Ceny: LCD již pod dvanácti tisíci a 40x CD-RW za méně než dva tisíce

aktualizováno 
Stále nižší ceny LCD panelů nutí i doposud šetřivé uživatele uvažovat nad možností pořídit si místo klasického CRT monitoru panel z tekutých krystalů. Smůlu naopak mají ti, kdo šetřili na DVD přepisovačku – bude jim to trvat poněkud déle.

Poslední vývoj cen přináší někomu zklamání, jinému radost. Zaplesají ti, kteří touží mít na svém stole LCD panel, naopak příznivci DVD+RW záznamu spíše zapláčou.

Optické mechaniky

Zatímco zprávy z Asie, kde je největší koncentrace výrobců optických mechanik a jejich komponent, hovoří, co se snižování cen týká, optimisticky, na našem trhu je situace poněkud horší. Z dlouhodobějšího hlediska se však dá bezpochyby předvídat další pokles cen.

V oblasti přepisovacích CD-RW mechanik naštěstí ceny nestoupaly. Dokonce jsme v některých případech zaznamenali poměrně zajímavé poklesy. Tak například mechanika LITE-ON LTR-40125S je v poměru k ceně před měsícem, kdy jsme tyto produkty naposledy sledovali, o necelých šest procent levnější. Trvá tak neustálý pokles ceny od doby, kdy byla tato přepisovačka zařazena do našeho přehledu. Aktuální cena tak odpovídá hodnotě kolem 1900 korun. To samozřejmě produkt z dílen LITE-ON řadí k nejlevnějším na trhu.

Graf vývoje ceny vypalovacích CD mechanik 

DVD-ROM mechaniky dopadly - z cenové pohledu – podstatně hůře. O více než čtyři procenta si pohoršila šestnáctirychlostní mechanika LITE-ON. Přesto si s cenou kolem 1400 korun udržela pozici nejlevnější DVD mechaniky našeho přehledu. Tři procenta si na své konto připsalo zařízení od Toshiby - je nyní k dostání za necelých 1500 korun.

Graf vývoje ceny DVD mechanik 

Naprostá tragédie nastala v případě DVD+RW přepisovacích mechanik. Jak AOpen DVD+RW 5120A, tak HP DVD-Writer DVD200i výrazně zvýšily svou cenu. Uvolnily tím cestu na výsluní přepisovačce s konkurenčním formátem DVD-R/RW, která se z námi sledovaných DVD mechanik určených k zápisu na DVD disky stala díky osmiprocentnímu cenovému poklesu nejlevnější. Na pultech ji najdete s cenovkou udávající cenu cca 12 750 Kč.

Graf vývoje ceny vypalovacích mechanik DVD 

Mechanika od společnosti Hewlett-Packard zdražila za uplynulý měsíc o neuvěřitelných 25 %, což její cenu vyšvihlo k devatenácti tisícům. AOpen je nyní dražší o necelých 16% a prodává se za cca 14 000 korun.

LCD

Jak jsme hovořili v minulém přehledu cen těchto zařízení, vývoj v oblasti zobrazovacích zařízení, kam LCD bezpochyby patří, je více než překotný. To má samozřejmě příznivý vliv na cenu, i když to klade vysoké nároky na výrobce. Dá se téměř říci, že sotva dokončí jednu výrobní továrnu, už aby ji pomalu přestavovali, aby mohli vyrábět další generaci produktů.

Ze zahraničních burz v poslední době přicházejí zprávy, že se dále zvyšuje poptávka po LCD panelech, ale jejich producenti by se s ní měli umět bez výraznějších časových prodlev vypořádat.

Graf vývoje ceny 15" LCD panelů 

Všechny patnáctipalcové LCD displeje, zařazené do naší databáze sledovaných produktů, zlevnily. Některé více, jiné méně. Největší radost potenciálním uživatelům zajisté přináší kvalitní panel od společnosti Samsung, který se díky jedenáctiprocentnímu poklesu zařadil mezi absolutně nejlevnější LCD na našem trhu. Lze jej nyní pořídit za cenu kolem 12 500 korun. Další zajímavý pokles ceny v tomto segmentu jsme zaznamenali u patnáctipalcového panelu Hyundai. Je nyní levnější o 8 % a budete si jej moci pořídit za cca 13 500 Kč.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Chytré čínské procesory chtějí dobýt trh s auty, kamerami i servery

Huawei Connect 2018

Na akci Huawei Connect 2018 v Šanghaji představil tento čínský gigant čipy, které jsou vybaveny procesory pro umělou...

Apple ukázal nové iPady Pro. Přichází USB-C, odchází sluchátkový jack

Apple iPad Pro

Apple opět definuje nový směr v kategorii tabletů. Představil dva nové tablety iPad Pro s 11palcovým a 12,9palcovým...

Google má svůj první tablet s Chrome OS a asistentku s obrazovkou

Novinky Googlu

Společnost Google v úterý představila nový hardware. Vůbec poprvé se mezi produkty objevil tablet a chytrý asistent s...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz