Ceny: Nepříjemná zpráva, procesory i paměti zdražují

Jakoby se ceny pamětí a procesorů probudily z letního uvolněného období a hned se vydaly směrem vzhůru. Většina modelů, které sledujeme sice nezdražila ani o pět procent, ale i tak poslední vývoj může vyvolat nelibé pocity.
Na konci srpna jsme mohli radovat s poměrně zajímavého poklesu cen procesorů i některých pamětí. Ty doby však jsou již pryč a nastoupila tvrdá realita. Kdo se neodhodlal k nákupům ještě ke konci prázdnin a myslel si, že něco ušetří, prodělal.

Navíc se v nejbližší době ani neočekává, že by se ceny pamětí a procesorů měly nějak výrazněji sunout směrem dolů.

Paměti

Jedinou výjimkou, který šla proti všeobecnému trendu a nezdražovala, byly paměti typu SDR SDRAM. Všechny tři sledované modely shodily něco málo ze své ceny z konce srpna. Nejvíce se v tomto ohledu dařilo 512MB modulu, který je nyní o 5 % levnější.

Graf vývoje cen SDR SDRAM paměrí

Zdražení v oblasti DDR SDRAM pamětí zasáhlo až na pár čestných výjimek celé spektrum modelů a to včetně nový DDR pamětí druhé generace. Nejvíce si za uplynulých 14 dní pohoršil 256MB modul s taktem 333 MHz, který nyní pořídíte o 13 % dráže než na konci srpna.

Graf vývoje cen DDR SDRAM paměrí

Naštěstí se ke konci srpna odehrálo poměrně razantní zlevnění, takže z pohledu celého měsíce jsou ceny stále nižší.

Procesory

Novinky, které oba hlavní výrobci uváděli během prázdnin, se již pomalu usazují na svých místech. Na prodejnách již nejspíše nenajdete staré Durony, které byly poměrně rychle nahrazeny výkonnějšími Semprony.

Objevila se také zpráva od jednoho z menších výrobců procesorů firmy Transmeta, která se prý chystá pomalu ukončit prodej svých nízkoodběrových čipů Crusoe a hodlá spíše profitovat z poskytování licencí na jí patentované technologie.

AMD

Procesory Sempron, které nahradily starší Durony jsou již na českém trhu zhruba měsíc a za tu dobu se jejich cena příliš neměnila. O necelá tři procenta například zlevnily modely 2400+ a 2600+, naopak zdražení o téměř 4 % zaznamenal čip Sempron 2500+.

Graf vývoje cen procesorů Celeron, Duron a Sempron

Firma AMD v současné době pomalu přesunuje kdysi nejvýkonnější stolní čipy Athlon XP do nižšího segmentu a na jejich místo nasadit 64bitové procesory. Poslední cenový vývoj by však mohl vyvolat dojem, že chce spíše opak.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP

Jinak si snad ani nelze vysvětlit zdražení všech 32bitových Athlonů XP. Zdražení je přitom poměrně razantní, když například u modelu 2800+ cena vzrostla o více jak 13 procent.

Intel

Intel proti novým Sempronům bojuje Celerony D. Také cenový vývoj u těchto procesorů je podobný jako u konkurence od AMD. Zdražuje se, ale i zlevňuje. U 2,7GHz modelu se podařilo cenu srazit o necelých sedm procent. Na druhou stranu čip s taktem 2 800 MHz nyní stojí o více jak tři procenta více než před dvěma týdny.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4

U Pentií 4 zase chce Intel pomalu měnit starší čipy s jádrem Northwood za novější Prescotty. Možná i proto se daří udržet ceny starších procesorů na nízké úrovni. Případná zdražení tak nepřesáhla dvě procenta a zlevnění 2,8GHz Pentia 4 o zhruba čtyři procenta zajisté potěší.

 

Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů


Témata: Intel