Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: LCD zažily další pád, optické mechaniky jsou naopak dražší

aktualizováno 
Zdá se, že se obchodníci snaží na předvánočním trhu prodat co nejvíce LCD panelů. Jak jinak si vysvětlit pokles cen některých modelů až o 15%? CD-RW mechaniky jsou nyní o 20% rychlejší, ale v některých případech i o 20 %dražší.
Tento přehled cen optických mechanika a LCD panelů je poslední před Vánocemi a také poslední v tomto roce. Na předvánočním trhu by se měly stihnout objevit nové produkty a starší modely by měly ještě o něco zlevnit.

Optické mechaniky

Těsně před koncem roku obchodníci obměnili nabídku CD-RW mechanik. Čtyřicetirychlostní mechaniky tak vystřídaly ty s označením „48x“. Cenově se tato změna výrazněji projevila jen u některých modelů. Například Plextor PX-W4824TA je oproti svému předchůdci PX-W401240TA nyní dražší o cca 20 % a v obchodech ho tak budete moci koupit za cca 4300 korun. Naproti tomu 48-rychlostní LITE-ON LTR-48126S v poměru k pomalejšímu modelu nezdražil ani o 3 %. Prodává se těsně pod hranicí 2000 korun.

Graf vývoje cen vypalovacích CD mechanik 

U šestnáctirychlostních DVD-ROM mechanik jsme zaznamenali maximálně pětiprocentní pohyby cen. U Sony a Toshiby to bylo směrem dolů a u Pioneera směrem nahoru. První dvě zmíněné mechaniky se prodávají téměř shodně za ceny kolem 1700 korun. DVD Pioneer 16x je možné sehnat za cca 1900 Kč. Pokud se podíváte pozorně na graf, zjistíte, že i přes současný pokles se cena těchto mechanik spíše zvedá.

Graf vývoje cen DVD mechanik 

U přepisovatelných DVD mechanik byla již do některých ceníků zařazena i mechanika SONY DRU500A DVD±Writer, která zvládá zapisovat jak ve formátu DVD-R/RW, tak i v konkurenčním DVD+R/RW. Za pozornost rozhodně stojí její startovací cena, která je velice podobná „jednoformátovým“ přepisovatelným DVD.

Z nich se nejvíce dařilo mechanice AOpen DVD+RW 5120A, jejíž cena za měsíc poklesla o 5 %. Prodejci ji nyní nabízejí za přibližně 11 000 korun.

Graf vývoje cen DVD vypalovacích mechanik 

LCD

Někteří výrobci LCD panelů se chystají ještě před koncem roku uvést nové modelové řady. Z toho vyplývá, že ještě nějakou dobu budou ceny LCD klesat. Objevují se informace, že by měl tento cenový pokles pokračovat až do poloviny příštího roku, kdy se očekává cenové ustálení LCD panelů.

Graf vývoje cen 15" LCD panelů 

Aktuálně se v oblasti patnáctipalcových LCD panelů dařilo nejlépe modelům od společnosti ADI a Belinea. ADI I600 i Belinea 101536 jsou nyní oproti situaci před měsícem o celých patnáct procent levnější. Belineu to s cenou kolem 11 000 korun zařadilo mezi nejlevnější LCD našeho přehledu. ADI nyní seženete za cca. 13 000 korun. Cenovým favoritem je i přes „pouhý“ 6% pokles stále AOC LM520 A. Je k dostání za 10,5 tisíce korun.

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

Google chce koupit výrobce unikátních fotoaparátů Lytro. Nebude to drahé

Lytro

Společnost Google má údajně zájem o společnost Lytro. Ta se proslavila výrobou fotoaparátů, které umí vytvořit snímek s...

Apple tajně vyrábí vlastní obrazovky microLED

iPhone X je nejdražším smartphonem současnosti

Technologický gigant v neuveřejněném testovacím projektu vyrábí obrazovky microLED. Tenčí a jasnější nástupci současné...

Dům za kryptoměnu? Ve Venezuele by to měla být během dubna realita

Nicolas Maduro

Země sužovaná hyperinflací hledá spásu v kryptoměně. Od konce dubna bude možné nakoupit nemovitosti za nově vytvořenou...

Najdete na iDNES.cz