Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: LCD zlevňují až k 10 000 Kč. Více DVD vypalovaček pod 2 500 Kč.

aktualizováno 
Velice příznivý byl v posledním měsíci vývoj cen grafických akcelerátorů, optických mechanik a zobrazovacích LCD panelů. Na trh přicházejí dvouvrstvé DVD vypalovačky a nejnovější grafiky od Ati a Nvidie.
Již měsíc uplynul od našeho vstupu do Evropské unie a zároveň od změny sazby DPH. Tento vliv na cenu počítačových komponent jsme měli šanci již sledovat, ale naštěstí není jediný. U LCD, optických mechanik i grafických akcelerátorů je vedle jejich zlevňování zajímavá i skutečnost, že se v průběhu červny chystá uvedení zajímavých novinek. To by mělo ještě alespoň měsíc udržet klesající či alespoň stabilní ceny.

Optické mechaniky

Zatímco někteří výrobci teprve začínají s produkcí osmirychlostních DVD přepisovacích mechanik, jiní již na trh uvádějí revoluční novinku v podobě mechanik se schopností dvouvrstvého zápisu. V cenících je naleznete většinou s označením Dual Layer (DL) nebo DVD+R9.

Touto konkurencí se však nemusejí vzrušovat CD-RW mechaniky, které jsou určeny pro jiný okruh zákazníků. V této oblasti se o největší rozruch postaral produkt od společnosti Asus, který za měsíc zlevnil o pěkných 17 procent. Přesto má ještě poměrně dlouhou cestu před sebou, pokud se bude chtít počítat mezi nejlevnější nabízené mechaniky, jako je například Aopen.

Graf vývoje cen přepisovacích CD-RW mechanik

 

Mnohem vyrovnanější, co se cenových změn týká, je vývoj v oblasti DVD mechanik. Průměrná sleva se zde pohybuje kolem 5 %, ale jsou i modely, které se od ní jedním či druhým směrem výrazněji odchylují. Mezi ně patří například DVD-ROM mechanika Nec, která od začátku května zlevnila o více než 8 %. Její se tak nyní pohybuje kolem 750 Kč ( cca 900 Kč s DPH), což ji řadí mezi nejlevnější produkty této kategorie.

Graf vývoje cen DVD-ROM mechanik 

Je zajímavé, že u kombo mechanik (CD-RW/DVD-ROM) není cenový vývoj tak proměnlivý, jako u ostatních optických zařízení. Jejich cena se až na výjimky v podstatě pohybuje kolem 1 250 – 1 350 Kč (asi 1 500 – 1 600 Kč s DPH) a mění se jen o pár procent. Naštěstí spíše směrem dolů.

Graf vývoje cen přepisovacích DVD mechanik 

To naproti tomu oblast přepisovacích DVD mechanik zažívá stále bouřlivé chvíle. I tentokrát si mnoho mechanik po uplynulém měsíci odepsalo více než desetiprocentní sumu ze své výchozí ceny. Starší mechaniky se přitom již dostávají na velice zajímavé ceny, které se již pohybují pod hranicí 2 000 korun (cca 2 400 Kč s DPH). Bouřlivý vývoj v této oblasti přitom pod tuto psychologickou linii tlačí stále další a další modely.

Grafické akcelerátory

Oba hlavní rivalové na poli grafických čipů pro stolní počítače uvádějí na trh nová grafická esa, která mají zákazníkům naznačit, že neusínají na vavřínech. U Ati je to čip X800, který dokonale odladěným produktem s podporou rozhraní DirectX 9b (mj. Pixel a Vertex Shader 2.0), zatímco Nvidia se se svým NX-6800 rozhodla vyzkoušet technologii DirectX 9c (Pixel a Vertex Shader 3.0).

Grafické karty vybavené těmito novinkami se již objevili v nabídce českých prodejců a jejich cena se pohybuje na úrovni v současnosti nabízených nejvýkonnějších grafik, což na novinku není zlý začátek. Dá se totiž očekávat, že při plném běhu masové produkce těchto grafických čipů bude cena výrazně klesat.

Z tohoto pohledu je zajímavé, že se u nás téměř nenabízejí grafiky s čipy dalších výrobců jako je SiS, S3 (VIA) nebo Trident.

Ati

Mezitím se ostatní nabízené modely pomalu připravují na uvolnění prostoru pro tyto novinky a proto zlevňují více výkonnější karty, než ty pomalejší. U Ati se například propadla cena akcelerátoru s čipem 9800XT a operační pamětí 256 MB o více než 5%, zatímco sleva u Radeonu 9200SE s 128MB pamětí dosáhla jen 1,5 procenta.

Graf vývoje cen grafických akcelerátorů ATI a Nvidia 

Nvidia

Obdobná situace panuje i v konkurenční táboře, kde se například propadla cena akcelerátoru GeForce FX5600 téměř 18 %. Naopak pomalejší model FX5200 zdražil o téměř 5 %.

Matrox

Graf vývoje cen grafických akcelerátorů Matrox 

I u Matroxu připravují nové produkty. Ty se však mají týkat především úpravy současné vlajkové lodi Parhelia tak, aby mohl být takový akcelerátor prodáván poněkud levněji. Jinak i do těchto končin zasáhla vlna zlevňování, dopomohla například kartě Matrox Millennium G550 k téměř 8% zlevnění.

LCD panely

Připravované novinky u LCD se týkají především zvyšování rychlosti odezvy bodů, která se v současnosti pohybuje nejlépe na zhruba 16 milisekundách (ms). Dalším krokem mají tedy být LCD displeje s rychlostí 12 ms.

To však není vše, neboť se výrobci vedle toho chystají nabídnout produkty s velkými úhlopříčkami, které bude moci uživatel využít i například pro sledování televize či filmů. Ostatně poptávka po plochých obrazovkách, které jsou určeny pro televizní přístroje až nebezpečně roste.

Graf vývoje cen 15" LCD 

Strach z toho však nemusejí mít 15“ modely, které taková nabídka neohrozí. Ostatně to dávají najevo i vývojem cen. I když se naštěstí v této oblasti zase chvilku zlevňuje, nejedná se o žádné překotné snižování cen. Až na výjimky, jako je model Sony HS53, který je po měsíci levnější o více než 10 procent.

Graf vývoje cen 17" LCD 

Mnohem lépe si v tomto ohledu vedou LCD displeje s úhlopříčkou 17 palců. Zde se pod desetiprocentní hranici zlevnění dostaly hned dva modely. AOD LM720A a Hyundai L70B. Oba modely patří spolu s Acerem k tomu nejlevnějšímu, co tato oblast LCD displejů nabízí.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Proč chodit na horory? Alexa od Amazonu se sama strašidelně směje

Amazon Echo Dot

Asistentka s umělou inteligencí od Amazonu se bezdůvodně začíná smát, hlásí někteří uživatelé. Obchod o problému ví a...

Tunelovací společnost Elona Muska začala prodávat plamenomety za 10 tisíc

Muskova společnost The Boring Company bude prodávat plamenomet

The Boring Company, tunelovací společnost založená Elonem Muskem, nyní na webu nabízí plamenomety. V předprodeji stojí...

Lenovo opravuje čtečku otisků prstů, která byla málo zabezpečená

I dnes naprosto běžná čtečka otisků prstů byla tehdy velmi nadstandardní...

Společnost Lenovo vydala softwarovou opravu ke čtečce otisků prstů pro starší Windows.

Najdete na iDNES.cz