Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Padající dolar pomohl pamětem i procesorům

aktualizováno 
Nový rok přivítal ceny počítačových komponent poměrně zajímavými slevami. Odrazilo se to i v cenách pamětí a procesorů, které však, vyjma DDR pamětí, neklesaly o více než 6 %. Právě DDR modely zachraňovaly situaci s až téměř 20% slevami.
Rok 2004 přinesl mnohá zdražení, ale i zajímavé poklesy cen. Zlevňoval praktický celý segment IT. Výrazný podíl na tom má i příznivý kursový vývoj amerického dolaru vůči české měně. Avšak je potřeba započítat i další faktory, mezi které bude zajisté patřit výprodej starých zásob, s jejichž prodejem výrobci a obchodníci počítali o vánocích.

V oblasti pamětí a procesorů však cenové změny nebyly nijak výrazné. Za více než měsíc, který uplynul od minulého cenového přehledu pamětí a procesorů, se většině námi sledovaných produktů nepodařilo prorazit 6% hranici slev. Výraznou výjimkou jsou DDR SDRAM paměťové moduly, které se v ojedinělých případech přiblížily k metě 20% poklesu.

Paměti

Zatímco DDR paměti zlevňovaly jako o závod, modely typu SDR SDRAM se vyjma 256MB druhu nedostaly dále než k 5,5% zlevnění. Zmíněnému 256MB modulu se však podařilo slézt na cenovém žebříčku o necelých 9 %. Stává se tak oblasti SDRAM pamětí nejlepší nabídkou, co se poměru cena/kapacita týká.

Graf vývoje cen pamětí SDR SDRAM 

Pokles cen SDRAM pamětí je poměrně příznivá zpráva, neboť již delší dobu jejich spíše rostla, i když jen o malé krůčky. Ve čtrnáctidenním výhledu se dá očekávat spíše stagnace než nějaká výrazná cenová změna.

Opravdovým králem dnešního přehledu jsou však čipy typu DDR SDRAM. Z nich se nejvíce dařilo 400MHz modelu s kapacitou 256 MB. Jeho aktuální cena je o přibližně 19 % nižší, než za jakou byl tento model nabízen na konci listopadu.

Graf vývoje cen pamětí DDR SDRAM 

To však není vše. Dalších pět pamětí tohoto typu překonalo při zlevňování hranici 10 % a z nich dvě snížily cenu o více než 15 %. Rozdíly mezi moduly se stejnou kapacitou, ale různou podporovanou frekvencí se prakticky smazaly.

Procesory

Na poli procesorů vládne tvrdý diktát jejich výrobců. Ti si vždy několikrát do roka naplánují uvedení nových produktů a při té příležitosti dojde i ke zlevnění těch stávajících. I když tato data tají, většinou se provalí dříve, něž k těmto změnám dojde. Proto se očekává, že další kolo zlevňování proběhne v únoru.

I v tomto mezidobí se však ceny procesorů pohybují, což je dáno jednak různými marketingovými triky prodejců, pak také vývojem měnových kurzů a v neposlední řadě se na koncové prodejní ceně odráží i ochota výrobců v některých případech prodat při větších objemech své produkty za nižší ceny.

AMD

Procesory AMD zažijí letos menší revoluci, neboť se firma pomalu chystá převést současné modely Athlon XP do segmentu low-end a místo nich nasadit své vlajkové lodě v podobě 64bitových čipů.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Duron 

V nabídce však stále figurují procesory AMD Duron, které prošly minulý rok inovací, která přinesla nové jádro s označením Applebread. Tyto modely zlevňovaly v průměru o 5 %. Jejich osud je však nejistý, neboť firma tvrdí, že je bude vyrábět, dokud o ně bude zájem.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP 

Ten však může poněkud klesat v důsledku nabídky v oblasti čipů Athlon XP. Zde se sice slevy pohybovaly pouze v průměru kolem dvou procent, ale jejich existence je minimálně v tomto roce zajištěna. Navíc s uvedením méně výkonného jádra Thorton se podařilo cenu těchto procesorů stlačit velice nízko, i když zatím pozice Duronů neohrožuje.

Intel

Je zajímavé, že čipy Intel Celeron za více než měsíc zlevnily téměř stejně jako Durony. Také zde jsme pozorovali průměrný pokles o cca 5 %, ale byl poněkud vyrovnanější. Nelze si také nevšimnout, že nejlevnější je dnes nabízený Celeron prodáváný za nižší cenu než nejlevnější Duron.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4 

I procesory Intel Pentium 4 zlevňovaly. Jejich průměrná sleva jako by kopírovala vývoj u méně výkonných bratrů. Zdá se, že číslo pět nyní vládne procesorům, přinejmenším co se procentuální hodnoty týká.

 

Všechny zde uvedené ceny jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Další z rubriky

Válka gigantů pokračuje. Amazon přestane prodávat produkty Nest od Googlu

O podlahové topení se stará intuitivní termostat Nest.

Americký obchod Amazon vyřadí z nabídky produkty společnosti Nest. Ta spadá do koncernu Alphabet a nabízí výrobky...

Apple tajně vyrábí vlastní obrazovky microLED

iPhone X je nejdražším smartphonem současnosti

Technologický gigant v neuveřejněném testovacím projektu vyrábí obrazovky microLED. Tenčí a jasnější nástupci současné...

SÚJB vyvrací křivé obvinění Moskvy o možné výrobě jedu novičok v Česku

Vyšetřování útoku na Sergeje Skripala a jeho dceru v Salisbury (8. března 2018)

Látka, kterou byl v Anglii otráven ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija, mohla podle ruské diplomacie...

Najdete na iDNES.cz