Ceny: Paměti zdražují, a to drasticky

Ceny pamětí opět rostou. Naštěstí ne všech, ale i tak je to nepříjemné, zvláště když se tato zdražení týkají nejprodávanějších modulů. Procesory na druhou stranu až na jednu výjimku zlevňují.
Hlavní zpráva dnešního přehledu vývoje cen pamětí a procesorů zní: paměti zdražují. Bohužel se nejedná o žádné pozvolné zvyšování cen, ale o poměrně razantní akci, která postihuje nejoblíbenější moduly. A tak, i když klesají ceny procesorů, na 26. týden tohoto roku asi nebudou koupěchtiví uživatelé příliš nadšeně vzpomínat.

Paměti

Jak již bylo řečeno v úvodu, Českou republiku dostihla vlna zdražování pamětí (někdy má člověk takový neodbytný pocit, že reakce na zdražování je několikrát rychlejší, než když se má zlevňovat, ale třeba je to jen pocit). Možná můžeme děkovat posilující koruně, že ceny nedosáhly mnohem větších nárůstů.

Ale i tak stihly některé paměti zdražit o téměř 25 %, oproti cenám z minulého přehledu, který se cenami pamětí a procesorů zabýval před 14 dny. Když bylo tehdy předpokládáno, že dojde ke korekci ceny DDR SDRAM pamětí, které byly v některých případech levnější než méně výkonné moduly SDRAM se stejnou kapacitou, netušili jsme, že bude nárůst ceny tak veliký a že DDR paměti s sebou při zdražování strhnou i SDRAM moduly.

Vývoj v následujících dnech a týdnech bude záležet na několika faktorech. Jedním z nich jsou výsledky a dopad vyšetřování předpokládané kartelové dohody velkých výrobců pamětí, která se měla týkat právě umělého udržování cen. Dalším z faktorů bude bezpochyby vývoj kurzu koruny. A zanedbat se samozřejmě nedá ani přicházející prázdninové období, které všeobecně obchodům nepřeje a odrazí se minimálně na skladových zásobách, když ne ve snižujících se cenách.

Graf vývoje cen pamětí SDRAMCeny pamětí typu SDRAM rostou již delší dobu, ale většinou to byla nevýznamná procenta. Vývoj za posledních 14 dní však nabral obrátky, a tak zjišťujeme, že se některým modulům podařilo zvýšit cenu až kolem dvaceti procent. Největší rozdíl ceny mezi před 14 dny a současností předvedl 256 MB modul. Ten za toto relativně krátké období stačil nabrat více 21 % zdražení. Je nyní k dostání za cca 1600 Kč a ztratil své postavení nejvýhodnější koupě co se poměru koruna/MB týká. Toto pomyslné žezlo nyní drží 512 MB paměť s relativně nízkým poklesem ceny o 8,5 %, na cca 3100 korun. Je to také jediná paměť, která v rámci měsíce nezdražila. Druhý největší nárůst ceny - o téměř 19 % - nabídla 128 MB paměť. Ta je nyní v prodeji za přibližně 850 Kč.

Graf vývoje cen pamětí DDR SDRAM a RDRAMJestliže SDRAM paměti zastihla bouřka cen, pak u výkonnějších DDR SDRAM modulů se doslova strhla cenová smršť. DDR SDRAM s nejoblíbenějšími kapacitami svou cenu zvýšily o více než jednu pětinu. Zatímco 256 MB modul se ještě udržel blízko 20 % hranice nárůstu, 128 MB se vydalo se zdražením až téměř k 25 procentům. Je samozřejmé, že se tak moduly DDR dostaly na vyšší cenu než stejně kapacitně veliké SDRAM paměti, ale i tak jsou v poměru cena/výkon zajímavější. Za 128 MB DDR SDRAM tak nyní zákazník zaplatí přibližně 870 korun a za 256 MB téměř 1650 korun. Zajímavé je, že výrazně klesají ceny rychlejších DDR SDRAM pamětí. Například paměť s frekvencí 333 MHz a kapacitou 256 MB je nyní o téměř 19 % levnější, což ve svém důsledku znamená cenu kolem 2250 korun. Ještě více zlevnil 256 MB modul s taktem 400 MHz, který je nyní možno dostat za necelých 3750 korun.

Výraznější zdražení se nevyhnulo ani pamětem RDRAM, které však svou cenu zvedají již delší dobu, i když doposud pomaleji. RDRAM s kapacitou 128 MB je nyní dražší o přibližně 10 procent, což znamená cenu mírně pod 2000 korun. Modul RIMM s dvojnásobnou kapacitou podražil za 14 dní o téměř jedenáct procent. To znamená, že jej nyní prodejci nabízí za více než 3750 korun. To ve svém důsledku znamená, že se paměti RDRAM již nemohou cenově poměřovat s DDR SDRAM na 333 MHz, jak tomu ještě nedávno bylo, ale dokonce již nejsou levnější než 400 MHz DDR SDRaM DIMMy.

