ke změně označování procesorů tak, aby se výkon neodhadoval podle frekvence procesoru. Řady 300, 500 a 700 (stejné jako u sedanů BMW) připomínají současné označování procesorů Opteron od AMD. Uvedení nového systému označování má proběhnout kolem 10. května letošního roku.

Pokud se dá v dnešním přehledu označit něco za tragédii, pak je cenový vývoj procesorů Celeron. Nejmenší zdražení dosáhlo 13.5 % a zasáhlo čipy s frekvencí 2 GHz a 2,8 GHZ. Nejvíce pak vzrostla cena o téměř 16 % u Celeronu s taktem 2,5 GHz.

Graf vývoje cen procesorů Pentim 4 

Modely s označením Intel Pentium 4 se při zdražování většinou držely při zemi. Jedinou výjimkou byl 2800MHz procesor, který za půl měsíce stihl zdražit o téměř 9 %.

 

 

Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.Témata: BMW, CeBIT, Frekvence 1, Intel

Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Další z rubriky

Google chce koupit výrobce unikátních fotoaparátů Lytro. Nebude to drahé

Lytro

Společnost Google má údajně zájem o společnost Lytro. Ta se proslavila výrobou fotoaparátů, které umí vytvořit snímek s...

Čínští policisté zkoušejí brýle, díky kterým poznají zločince za jízdy

Největší tepnou Pekingu právě projíždějí vozy s SPZ s lichými číslem na konci.

Brýle s umělou inteligencí rozpoznávaly kriminálníky doposud jen v davu. Nyní je policisté v Číně úspěšně otestovali i...

Apple tajně vyrábí vlastní obrazovky microLED

iPhone X je nejdražším smartphonem současnosti

Technologický gigant v neuveřejněném testovacím projektu vyrábí obrazovky microLED. Tenčí a jasnější nástupci současné...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz