Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Pevné disky a flash paměti to umějí ještě levněji

aktualizováno 
Výrobci paměťových flash karet a pevných disků tlačí ceny těchto výrobků na stále nižší a nižší hodnoty. Vývoj v posledních několika měsících nabral až nečekaný spád. Příjemný je především doslova pád cen u větších kapacit.
To, že každý týden většina pevných disků a paměťových flash karet zlevňuje, není již dlouho žádná novinka. Výrobci těchto zařízení však nepracují pouze na slevách svých současných modelů, ale také každou chvíli uvedou no trh produkt nový.

To však vytvoří jen další vlnu slev. Bohužel tento kolotoč nefunguje donekonečna, a tak se dříve či později dočkáme většího zdražení. To se dá v současné době očekávat spíše u pevných disků, i když jsme již zaznamenali i zdražení u flash pamětí.

Pevné disky

Čím větší kapacita, tím větší sleva. To je v kostce poslední vývoj cen v oblasti pevných disků. To samozřejmě není jediná důležitá zpráva tohoto přehledu. Našli se totiž výjimky i z tohoto pravidla a navíc společnost Maxtor připravuje novou modelovou řadu, která nese označení DiamondMax 10.

Ta se bude chlubit vyrovnávací pamětí o kapacitě 16MB u 250- a 300GB modelů a v provedení Serial ATA také technologií NCQ (Native Command Queuing). Ta má sloužit k vylepšení práce s požadavky na zápis či čtení z disku tak, aby se snížila přístupová doba a tím se zrychlila práce s diskem. Tuto technologii však musí podporovat diskový řadič. V tuto chvíli je jeden takový řadič integrován pouze v základních deskách s čipovou sadou i915 a i925.

Graf vývoje cen 80GB pevných disků

Všechny sledované 80GB pevné disky se již od začátku prázdnin pohybují pod cenou 2 000 korun (cca 2 400 s DPH). Ty nejlevnější se však již dostaly k hodnotám kolem 1 650 korun (cca 1 950 Kč s DPH).

Nevětší sleva se od začátku srpna dotkla 80GB modelu Western Digital. Ten je nyní o více než tři procenta levnější. Ostatní pevné disky se spíše držely na svých předchozích cenách, a tak svou pozici nejlevnějšího 80GB disku obhájil Maxtor.

Graf vývoje cen 120GB pevných disků

Ten je lídrem také ve 120GB oblasti. K tomu mu stačilo zlevnit o pouhých 1,5 procenta. Největšího snížení ceny se však dostalo diku Hitachi, který je o zhruba 4 procenta levnější, než za kolik jej bylo možno pořídit v polovině prázdnin.

Graf vývoje cen 160GB pevných disků

Disky s kapacitou 160 GB patří k těm, u nichž se poměr ceny za 1 GB jeví v jako nejlepší. Pro disk s nejnižší cenou v této oblasti  může zájemce sáhnout do nabídky firmy Seagate. Tuto pozici neohrozil ani 2,5% pokles ceny u Western Digitalu, který byl také 160GB diskem s největší slevou. U modelů Seagate naleznete také nejmenší rozdíl mezi 160- a 80GB verzí, který činí zhruba 27 %.

Paměťové flash karty

I když se některé druhy flash karet vydaly v posledním měsíci vstříc vyšším cenám, celkově se trend v této oblasti jeví jako sestupný. Je to dáno stále se zvyšující celkovou výrobní kapacitou a pak také cenovou válkou, kterou se snaží velké firmy vytlačit z trhu menší ryby.

Největší radost u kartiček Compact Flash (CF) zajisté způsobil pokles 512- a 256MB modelů. Ty jsou nyní o 17, respektive 10 procent levnější. Především CF karta s kapacitou 512 MB nasadila k velikému trháku, když od začátku prázdnin ztratila již zhruba 30 % ze své původní ceny.

Graf vývoje cen 64MB flash pamětí

Spanilou jízdu ukazují také „fleše“ Multimedia Card (MMC). O deset procent levnější je například 512MB model. Ještě větší sleva na  úrovni 12 % u 128MB modelu však zmíněný pokles překonává. V důsledku tohoto poklesu je nyní tato karta třetí nejlevnější ve 128MB oblasti.

U Memory Sticků (MS) se až na jednu výjimku mírně zdražovalo. Tou výjimkou je 256MB karta MS, která se nyní prodává o zhruba 17 % levněji než na začátku tohoto měsíce. Tímto cenovým skokem se zmíněné kartě podařilo odsunout na pozici nejdražšího modelu v 256MB oblasti druh xD Picture Card (xD).

Graf vývoje cen 128MB flash pamětí

Až neuvěřitelně dobře se vyvíjí cena u karet Secure Digital (SD). Ty kdysi patřily k nejdražším paměťovým flash kartám na trhu, ale ty časy jsou již pryč. Tento druh je nejlevnější  v sekci 64MB flash karet a druhý nejlevnější v 128MB oblasti. Největší slevu od začátku měsíce však zaznamenala 512MB verze. Ta je o zhruba 19 % levnější než v polovině prázdnin a drží se tak na třetím místě.

U Smart Medií (SM) se hýbala pouze cena 128MB karty. Jednalo se o její pokles o více než 5 procent. Tento kdysi nejlevnější model je nyní, co se cen 128MB karet týká, až na čtvrtém místě za MMC a před xD.

Graf vývoje cen 256MB flash pamětí

Vlastní cestou jsou modely xD Picture Card. Většina karet zdražila, avšak ne více než o pět procent. Jediné zlevnění jsme objevili u 64MB modelu. Stálo však za to, neboť se pohybovalo na úrovni 15 procent.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Další z rubriky

Tablety dál umírají. O Vánocích se jim naposledy dařilo

(Ilustrační snímek)

Apple si s iPadem udržuje vedení, nejvíce ale rostl Kindle Fire od Amazon - jako jedinému z hlavních výrobců se mu...

Válka gigantů pokračuje. Amazon přestane prodávat produkty Nest od Googlu

O podlahové topení se stará intuitivní termostat Nest.

Americký obchod Amazon vyřadí z nabídky produkty společnosti Nest. Ta spadá do koncernu Alphabet a nabízí výrobky...

Nové chytré brýle vypadají překvapivě normálně. Do oka vám kreslí laser

Redaktor Dieter Bohn testuje chytré brýle Intel Vaunt (testovací prototyp,...

Společnost Intel ukázala prototyp chytrých brýlí Vaunt. Na rozdíl od Google Glass vypadají na první pohled celkem...

Najdete na iDNES.cz