Ceny: Po roce dochází znovu k neuvěřitelnému nárůstu cen pamětí – až o čtvrtinu

Zdá se, že si výrobci pamětí oblíbili přelom října a listopadu jako čas pro výrazné zdražování nejžádanějších paměťových modulů. Minulý rok to byly SDRAM paměti, nyní DDR SDRAM. Pozadu nezůstaly ani procesory, především z dílem AMD.
Paměti

V minulém přehledu jsme se v titulku řečnicky ptali, zda se bude opakovat skokový nárůst cen pamětí z minulého roku. Ale ani v nejčernějších představách jsme nečekali, že se téměř do roka a do dne zopakuje situace z přelomu loňského října. Bohužel se tak stalo, a to i přesto, že předchozí vývoj tomu nenasvědčoval. Zatímco minulý rok totiž do osudného data pokračoval cenový pokles pamětí, nyní již několik týdnů jejich cena roste. Z toho také vyplývá, že z dlouhodobějšího hlediska je celkový nárůst ještě tragičtější. Asi vás nebude mnoho, koho utěší alespoň částečné zlevnění RDRAM pamětí.

U pamětí SDRAM se většího nárůstu za posledních 14 dní dočkaly moduly s kapacitou 256 a 512 MB. Menší paměti zdražily v průměru o 3 %, ale 512 MB je nyní o 10 % dražší a 256 MB dokonce přesáhlo 13% hranici. Proto se při koupi 256MB modulu budete muset vybavit více než 900 korunami a při požadavku na dvojnásobnou kapacitu budete muset na pult složit přibližně 1750 korun.

Graf vývoje ceny pamětí SDRAM 

Hotovou spoušť napáchal růst cen v případě DDR SDRAM pamětí. Pouze dva z námi sledovaných modelů zdražily za 14 dní o méně než 10 %. O více než dvacet procent dražší je ale celá čtveřice modulů. O 25 % dráže nyní pořídíte 128MB DDR SDRAM s taktem 266 MHz. To znamená cenu blížící se 1400 korunám. Naposledy byla tato paměť takto drahá v 16. týdnu tohoto roku.

O 23 % procent jsou nyní dražší stejně taktované moduly s kapacitou 256 MB a 512 MB. Paměť s menší kapacitou pořídíte za necelých 2700 korun, za dvojnásobnou kapacitu zaplatíte cca 5300 Kč.

Graf vývoje ceny pamětí DDR SDRAM

Největšího cenového skoku se ale dočkala paměť DDR SDRAM o velikosti 256 MB a s rychlostí 333 MHz. Téměř 30 % ceny navíc znamená zdražení na necelé 3000 Kč. Pokud se na všechny čtyři zmíněné paměti podíváte z pohledu celého měsíce, zjistíte, že jejich cena za tuto dobu stoupla shodně o cca 35 %.

Graf vývoje ceny pamětí RIMM 

Jediné RDRAM paměti pokračovaly v nastoleném kurzu ze začátku září a pomalu snižovaly svou cenu. V obou námi sledovaných případech zlevnění nepřesáhlo dvě procenta, ale i tak je to rozhodně příjemnější než nárůst cen u předchozích druhů.

Procesory

Společnosti AMD a Intel se v následujícím čtvrtletí pokusí pohřbít některé své starší modely, a tak se již příští rok nesetkáme s Celerony se starým tualatinovým jádrem (určené pro Socket 378) a ani s kompletní řadou Duronů, které na výrobních linkách nahradí nový 64bitový procesor.

AMD

Zatím se Duronům z cenového hlediska poměrně daří. Žádné větší zdražování narušují pouze dva modely. Jeden s frekvencí 900 MHz a druhý, jehož rychlost je 1300 MHz. Zatímco pomalejší zdražil o více než 12 % za čtrnáct dní, 1300MHz procesor je za tuto dobu dražší o téměř 3 %. Nejlevnější Duron je tedy k dostání za více než 1000 korun a nejdražší se začíná blížit 1500 korunám.

Graf vývoje ceny procesorů Duron a Celeron 

Procesory Athlon XP ani v jednom případě nezavelely k ústupu, a tak se u nich setkáváme pouze s růstem cen. Největšího zdražení v poměru k situaci před čtrnácti dny dosáhly modely označované jako 1700+ a 2400+, oba o 11 %. Tyto dva procesory dokonce zaznamenaly největší zdražení i v rámci měsíce. Současná cena méně výkonného procesoru se pohybuje na hranici 2600 korun. Rychlejší procesor je po zdražení v prodeji za ceny kolem 8000 Kč.

Graf vývoje ceny procesorů Athlon XP 

Intel

Procesory řady Celeron se ze svých cen z před čtrnácti dny v podstatě neuhnuly. To „v podstatě“ má naznačit, že k určitým posunům došlo, ale většinou do jednoho procenta. Jen 1GHz, 1,2GHz a 1,4GHz procesory toto pravidlo porušily. První dva zmíněné za dva týdny zdražily o necelá 2 %, poslední pak o 3 %. Nejlevnější Celeron našeho přehledu tak seženete za cca 1900 Kč. Procesor o 200 MHz rychlejší v cenících naleznete nejspíše s cenou pohybující se kolem 2250 Kč. A pokud budete chtít kupovat 1400MHz čip, připravte si přibližně 2850 korun.

Graf vývoje ceny procesorů Pentium 4 

Podobná situace jako u Celeronů je i v případě výkonnějších Pentií 4. V tomto případě z jednoprocentního pohybu cen vybočují pouze dva modely. Pentium 4 s takty 1,8 Ghz a 2 GHz. Pomalejší zdražil o 2% a rychlejší je po dvou týdnech s cenou výše o 3%. Cena prvního se pohybuje kolem 5600 korun, při pořízení 2000MHz čipu pak zaplatíte cca 6350 Kč.

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

,