Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Optické mechaniky pokořují další hranice

aktualizováno 
Další peníze mohl ušetřit ten, kdo si počkal na nové ceny optických mechanik. K tomu se přidává zlevnění některých LCD panelů, takže začátek dubna se z tohoto pohledu vydařil. Jediným kazem je stagnace u grafických akcelerátorů, ale naštěstí nezdražují.
Známé přísloví říká, kdo si počká, ten se dočká. Platí to i v případě cenového vývoje optických mechanik a některých LCD panelů. Na druhou stranu všeho moc škodí a neustálým čekáním na lepší cenu by se potenciální zákazník vůbec nemusel ke koupi požadovaného produktu dostat. Dobré je však vystihnout okamžik, kdy křivka klesání ceny zvolní své tempo a snižování ceny se tak zpomaluje.

Podobná situace nastala před několika týdny u optických mechanik, především u těch, které pracují s DVD médii. Zajímavá je také situace u LCD panelů, kde dochází ke zpomalení cenového nárůstu a v některých případech dokonce k obrácení směrem ke zlevňování. V případě grafických akcelerátorů se možná ještě vyplatí chvilku počkat, než se na trh dostanou nové modely, které vytvoří tlak na snížení cen těch starších. Platí to především pro střední třídu.

Optické mechaniky

Jednou z počítačových komponent, která dlouhodobě zlevňuje, jsou optické mechaniky. Během svého životního cyklu se každá mechanika jen zřídkakdy dočká výraznějšího zdražení a když, tak se většinou jedná o úpravu v rámci změny měnového kurzu.

Graf vývoje cen přepisovacích CD-RW mechanik 

Zlevňování se nevyhýbá ani již tak levným přepisovacím CD-RW mechanikám. Cena se snížila dokonce i u nejlevnější námi sledované mechaniky od AOpen. Za měsíc o téměř tři procenta. Ještě lépe se však dařilo CD-RW mechanice Teac, která na začátku března stála o deset procent více. Většina v současnosti nabízených modelů se již dostala pod hranici 1 000 Kč (1 220 Kč s DPH).

Graf vývoje cen DVD-ROM mechanik 

Ještě níže jsou ceny DVD-ROM mechanik, kde se ty nejlevnější blíží hranici 775 Kč ( 945 Kč s DPH). Nejvíce za uplynulý měsíc zlevnilo zařízení s logem společnosti NEC. Snížení ceny o více než 5 % dopomohlo této mechanice k výraznému přiblížení se k 800korunové hranici (975 Kč s DPH).

Graf vývoje cen přepisovacích DVD mechanik 

Ceny kombinovaných CD-RW/DVD mechanik jsou o přibližně 10-30 %, níže než kdyby uživatel kupoval každou tuto mechaniku zvlášť. Ceny nejlevnějších modelů se pak pohybují v průměru kolem 1 300 korun ( cca 1600 Kč s DPH).

Cenový vývoj v oblasti přepisovacích DVD zařízení trochu vybočuje od vývoje u ostatních optických mechanik, protože zde slevy přesáhly hodnotu deset procent. Týká se to především mechaniky Teac DV-W58G, jejíž cena se od začátku března propadla o téměř 13 %. Nejlevnější námi sledovaná přepisovací DVD mechanika Toshiba SD-R5112B svou cenu neměnila. Je to dáno i tím, že se jedná o výběhový model, který pomalu z trhu odchází a je nahrazen novým.

Grafické akcelerátory

Vývoj na trhu grafických karet by se dal shrnout do jedné věty: čekání na na novinky. Právě od nových grafických akcelerátorů se očekává, že trochu zahýbou až příliš poklidnou cenovou hladinou v této oblasti.

Například v oblasti akcelerátorů Ati změny cen nepřesáhly 3 %. Došlo dokonce k téměř dvouprocentnímu zdražení modelů s čipem 9200SE. Největší snížení ceny jsme zaznamenali u grafických karet 9800 PRO. To se pohybovalo kolem 2,5 procenta.

Graf vývoje cen grafických karet Ati a Nvidia

U karet s grafickým čipem Nvidia je vývoj mnohem dramatičtější. Téměř deset procent ztratil za měsíc akcelerátor GeForce4 MX 440 s 64MB operační pamětí. Stále nejlevnější nabízená karta GF2 MX 400 s pamětí o kapacitě 32 MB je naopak dražší. Zdražila o 2,5procenta, ale přesto se održela pod hranicí 1 000 korun (1220 Kč s DPH).

Graf vývoje cen grafických karet Matrox 

Také většina grafik s akcelerátorem od společnosti Matrox zlevňovala. Nejvíce pak model Millennium P650 DualHead, který je po měsíci o téměř 4 procenta levnější. Nejdražší model Parhelia však zdražil, i když jen o 1 %.

LCD panely

Trend započatý na začátku března se u LCD panelů udržel i nadále. Tato zařízení po dlouhé době zdražování nasadily opačný směr a vydaly se směrem k nižším cenám. Netýká se to samozřejmě všech modelů, ale většina jich již zlevňuje.

Graf vývoje cen 15palcových LCD panelů 

Z námi sledovaných produktů v patnáctipalcové řadě zdražovaly pouze tři. Největší nárůst ceny o cca 2,5 % zasáhl model Neovo F15. I přesto je stále čtvrtým nejlevnějším patnáctipalcovým LCD panelem. O šest procent levnější je po měsíci LCD panel Acer, který se tak dostal na třetí místo.

Graf vývoje cen 17palcových LCD panelů 

Nejvýraznější slevy však zasáhly sedmnáctipalcovou oblast. O téměř sedm procent levnější je tak produkt společnosti LG. Druhá největší sleva o velikosti téměř 5 % zasáhla sedmnáctipalcový displej ADI. O necelé procento však zdražil panel Sony.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Nvidia chystá „velkolepé překvapení“, konečně oznámí nové grafické karty

Nvidia GeForce 1080 GTX Ti

Na herním veletrhu Gamescom, který se uskuteční za tři týdny v německém Kolíně nad Rýnem, plánuje společnost Nvidia...

Kvůli ukradeným certifikátům D-Linku vám může zlobit přístup ke kamerám

Kamery D-Link.

Hackerské skupině BlackTech se podařilo zcizit certifikáty D-Linku a opatřit jimi dva viry, které pak měly snadnou...

Wi-fi bude mít po letech lepší zabezpečení i připojení bez displeje

Logo certifikovaného zařízení wi-fi

Organizace, která zaštiťuje vývoj bezdrátového standardu wi-fi vydala novou verzi zabezpečení WPA.

Najdete na iDNES.cz