Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Některé LCD a DVD+RW mechaniky výrazně zlevňují

aktualizováno 
Za poslední měsíc a půl, kdy jsme se naposledy věnovali cenám LCD a CD/DVD přepisovacích mechanik, ceny těchto komponent příjemně klesly. Vyplatí se investovat či ještě chvíli s nákupem posečkat?

Ačkoliv se z celkového pohledu na vývoj cen optických mechanik a LCD panelů může zdát, že vládne trvalý pokles, jsou výjimky, které z toho trendu vybočují. Na druhou stranu jsou zde také produkty, u nichž je pokles ceny mnohem výraznější než u ostatních výrobků toho druhu.

Optické mechaniky

Už u tak levných CD-RW mechanik došlo k jejich dalšímu zlevňování. Dokonce i velice levná optická přepisovací mechanika, jakou je Lite-On LTR 40125S, šla s cenou dolů o další čtyři procenta, čímž si toto zařízení upevnilo své postavení nejlevnější CD-RW mechaniky našeho přehledu. Nyní je k dispozici za cenu pod 2000 korun. Výrazného poklesu dosáhla mechanika TEAC W540EB. Sleva o 13 % znamená aktuální cenu kolem 2500 korun. Tyto dvě výše zmíněné mechaniky byly za poslední dva měsíce zlevněny o více než třetinu.  

Vývoj ceny CDRW 40x mechanik

U DVD-ROM mechanik chtějí výrobci zvýšit podíl jejich prodeje v poměru k ostatním mechanikám o 20 %. Chtějí toho dosáhnout zlepšením parametrů (např. rychlost) a snížením ceny, která je v současnosti téměř dvojnásobná oproti CD-ROM mechanikám. Co se aktuálních cen šetnáctirychlostních DVD-ROM týká, nejlépe si vede mechanika Lite-On, těsně následována Toshibou a mechaniku Sony. Je zajímavé, že Sony před nedávnem mírně zdražila, ale posléze zlevnila o 12 %, čímž se dostala na svou nejnižší cenovou úroveň, která nyní činí cca 1400 korun. Toshiba zlevnila o 7 % a její cena činí cca 1390 Kč. Mechanika Lite-On byla zlevněna o 3 % a dostala se k ceně pohybující se pod 1350 korunami.

Vývoj cen DVD 16x mechanik 

U přepisovacích DVD mechanik se celosvětově až dvakrát lépe prodávají DVD-R/RW než DVD+RW, což je zajímavé především proto, že DVD+RW přepisovačky jsou někdy až o několik desítek procent levnější, než je tomu u konkurenčního formátu.

Co se týká našeho aktuálního přehledu změn cen u těchto zařízení, mírně za uplynulých šest týdnů zdražila prozatím nejlevnější mechanika Aopen DVD+RW 5120A. Růst ceny o 5 % dal vzniknout nové ceně kolem 11 000 korun. O téměř 8 % je naopak levnější DVD+RW mechanika od společnosti Hewlett-Packard s označením HP DVD Writer DVD200i. Ta také pracuje s formátem DVD+RW a prodává se nyní za přibližně 15 000 korun. Zástupce formátu DVD-R/RW - mechanika Pioneer DVR-A04, je oproti situaci před měsícem a půl levnější o 4 %, což znamená aktuální cenu cca 13 500.

Vývoj cen DVD zapisovacích mechanik 

LCD

Podle zahraničních informací dochází v průběhu prázdnin konečně k vyrovnání poptávky a nabídky na trhu LCD panelů. Dokonce se již v průběhu srpna očekává převis nabídky nových LCD nad poptávkou. To by i v závislosti na klesajících cenách součástí, ze kterých se displeje vyrábí, mělo vést k poklesu cen samotných panelů o cca 10 amerických dolarů měsíčně.

Vývoj cen 15" LCD panelů

Cenové změny námi sledovaných patnáctipalcových displejů byly ve většině případů prakticky neznatelné. Ale našlo se pár výjimek, které z této ospalé nálady poněkud vybočovaly. Největší slevy za uplynulý měsíc a půl bylo dosaženo u patnáctipalcového Samsungu 151s, který se v důsledku čtyřprocentního poklesu dostal na ceny pod 14 400 korun. Určitý nárůst ceny postihl doposud nejlevnější patnáctipalcový panel našeho přehledu - Belineu 101535. Přestože tento přístroj podražil o téměř 3 %, udržel si svou pozici cenově nejpřijatelnějšího LCD ze všech námi sledovaných displejů z tekutých krystalů.

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Další z rubriky

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Apple zřejmě chystá vlastní biometrický čip, měl by zachraňovat životy

Wafer 14nm PLUS

Společnost Apple se stále více soustředí na vývoj vlastních čipů, díky kterým může mít svůj hardware i software lépe...

Casio představilo hodinky, které vás budou po horách navigovat tři dny

Nové odolné chytré hodinky Casio WSD-F30.

Sportovní chytré hodinky Casio s armádní specifikací odolnosti přicházejí na trh s vylepšeným operačním systémem Wear...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz