Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Pevné disky a flash paměti to umějí ještě levněji

aktualizováno 
Výrobci paměťových flash karet a pevných disků tlačí ceny těchto výrobků na stále nižší a nižší hodnoty. Vývoj v posledních několika měsících nabral až nečekaný spád. Příjemný je především doslova pád cen u větších kapacit.
To, že každý týden většina pevných disků a paměťových flash karet zlevňuje, není již dlouho žádná novinka. Výrobci těchto zařízení však nepracují pouze na slevách svých současných modelů, ale také každou chvíli uvedou no trh produkt nový.

To však vytvoří jen další vlnu slev. Bohužel tento kolotoč nefunguje donekonečna, a tak se dříve či později dočkáme většího zdražení. To se dá v současné době očekávat spíše u pevných disků, i když jsme již zaznamenali i zdražení u flash pamětí.

Pevné disky

Čím větší kapacita, tím větší sleva. To je v kostce poslední vývoj cen v oblasti pevných disků. To samozřejmě není jediná důležitá zpráva tohoto přehledu. Našli se totiž výjimky i z tohoto pravidla a navíc společnost Maxtor připravuje novou modelovou řadu, která nese označení DiamondMax 10.

Ta se bude chlubit vyrovnávací pamětí o kapacitě 16MB u 250- a 300GB modelů a v provedení Serial ATA také technologií NCQ (Native Command Queuing). Ta má sloužit k vylepšení práce s požadavky na zápis či čtení z disku tak, aby se snížila přístupová doba a tím se zrychlila práce s diskem. Tuto technologii však musí podporovat diskový řadič. V tuto chvíli je jeden takový řadič integrován pouze v základních deskách s čipovou sadou i915 a i925.

Graf vývoje cen 80GB pevných disků

Všechny sledované 80GB pevné disky se již od začátku prázdnin pohybují pod cenou 2 000 korun (cca 2 400 s DPH). Ty nejlevnější se však již dostaly k hodnotám kolem 1 650 korun (cca 1 950 Kč s DPH).

Nevětší sleva se od začátku srpna dotkla 80GB modelu Western Digital. Ten je nyní o více než tři procenta levnější. Ostatní pevné disky se spíše držely na svých předchozích cenách, a tak svou pozici nejlevnějšího 80GB disku obhájil Maxtor.

Graf vývoje cen 120GB pevných disků

Ten je lídrem také ve 120GB oblasti. K tomu mu stačilo zlevnit o pouhých 1,5 procenta. Největšího snížení ceny se však dostalo diku Hitachi, který je o zhruba 4 procenta levnější, než za kolik jej bylo možno pořídit v polovině prázdnin.

Graf vývoje cen 160GB pevných disků

Disky s kapacitou 160 GB patří k těm, u nichž se poměr ceny za 1 GB jeví v jako nejlepší. Pro disk s nejnižší cenou v této oblasti  může zájemce sáhnout do nabídky firmy Seagate. Tuto pozici neohrozil ani 2,5% pokles ceny u Western Digitalu, který byl také 160GB diskem s největší slevou. U modelů Seagate naleznete také nejmenší rozdíl mezi 160- a 80GB verzí, který činí zhruba 27 %.

Paměťové flash karty

I když se některé druhy flash karet vydaly v posledním měsíci vstříc vyšším cenám, celkově se trend v této oblasti jeví jako sestupný. Je to dáno stále se zvyšující celkovou výrobní kapacitou a pak také cenovou válkou, kterou se snaží velké firmy vytlačit z trhu menší ryby.

Největší radost u kartiček Compact Flash (CF) zajisté způsobil pokles 512- a 256MB modelů. Ty jsou nyní o 17, respektive 10 procent levnější. Především CF karta s kapacitou 512 MB nasadila k velikému trháku, když od začátku prázdnin ztratila již zhruba 30 % ze své původní ceny.

Graf vývoje cen 64MB flash pamětí

Spanilou jízdu ukazují také „fleše“ Multimedia Card (MMC). O deset procent levnější je například 512MB model. Ještě větší sleva na  úrovni 12 % u 128MB modelu však zmíněný pokles překonává. V důsledku tohoto poklesu je nyní tato karta třetí nejlevnější ve 128MB oblasti.

U Memory Sticků (MS) se až na jednu výjimku mírně zdražovalo. Tou výjimkou je 256MB karta MS, která se nyní prodává o zhruba 17 % levněji než na začátku tohoto měsíce. Tímto cenovým skokem se zmíněné kartě podařilo odsunout na pozici nejdražšího modelu v 256MB oblasti druh xD Picture Card (xD).

Graf vývoje cen 128MB flash pamětí

Až neuvěřitelně dobře se vyvíjí cena u karet Secure Digital (SD). Ty kdysi patřily k nejdražším paměťovým flash kartám na trhu, ale ty časy jsou již pryč. Tento druh je nejlevnější  v sekci 64MB flash karet a druhý nejlevnější v 128MB oblasti. Největší slevu od začátku měsíce však zaznamenala 512MB verze. Ta je o zhruba 19 % levnější než v polovině prázdnin a drží se tak na třetím místě.

U Smart Medií (SM) se hýbala pouze cena 128MB karty. Jednalo se o její pokles o více než 5 procent. Tento kdysi nejlevnější model je nyní, co se cen 128MB karet týká, až na čtvrtém místě za MMC a před xD.

Graf vývoje cen 256MB flash pamětí

Vlastní cestou jsou modely xD Picture Card. Většina karet zdražila, avšak ne více než o pět procent. Jediné zlevnění jsme objevili u 64MB modelu. Stálo však za to, neboť se pohybovalo na úrovni 15 procent.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Evropská komise pokutovala Asus, Philips a další za šikanu obchodníků

Jakmile velkoprodejce elektrospotřebičů HP Tronic vyprodá skladové zásoby,...

Antimonopolní orgán Evropské unie udělil vysokou pokutu výrobcům spotřební elektroniky a výpočetní techniky za to, že...

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Najdete na iDNES.cz