Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Pevné disky mírně zdražily. Paměťové flash karty jsou levnější až o 23 %

aktualizováno 
Během března se ceny úložných zařízení ocitly na houpačce. V první polovině měsíce se spíše hnaly nahoru, aby těsně před veletrhem CeBIT spadly. Neplatí to však pro všechny výrobky a tak například většina pevných disků nakonec mírně zdražila.
První jarní dny byly pro vývoj cen paměťových flash karet a pevných disků spíše příznivé. Většina modelů zlevňovala. V první polovině března však situace nevypadala tak optimisticky. Určitý vliv na tomto vývoji měl jednak kolísající kurz koruny vůči dolaru a dá se spekulovat i tom, že určitý podnět pro zlevnění dal veletrh CeBIT. Mnohé firmy zde totiž představily své nové produkty, a aby jim udělaly místo na trhu, byly nuceny mírně snížit ceny těch starších.

Pevné disky

Na veletrhu CeBIT se ani tak nepředstavovaly disky s maximalizovanou kapacitou, jako spíše modely s menšími rozměry a nízkou spotřebou. Je to dáno tím, že výrobci díky nízkým cenám 3,5palcových modelů hledají další odbytiště, kde by se na současné cenové válce alespoň trochu zahojili tím, že budou moci účtovat vyšší marže. Navíc je takový trh spotřební elektroniky, pro který jsou disky s malými rozměry především určeny, značně perspektivní.

To však nemění nic na situaci, že se nyní uživatelé mohou těšit z poměrně levných pevných 3,5palcových disků. Navíc se na tento poměrně hustě obsazený trh tlačí další výrobce. Je jím společnost Samsung, která již v některých našich obchodech začala nabízet své harddisky, jak pro paralelní, tak sériové rozhraní. Jejich cena sice není příliš agresivní, ale nechme se překvapit, co na nás tato silná firma ještě přichystá.

Graf vývoje cen pevných disků s kapacitou 80 GB

Je také zajímavé, jak se z trhu postupně vypařily 60GB pevné disky, dnes je dodává v podstatě jen jedna firma. Hlavní tlak je nyní nasměrován na disky s 80GB kapacitou, které za více než příznivé ceny nabízejí zajímavou kapacitu. V této oblasti se již dlouhodobě nejvíce daří výrobkům z dílen společnosti Hitachi. I přes mírné zdražení v řádu 3 % se stále jako jediný pevný disk s touto kapacitou drží pod hladinou 1 900 Kč (cca 2 320 Kč s DPH). Jediný disk s touto kapacitou, který si za uplynulý měsíc polepšil, je vyroben u Maxtorů. Sleva se však pohybuje kolem 0,5 %.

Graf vývoje cen pevných disků s kapacitou 120 GB

Mnohem zajímavější je situace v oblasti harddisků s kapacitou 120 GB. Zde mezi sebou o titul nejlevnějšího zařízení bojují Seagate a Maxtor. Zatímco Maxtor zlevnil o zhruba 4 %, u Seagatů si dovolili zdražení o cca 1%. Ve výsledku to znamená posun 120GB disku Maxtoru na první místo.

Zajímavý je rozdíl cen mezi 80- a 120GB disky jednoho výrobce. Zatímco Seagate s nižší kapacitou je od toho s vyšší cenově vzdálen o zhruba 11%, u Hitachi tento rozdíl činí téměř 35 %. Disky se sériovým rozhraní se z cenového hlediska od těch s paralelním v průměru liší o 10 - 15%.

Paměťové flash karty

Stále větším trhem se stává prostředí paměťových flash karet. Svědčí o tom nejen množství výrobců, ale také počet formátů. K nim se navíc přidávají další. Nedávno jsme psali o dokončení vývoje formátu T-Flash a ejhle, na CeBITu se již objevily první vzorky.

Vraťme se ale k vývoji cen již zavedených formátům, jakým je například Compact Flash (CF). Většina modelů v této řadě zlevňovala a některé dokonce výrazně, ale našly se i černé ovce. Mezi ně lze zařadil CF kartu s kapacitou 64 MB, která za uplynulý měsíc zdražila o téměř 15 %. Omlouvá ji jen to, že na konci února byla cena této karty velice blízko historického minima z poloviny loňského roku. Na druhou stranu se podařilo 128- a 256MB CF kartě zlevnit o téměř 6 %.

Graf vývoje cen flash pamětí s kapacitou 64 MB

Mnohem lépe se vyvíjela situace u MultiMedia Card (MMC), když jsme ani v jednom případě nezaznamenali zdražení. Největší sleva přitom zasáhla 128MB model, který je po měsíci levnější o zhruba 7 %.

Stejně dopadly i další karty, jejichž název začíná na M. Nejvíce zlevňující Memory Stick (MS) má kapacitu 64 MB. Za uplynulé čtyři týdny se dostal o sedm procent níže v poměru ke své výchozí ceně. Podobné zlevnění zasáhlo i 256MB model.

Graf vývoje cen flash pamětí s kapacitou 128 MB

Ani karty Secure Digital (SD) se nenechaly zahanbit a jsou nyní levnější. Také zde zlevňovací peloton vede karta s kapacitou 64 MB. Od konce února, kdy jsme ceny těchto modelů sledovali naposledy, snížila cenu o téměř 14 %. A ani 6% zlevnění 256MB SD karty rozhodně není k zahození.

Nejstarší druh paměťové flash karty na trhu Smart Media (SM) se pustil do zlevňování s nebývalou měrou. Zájemci o 64MB model totiž za měsíc mohli ušetřit až neuvěřitelných 23 %. Za 128MB kapacitou pak zaplatí o 8 % méně než na konci měsíce února.

Graf vývoje cen flash pamětí s kapacitou 256 MB

V oblasti xD Picture Card (xD) se nedařilo pouze 512MB kartě. Ta se nyní prodává o více než jedno procento dráže než před měsícem. Ostatní nabízené kapacity však zlevňovaly. Z nich nejvíce 128MB xD karta.

 

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Nové MacBooky Pro s procesorem Core i9 se podle prvních testů přehřívají

Nové MacBooky Pro

Procesory Core i9 v nejvýkonnějších a nejdražších konfiguracích nových notebooků MacBook Pro společnosti Apple zatím...

Xbox One S a X se naučí HDR formát DolbyVision. Ne všude bude fungovat

Streamovací VOD služba Netflix nabízí tituly i ve 4K HDR kvalitě.

Herní konzole Microsoft Xbox One S a X dostanou s updatem systému schopnost přehrávat pokročilý HDR formát Dolby...

Nvidia má novou generaci grafických karet. Profi modely doplní hráčské

Nová grafická karta Quadro RTX s jádrem Turing od Nvidie.

Nvidia poněkud překvapivě uvedla informace o připravovaných grafických kartách s novým jádrem Turing na konferenci pro...

Najdete na iDNES.cz