Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: LCD zlevňují až k 10 000 Kč. Více DVD vypalovaček pod 2 500 Kč.

aktualizováno 
Velice příznivý byl v posledním měsíci vývoj cen grafických akcelerátorů, optických mechanik a zobrazovacích LCD panelů. Na trh přicházejí dvouvrstvé DVD vypalovačky a nejnovější grafiky od Ati a Nvidie.
Již měsíc uplynul od našeho vstupu do Evropské unie a zároveň od změny sazby DPH. Tento vliv na cenu počítačových komponent jsme měli šanci již sledovat, ale naštěstí není jediný. U LCD, optických mechanik i grafických akcelerátorů je vedle jejich zlevňování zajímavá i skutečnost, že se v průběhu červny chystá uvedení zajímavých novinek. To by mělo ještě alespoň měsíc udržet klesající či alespoň stabilní ceny.

Optické mechaniky

Zatímco někteří výrobci teprve začínají s produkcí osmirychlostních DVD přepisovacích mechanik, jiní již na trh uvádějí revoluční novinku v podobě mechanik se schopností dvouvrstvého zápisu. V cenících je naleznete většinou s označením Dual Layer (DL) nebo DVD+R9.

Touto konkurencí se však nemusejí vzrušovat CD-RW mechaniky, které jsou určeny pro jiný okruh zákazníků. V této oblasti se o největší rozruch postaral produkt od společnosti Asus, který za měsíc zlevnil o pěkných 17 procent. Přesto má ještě poměrně dlouhou cestu před sebou, pokud se bude chtít počítat mezi nejlevnější nabízené mechaniky, jako je například Aopen.

Graf vývoje cen přepisovacích CD-RW mechanik

 

Mnohem vyrovnanější, co se cenových změn týká, je vývoj v oblasti DVD mechanik. Průměrná sleva se zde pohybuje kolem 5 %, ale jsou i modely, které se od ní jedním či druhým směrem výrazněji odchylují. Mezi ně patří například DVD-ROM mechanika Nec, která od začátku května zlevnila o více než 8 %. Její se tak nyní pohybuje kolem 750 Kč ( cca 900 Kč s DPH), což ji řadí mezi nejlevnější produkty této kategorie.

Graf vývoje cen DVD-ROM mechanik 

Je zajímavé, že u kombo mechanik (CD-RW/DVD-ROM) není cenový vývoj tak proměnlivý, jako u ostatních optických zařízení. Jejich cena se až na výjimky v podstatě pohybuje kolem 1 250 – 1 350 Kč (asi 1 500 – 1 600 Kč s DPH) a mění se jen o pár procent. Naštěstí spíše směrem dolů.

Graf vývoje cen přepisovacích DVD mechanik 

To naproti tomu oblast přepisovacích DVD mechanik zažívá stále bouřlivé chvíle. I tentokrát si mnoho mechanik po uplynulém měsíci odepsalo více než desetiprocentní sumu ze své výchozí ceny. Starší mechaniky se přitom již dostávají na velice zajímavé ceny, které se již pohybují pod hranicí 2 000 korun (cca 2 400 Kč s DPH). Bouřlivý vývoj v této oblasti přitom pod tuto psychologickou linii tlačí stále další a další modely.

Grafické akcelerátory

Oba hlavní rivalové na poli grafických čipů pro stolní počítače uvádějí na trh nová grafická esa, která mají zákazníkům naznačit, že neusínají na vavřínech. U Ati je to čip X800, který dokonale odladěným produktem s podporou rozhraní DirectX 9b (mj. Pixel a Vertex Shader 2.0), zatímco Nvidia se se svým NX-6800 rozhodla vyzkoušet technologii DirectX 9c (Pixel a Vertex Shader 3.0).

Grafické karty vybavené těmito novinkami se již objevili v nabídce českých prodejců a jejich cena se pohybuje na úrovni v současnosti nabízených nejvýkonnějších grafik, což na novinku není zlý začátek. Dá se totiž očekávat, že při plném běhu masové produkce těchto grafických čipů bude cena výrazně klesat.

Z tohoto pohledu je zajímavé, že se u nás téměř nenabízejí grafiky s čipy dalších výrobců jako je SiS, S3 (VIA) nebo Trident.

Ati

Mezitím se ostatní nabízené modely pomalu připravují na uvolnění prostoru pro tyto novinky a proto zlevňují více výkonnější karty, než ty pomalejší. U Ati se například propadla cena akcelerátoru s čipem 9800XT a operační pamětí 256 MB o více než 5%, zatímco sleva u Radeonu 9200SE s 128MB pamětí dosáhla jen 1,5 procenta.

Graf vývoje cen grafických akcelerátorů ATI a Nvidia 

Nvidia

Obdobná situace panuje i v konkurenční táboře, kde se například propadla cena akcelerátoru GeForce FX5600 téměř 18 %. Naopak pomalejší model FX5200 zdražil o téměř 5 %.

Matrox

Graf vývoje cen grafických akcelerátorů Matrox 

I u Matroxu připravují nové produkty. Ty se však mají týkat především úpravy současné vlajkové lodi Parhelia tak, aby mohl být takový akcelerátor prodáván poněkud levněji. Jinak i do těchto končin zasáhla vlna zlevňování, dopomohla například kartě Matrox Millennium G550 k téměř 8% zlevnění.

LCD panely

Připravované novinky u LCD se týkají především zvyšování rychlosti odezvy bodů, která se v současnosti pohybuje nejlépe na zhruba 16 milisekundách (ms). Dalším krokem mají tedy být LCD displeje s rychlostí 12 ms.

To však není vše, neboť se výrobci vedle toho chystají nabídnout produkty s velkými úhlopříčkami, které bude moci uživatel využít i například pro sledování televize či filmů. Ostatně poptávka po plochých obrazovkách, které jsou určeny pro televizní přístroje až nebezpečně roste.

Graf vývoje cen 15" LCD 

Strach z toho však nemusejí mít 15“ modely, které taková nabídka neohrozí. Ostatně to dávají najevo i vývojem cen. I když se naštěstí v této oblasti zase chvilku zlevňuje, nejedná se o žádné překotné snižování cen. Až na výjimky, jako je model Sony HS53, který je po měsíci levnější o více než 10 procent.

Graf vývoje cen 17" LCD 

Mnohem lépe si v tomto ohledu vedou LCD displeje s úhlopříčkou 17 palců. Zde se pod desetiprocentní hranici zlevnění dostaly hned dva modely. AOD LM720A a Hyundai L70B. Oba modely patří spolu s Acerem k tomu nejlevnějšímu, co tato oblast LCD displejů nabízí.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Nové grafiky Nvidie jsou v Česku neskutečně drahé

Šéf společnosti Nvidia Jensen Huang ukazuje novou generaci grafických karet...

Nvidia oficiálně uvedla novou řadu svých grafických karet pro hráče, o kterých mluví jako o revoluci v grafickém...

Nvidia má novou generaci grafických karet. Profi modely doplní hráčské

Nová grafická karta Quadro RTX s jádrem Turing od Nvidie.

Nvidia poněkud překvapivě uvedla informace o připravovaných grafických kartách s novým jádrem Turing na konferenci pro...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz