Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Počítačové paměti jsou nejlevnější za poslední tři měsíce

aktualizováno 
Pokud se již delší dobu chystáte pořídit si do svého počítače trochu paměti navíc, pak vás musí nejnovější vývoj cen v této oblasti více než těšit. V oblasti procesorů zase tak veselo není, ale objevil se například nový Celeron D a AMD oznámila čip Sempron.
Celkový vývoj cen pamětí a procesorů v druhé polovině tohoto měsíce vyzněl spíše neutrálně. K několika zdražujícím procesorům AMD z první třetiny června se nyní přidaly další a dokonce se začíná zvedat cena i u čipů z dílen společnosti Intel. Naštěstí se tak neděje u všech modelů a navíc zdražení nejsou veliká. Na trhu se přitom objevily novinky v podobě čipů Celeron D a přišlo i oznámení nástupců AMD Duron v podobě čipů Sempron.

Paměti sice své zlevňování zpomalují a v oblasti SDR SDRAM se dokonce ženou nahoru, ale celkově se vývoj jejich cen jeví příznivě.

Paměti

Kdo očekával rychlý nástup DDR II pamětí, ten může být zatím poněkud zklamán. I když je lze získat i z českých prodejen, jejich ceny jsou zatím o několik desítek procent vyšší, než za kolik lze pořídit odpovídající (kapacita, frekvence) produkt první generace DDR SDRAM modelů. Navíc podpora tohoto standardu od výrobců základních desek se spíše připravuje. Je však příjemné, že ceny DDR II pamětí nyní klesají rychleji, než jejich starších příbuzných.

Již bylo zmíněno, že oblast SDR SDRAM pamětí nyní zažívá nárůst cen, ale zdražování je mírné a tak jsou tyto moduly na stále velice zajímavé cenové hladině. Ta se i nyní pohybuje kolem minima za posledních tři kvartály.

Graf vývoje cen SDR SDRAM pamětí

Největší zdražení si přitom připsaly paměťové moduly s kapacitou 256 a 512 MB, které jsou po dvou týdnech dražší o přibližně 3,5 procenta.

Největší slevu v oblasti DDR SDRAM pamětí jsme zaznamenali u 512MB modulu s taktem 333 MHz. Snížení ceny se pohybovalo kolem pěti procent a posunulo tuto paměť na druhé místo mezi 512MB moduly všech frekvencí. První místo si stále drží 512MB model s 400MHz taktem. K jeho udržení stačilo této paměti zlevnit o necelá čtyři procenta.

Graf vývoje cen DDR SDRAM pamětí

Procesory

I když se v oblasti procesorů spíše zdražovalo, nejsou škody nijak vysoké a navíc se můžeme těšit z příchodu nových modelů. Řeč je o řadě Celeron D, která již vtrhla i do nabídek našich obchodů, ale především o novince AMD Sempron.

AMD

Nové levné čipy Sempron uvede AMD již v tomto srpnu s tím, že další várku zatím firma nachystala na začátek příštího roku. Ke konci tohoto léta tak budeme moci přivítat modely 2500+, 2600+, 2800+ a 3100+ (poslední již bude pro novou patici Socket 754). Čip sice vychází z Athlonu 64, ale jedná se o 32bitový procesor s 256kB vyrovnávací paměti L2.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Duron

Duron

Současným Duronům tak již pomalu zvoní hrana a jsou v podstatě jedinými čipy u nichž se cena nijak výrazně nehýbala.

Athlon XP

Až na jedinou výjimku se u námi sledovaných čipů AMD Athlon XP zdražovalo. Tou výjimkou je model s označením 2800+, jehož cena poklesla o 2,5 %. Naopak největšího zdražení se dočkal Athlon XP 2600+, jehož cena vzrostla o téměř 4%.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP

Intel

Intel vedle uvedení nových procesorů Celeron D oznámil, že 9.června skončil s výrobou Pentií 4 s taktem 3,06 GHz a FSB 533 MHz.

Celeron

Nové Celerony D se od těch minulých liší v mnoha ohledech. Jedním z nich je výrobní proces, který v tomto případě využívá pokročilou 90nm technologii. Další důležitou vlastností je dvojnásobná vyrovnávací paměť druhé úrovně s kapacitou 256 kB. Čip totiž vychází z modelu Intel Prescott. Dochází také ke změně značení, které se již nebude provádět prostřednictvím taktu procesoru, ale pracuje s podobným systémem, jako je tomu u čipů AMD Opteron. V současné nabídce tak objevíte Celerony D s označením 325, 330 a 335. Jejich frekvence je 2,5 GHz, 2,6 GHz a 2,8 GHz.

Starší modely Celeronů zdražovaly patrně ve snaze dohnat rozdíl mezi jejich cenou a dražšími Celerony D. Naštěstí zdražení nebylo nijak drastické. Nevíce - a to o necelých 2,5 % - se podařilo zvýšit cenu modelu s pracovní frekvencí 2,7 GHz. Ostatní se jen s obtížemi přehouply přes jednoprocentní hranici.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4

Pentium 4

U procesorů Intel Pentium 4 nejvíce zdražovaly pomalejší modely. Primát v této oblasti hraje 2,8GHz čip s 800MHz sběrnicí, který zdražil o téměř 5 %. O tři procenta dražší je po čtrnácti dnech Pentium 4 s frekvencí 3,06 GHz.

 

Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktůTémata: počítač, Sempron, Intel

Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Microsoft ukazuje rybičky, které mu plavou kolem datového centra

Webkamera sleduje dění kolem potopených í serverů v rámci projektu Natick od...

Microsoft má pod mořem datové centrum. Aby tento projekt zpropagoval, přidal k němu webkameru, která sleduje podmořský...

Opravte si chytrou domácnost od Samsungu, aby vás nesledovala televize

Samsung nabízí ovládání chytré domácnosti prostřednictvím systému SmatThings.

Přibývající počet připojených spotřebičů k internetu klade stále vyšší nároky na uživatele, aby je všechny udržel...

Kvůli ukradeným certifikátům D-Linku vám může zlobit přístup ke kamerám

Kamery D-Link.

Hackerské skupině BlackTech se podařilo zcizit certifikáty D-Linku a opatřit jimi dva viry, které pak měly snadnou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz