Ceny: paměti šplhají do oblak, procesory zlevňují

Před několika měsíci jsme nevěřícně kroutili hlavami, kam až mohou ceny pamětí klesnout. Nyní se zatajeným dechem čekáme, až se jejich růst zastaví. Procesory jsou na tom podstatně lépe, nadhodnocené novinky rychle ztácejí cenu a tlačí dolů i ceny starších modelů.
Po čtrnácti dnech jsme tu znovu s přehledem cen procesorů a pamětí. Plánujeme věnovat se tomuto bouřlivému segmentu trhu každých čtrnáct dní a cenám ostatních produktů dáme prostor v týdnech mezi tím.

Paměti

Možná také s hrůzou sledujete, kam až se - kromě pár výjimek - šplhají ceny pamětí typu SDRAM a DDR SDRAM. Bohužel nás ani v nejbližší budoucnosti nečekají příliš optimistické vyhlídky. Trh s počítači totiž překonal menší krizi z minulého roku a výrobci počítačů, kteří jsou jedněmi z hlavních odběratelů výrobců pamětí, jsou při chuti. Vzhledem k malé ceně pamětí oproti ostatním součástem počítačů je téměř nic nenutí se příliš ohlížet na růst cen. Odnese to tedy zákazník, který třeba jen potřebuje zrychlit chod některých aplikací.

Další fakt, který vede k chmurným předpovědím o dalším cenovém vývoji na poli pamětí, je neustálé prohlašování jejich výrobců, že se stále pohybují pod výrobními náklady.

Na druhou stranu je možné, že vysoká poptávka po pamětech a tím pádem růst jejich cen, jsou způsobeny zásobovací mánií, která mohla postihnou firmy. Ty se plnými sklady mohou chtít bránit proti dalšímu zvyšování cen. V tomto případě by se dal v horizontu měsíců očekávat propad cen, který by byl způsoben převisem nabídky. Vše je nyní v rukách výrobců a ne nepodstatnou roli hraje i pevnost aliancí a kartelových dohod.

Jak jsou na tom paměti SDRAM? Zatímco v minulém přehledu se cena právě tohoto druhu pamětí vydala vzhůru nejvyšší rychlostí, tentokrát štafetu převzaly DDR SDRAM. Ale to neznamená, že se ceny SDRAM modulů neměnily. Minulý rekordman - 128 MB paměť na frekvenci 133 MHz - tentokrát zvýšila svou cenu zanedbatelně. Dá se tak pořídit za cenu kolem 1125 korun bez DPH. Od předchozího přehledu o téměř 2% poskočila cena 256 MB modulu, oproti předvánočním dobám je však nárůst ceny o více než 60 %. Přesto se stále ještě vyplatí zakoupit 256 MB modul než dva 128 MB. O více než šest procent vzrostla cena u 512 MB a blíží se tak 4250 korunám, paměť se tak stala mírně dražší než kombinace dvou 256 MB modulů.

Jak již bylo napsáno výše, DDR SDRAM se v posledních 14 dnech snažily vyrovnat růst cen pomalejších SDRAM pamětí. Nejvíce se to projevilo u 256 MB modulu s frekvencí 266 MHz, ten stihl za dva týdny nabrat téměř 16 procent, ale protože byl v minulém přehledu levnější než před Vánoci, celkový nárůst od konce minulého roku je 10 procent a jeho cena se blíží 2850 korunám. Paměť 128 MB a 266 MHz podražila od minula o 8% na téměř 1500 Kč. Ta samá kapacita, ale s rychlostí 300 MHz zvedla cenu o 5% . Za zmínku stojí ještě moduly 256MB s frekvencí 300 MHz, jejichž cena také vzrostla o 5% a má v dohledu hranici 3200 korun. Zajímavé je, že se z ceníků vytratil 512 MB modul s frekvencí 333 MHz.

Společnost Rambus se rozhodla mírně snížit cenu RD RAM paměti s kapacitou 256 MB, a to hned o tři procenta, což je na tuto společnost poměrně veliký krok. Konečně se tak vyplatí koupit 256 MB paměť za 3650 korun než dvě 128 MB za 1850. Tyto paměti mají před sebou ještě bohatou budoucnost, což se nedá říci o SDRAM, a své ještě řeknou. Například Rambus včera demonstroval, že na této architektuře zvládají o polovinu větší frekvenci, tedy 1200 MHz.

Procesory

Graf vývoje ceny Pentium IV (478)Od nového roku oba největší rivalové přinášejí nové modely. Patrně nejvýrazněji zaujalo uvedení Pentia 4 na 2,2 GHz s novým jádrem Northwood, které někteří nadšenci s patřičným chlazením přetaktovali na téměř 3,7 GHz. Následující půlrok bude patrně ve znamení 013 mikronové výrobní technologie, která by mohla přinést celkové úrovňové snížení cen procesorů.

Intel

Graf vývoje ceny Pentium IIIV cenících se objevily první kousky nových, nejvýkonnějších desktopových procesorů - Pentia 4 2,2 GHz a 2,0A GHz (To A je tam pro odlišení od starého Pentia 4 na 2,0 GHz) s jádrem Northwood. Je zajímavé, jak si Intel cení 200 MHz. Rozdíl mezi oběma novinkami je totiž téměř propastný, zatímco 2 Ghz Pentium 4 lze koupit již kolem 15 000 korun, za 2,2 GHz Northwooda si zákazník musí v nejlepším případě ještě 6000 korun připlatit. Ostatně u těchto vysokých frekvencí je cenová politika Intelu podobná.

Graf vývoje ceny CeleronStarší Pentia 4 prošla v důsledku uvedení novinek cenovým omlazením a vesměs zlevňovala. Nejvýraznějších změn doznala frekvence 1500, 1600 a 1900 MHz, kde se průměrná sleva pohybovala kolem 7,5 %. Od předvánoční doby se sleva nejvíce dotkla právě 1500 MHz procesoru s 478 piny, který ztratil 11 % z ceny a prodává se kolem 6600 korun.

Pentia III, která ještě neodcházejí ze scény, svou cenu neměnila, až na 1130 MHz čip s 512 kB L2 cache paměti, jenž podražil o 5% na přibližně 8700 korun. Větší změny nezaznamenal ani procesor pro levnější sestavy Intel Celeron. Z řady vybočuje jen verze Graf vývoje ceny u Athlon a Athlon XP+1100 MHz s tříprocentní slevou, kterou lze nyní sehnat i za 3600 korun.

Nejvýkonnější novinka v řadách AMD - Athlon XP 2000 + - byla nasazena s velmi konkurenční cenou 7200 korun. To si vyžádalo pokles cen u ostatních XP procesorů v průměru o 15 procent u 1900+ až 1700 + a o přibližně 3% u pomalejších. Nejlevnější Athlon XP 1500+ se tak nyní prodává kolem 4750 korun, což je o 7% méně než před Graf vývoje ceny DuronVánoci. Zavedení novinek se téměř nedotklo procesorů AMD Athlon, poklesy v řádu desetin procenta asi nikoho neznervózní. Poněkud odvážnější byla společnost AMD u své low-endové řady procesorů Duron. Nejvíce srazila cenu u nejrychlejšího prosesoru Duron 1200, a to hned o 10 %. Jeho cena se tak nyní pohybuje těsně nad hranicí 3000 korun. Další zajímavé slevy se udály u frekvencí 1000 a 950, které shodně přišly o 5% ze své ceny před 14 dny.

,