Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Některé LCD a DVD+RW mechaniky výrazně zlevňují

aktualizováno 
Za poslední měsíc a půl, kdy jsme se naposledy věnovali cenám LCD a CD/DVD přepisovacích mechanik, ceny těchto komponent příjemně klesly. Vyplatí se investovat či ještě chvíli s nákupem posečkat?

Ačkoliv se z celkového pohledu na vývoj cen optických mechanik a LCD panelů může zdát, že vládne trvalý pokles, jsou výjimky, které z toho trendu vybočují. Na druhou stranu jsou zde také produkty, u nichž je pokles ceny mnohem výraznější než u ostatních výrobků toho druhu.

Optické mechaniky

Už u tak levných CD-RW mechanik došlo k jejich dalšímu zlevňování. Dokonce i velice levná optická přepisovací mechanika, jakou je Lite-On LTR 40125S, šla s cenou dolů o další čtyři procenta, čímž si toto zařízení upevnilo své postavení nejlevnější CD-RW mechaniky našeho přehledu. Nyní je k dispozici za cenu pod 2000 korun. Výrazného poklesu dosáhla mechanika TEAC W540EB. Sleva o 13 % znamená aktuální cenu kolem 2500 korun. Tyto dvě výše zmíněné mechaniky byly za poslední dva měsíce zlevněny o více než třetinu.  

Vývoj ceny CDRW 40x mechanik

U DVD-ROM mechanik chtějí výrobci zvýšit podíl jejich prodeje v poměru k ostatním mechanikám o 20 %. Chtějí toho dosáhnout zlepšením parametrů (např. rychlost) a snížením ceny, která je v současnosti téměř dvojnásobná oproti CD-ROM mechanikám. Co se aktuálních cen šetnáctirychlostních DVD-ROM týká, nejlépe si vede mechanika Lite-On, těsně následována Toshibou a mechaniku Sony. Je zajímavé, že Sony před nedávnem mírně zdražila, ale posléze zlevnila o 12 %, čímž se dostala na svou nejnižší cenovou úroveň, která nyní činí cca 1400 korun. Toshiba zlevnila o 7 % a její cena činí cca 1390 Kč. Mechanika Lite-On byla zlevněna o 3 % a dostala se k ceně pohybující se pod 1350 korunami.

Vývoj cen DVD 16x mechanik 

U přepisovacích DVD mechanik se celosvětově až dvakrát lépe prodávají DVD-R/RW než DVD+RW, což je zajímavé především proto, že DVD+RW přepisovačky jsou někdy až o několik desítek procent levnější, než je tomu u konkurenčního formátu.

Co se týká našeho aktuálního přehledu změn cen u těchto zařízení, mírně za uplynulých šest týdnů zdražila prozatím nejlevnější mechanika Aopen DVD+RW 5120A. Růst ceny o 5 % dal vzniknout nové ceně kolem 11 000 korun. O téměř 8 % je naopak levnější DVD+RW mechanika od společnosti Hewlett-Packard s označením HP DVD Writer DVD200i. Ta také pracuje s formátem DVD+RW a prodává se nyní za přibližně 15 000 korun. Zástupce formátu DVD-R/RW - mechanika Pioneer DVR-A04, je oproti situaci před měsícem a půl levnější o 4 %, což znamená aktuální cenu cca 13 500.

Vývoj cen DVD zapisovacích mechanik 

LCD

Podle zahraničních informací dochází v průběhu prázdnin konečně k vyrovnání poptávky a nabídky na trhu LCD panelů. Dokonce se již v průběhu srpna očekává převis nabídky nových LCD nad poptávkou. To by i v závislosti na klesajících cenách součástí, ze kterých se displeje vyrábí, mělo vést k poklesu cen samotných panelů o cca 10 amerických dolarů měsíčně.

Vývoj cen 15" LCD panelů

Cenové změny námi sledovaných patnáctipalcových displejů byly ve většině případů prakticky neznatelné. Ale našlo se pár výjimek, které z této ospalé nálady poněkud vybočovaly. Největší slevy za uplynulý měsíc a půl bylo dosaženo u patnáctipalcového Samsungu 151s, který se v důsledku čtyřprocentního poklesu dostal na ceny pod 14 400 korun. Určitý nárůst ceny postihl doposud nejlevnější patnáctipalcový panel našeho přehledu - Belineu 101535. Přestože tento přístroj podražil o téměř 3 %, udržel si svou pozici cenově nejpřijatelnějšího LCD ze všech námi sledovaných displejů z tekutých krystalů.

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.
Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Český router MOX si složíte sami. Zaplatíte jen za to, co potřebujete

Modulární router Turris MOX.

Potřebujete jen wi-fi, ale ne vícero portů? Nebo naopak gigabitové porty a síťové uložiště pro data? Nebo optickou...

Google chce koupit výrobce unikátních fotoaparátů Lytro. Nebude to drahé

Lytro

Společnost Google má údajně zájem o společnost Lytro. Ta se proslavila výrobou fotoaparátů, které umí vytvořit snímek s...

Spotify zřejmě představí přehrávač do auta. Půjde ovládat hlasem

Chytrý reproduktor od Spotify

Hudební služba Spotify podle zatím neověřených spekulací představí na konci dubna svůj první hardware. Dle dostupných...

Najdete na iDNES.cz