Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Nepříjemná zpráva, procesory i paměti zdražují

aktualizováno 
Jakoby se ceny pamětí a procesorů probudily z letního uvolněného období a hned se vydaly směrem vzhůru. Většina modelů, které sledujeme sice nezdražila ani o pět procent, ale i tak poslední vývoj může vyvolat nelibé pocity.
Na konci srpna jsme mohli radovat s poměrně zajímavého poklesu cen procesorů i některých pamětí. Ty doby však jsou již pryč a nastoupila tvrdá realita. Kdo se neodhodlal k nákupům ještě ke konci prázdnin a myslel si, že něco ušetří, prodělal.

Navíc se v nejbližší době ani neočekává, že by se ceny pamětí a procesorů měly nějak výrazněji sunout směrem dolů.

Paměti

Jedinou výjimkou, který šla proti všeobecnému trendu a nezdražovala, byly paměti typu SDR SDRAM. Všechny tři sledované modely shodily něco málo ze své ceny z konce srpna. Nejvíce se v tomto ohledu dařilo 512MB modulu, který je nyní o 5 % levnější.

Graf vývoje cen SDR SDRAM paměrí

Zdražení v oblasti DDR SDRAM pamětí zasáhlo až na pár čestných výjimek celé spektrum modelů a to včetně nový DDR pamětí druhé generace. Nejvíce si za uplynulých 14 dní pohoršil 256MB modul s taktem 333 MHz, který nyní pořídíte o 13 % dráže než na konci srpna.

Graf vývoje cen DDR SDRAM paměrí

Naštěstí se ke konci srpna odehrálo poměrně razantní zlevnění, takže z pohledu celého měsíce jsou ceny stále nižší.

Procesory

Novinky, které oba hlavní výrobci uváděli během prázdnin, se již pomalu usazují na svých místech. Na prodejnách již nejspíše nenajdete staré Durony, které byly poměrně rychle nahrazeny výkonnějšími Semprony.

Objevila se také zpráva od jednoho z menších výrobců procesorů firmy Transmeta, která se prý chystá pomalu ukončit prodej svých nízkoodběrových čipů Crusoe a hodlá spíše profitovat z poskytování licencí na jí patentované technologie.

AMD

Procesory Sempron, které nahradily starší Durony jsou již na českém trhu zhruba měsíc a za tu dobu se jejich cena příliš neměnila. O necelá tři procenta například zlevnily modely 2400+ a 2600+, naopak zdražení o téměř 4 % zaznamenal čip Sempron 2500+.

Graf vývoje cen procesorů Celeron, Duron a Sempron

Firma AMD v současné době pomalu přesunuje kdysi nejvýkonnější stolní čipy Athlon XP do nižšího segmentu a na jejich místo nasadit 64bitové procesory. Poslední cenový vývoj by však mohl vyvolat dojem, že chce spíše opak.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP

Jinak si snad ani nelze vysvětlit zdražení všech 32bitových Athlonů XP. Zdražení je přitom poměrně razantní, když například u modelu 2800+ cena vzrostla o více jak 13 procent.

Intel

Intel proti novým Sempronům bojuje Celerony D. Také cenový vývoj u těchto procesorů je podobný jako u konkurence od AMD. Zdražuje se, ale i zlevňuje. U 2,7GHz modelu se podařilo cenu srazit o necelých sedm procent. Na druhou stranu čip s taktem 2 800 MHz nyní stojí o více jak tři procenta více než před dvěma týdny.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4

U Pentií 4 zase chce Intel pomalu měnit starší čipy s jádrem Northwood za novější Prescotty. Možná i proto se daří udržet ceny starších procesorů na nízké úrovni. Případná zdražení tak nepřesáhla dvě procenta a zlevnění 2,8GHz Pentia 4 o zhruba čtyři procenta zajisté potěší.

 

Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktůTémata: Intel

Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Opravte si chytrou domácnost od Samsungu, aby vás nesledovala televize

Samsung nabízí ovládání chytré domácnosti prostřednictvím systému SmatThings.

Přibývající počet připojených spotřebičů k internetu klade stále vyšší nároky na uživatele, aby je všechny udržel...

Microsoft ukazuje rybičky, které mu plavou kolem datového centra

Webkamera sleduje dění kolem potopených í serverů v rámci projektu Natick od...

Microsoft má pod mořem datové centrum. Aby tento projekt zpropagoval, přidal k němu webkameru, která sleduje podmořský...

Nvidia má novou generaci grafických karet. Profi modely doplní hráčské

Nová grafická karta Quadro RTX s jádrem Turing od Nvidie.

Nvidia poněkud překvapivě uvedla informace o připravovaných grafických kartách s novým jádrem Turing na konferenci pro...

Najdete na iDNES.cz