Procesory

Z výkyvů cen procesorů by se mohlo zdát, že se prodejci vyčerpali při některém z předchozích zlevňování, neboť pohyb cen nedosáhl ve svých maximech pomalu ani 5 %. Dokonce to může vypadat tak, že posilování koruny mělo na tyto změny cen mnohem větší vliv, než cenová politika. Zdá se, že přichází okurková sezóna, která by mohla vydržet až ke konci prázdnin.

AMD

Už i do Čech již dorazily boxované verze procesorů AMD, které se cenově od těch neboxovaných liší o cca 15 %, což je ve většině případů výhodnější, než dokupování větráčku k procesoru.

Graf vývoje cen procesorů Duron a CeleronaProcesory AMD Duron drží jeden neslavný primát. Mají ve své řadě model, který jako jediný ze všech sledovaných procesorů všech výrobců zdražoval. Pravda, jen o necelou pětinu procenta, ale i tak je to zdražování. Tím slavným je 900 MHz model, který je nyní k dostání za více než 1250 korun. Jinak všechny procesory Duron doprovázely slevy, z nichž nejvýraznější se objevila u modelu s frekvencí 1300 MHz. Zlevnění oproti situaci před 14 dny dosáhlo více než 4 % a nová cena tohoto procesoru se nyní pohybuje pod 2500 korunami.

Graf vývoje cen procesorů Athlon a Pentium IIIProcesory AMD Athlon se starým jádrem Thunderbird také nedosáhly nějaké výrazné změny cenové hladiny. Například model s frekvencí 1330 MHz a rychlostí sběrnice 266 MHz zlevnil o necelá 4 %, a dá se tak nyní na pultech prodejen pořídit za ceny kolem 2500 korun. Na druhou stranu, díky předchozímu zlevnění, dosáhl tento procesor z měsíčního pohledu na slevu kolem třinácti procent. Mnohem hůře ale dopadl čip s frekvencí 1400 MHz, ten se se svou slevou jen steží přehoupl přes hranici jednoho procenta a prodává se nyní za přibližně 3500 korun.

Graf vývoje cen procesoru Athlon XPNejvětší slevy v segmentu procesorů AMD tak čekaly na čip Athlon XP. Největším poklesem se blýskl model s ratingem 1800+, který srazil svou cenu o téměř 6 %, která se díky poklesu pohybuje kolem 3750 korun. Na více než 3 % procenta slevy se pak ještě dostaly procesory Athlon XP 1700+ a 2000+. První z nich je nyní k mání za přibližně 3400 korun a druhý lze pořídit za necelých 4750 korun. Při pohledu na necelou 2,5 procentní slevu u Athlonu XP 2100+, který v minulém přehledu ztratil kolem 20 %, a s přihlédnutím na ostatní cenové pohyby se zdá, že modely, které před 14 dny ztráceli nejvíce ze svých cen, nyní odpočívají.

Intel

U procesorů Intel Celeron došlo k zajímavému vývoji, již naznačenému v předchozím přehledu. V současné době jsou na trhu Celerony s dvěma jádry. První do frekvence 1400 MHz mají jádro Tulatin a druhé od 1700 MHz výše obsahují vnitřní konstrukci nazvanou Willamete. Ačkoliv by se dalo předpokládat, že procesory s pomalejším taktem budou levnější, není tomu tak ve všech případech. Je to dáno tím, že Celerony postavené na starším Tulatinovém základu, mají dvojnásobnou kapacitu L2 Cache paměti. Proto je nyní 1700 MHz Celeron, který zlevnil za všech Celeronů o nejvíce procent, levnější než 1400 MHz čip. Sleva u rychlejšího modelu dosáhla 4,5 %, zatímco 1400 MHz procesor ubral ze své ceny něco málo přes 2 %. Celeron s frekvencí 1700 MHz se po této slevě prodává za ceny kolem 3250 korun. Nejrychlejší Celeron s jádrem Tulatin je pak k dostání za ceny mírně nad 3500 korun.

Zajímavý je vývoj cen u procesorů Intel Pentium III. Zde všechny sledované produkty dosáhly podobné slevy mírně přes 2 %. Pentium III s taktem 1130 MHz, je tak nyní nově za cenu kolem 5750 korun. Za ceny kolem 8000 korun se prodává 1,2 GHz model.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4Nejmenší poklesy v rámci procesorů s logem Intel zaznamenaly čipy Pentium 4. O největší pokles z této řady procesorů se postaral 2,4 GHz model s taktem sběrnice 533 MHz. Nebylo to však nic slavného, pokles se pohyboval kolem 2 %. Zajímavé však je, že se v podstatě srovnaly ceny stejně taktovaných procesorů s různými rychlostmi sběrnice, tedy 400 a 533 MHz. A to i přes skutečnost, že čipy s rychlejší sběrnicí, by měly být o něco výkonnější. Znamená to že obě 2,4 GHz Pentia 4 stojí kolem 15500 Kč.

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponentů a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.