Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Přepisovací DVD mechaniky nebyly nikdy levnější, nový cenový šampión v LCD

aktualizováno 
Stále více se mechaniky pro zápis DVD disků přibližují cenové hranici, která je cenově přijatelná i pro "normálního" uživatele. CD-RW se ale hned tak nevzdá, levné jako nyní totiž nikdy nebyly. Zlevňují i LCD panely.

Všichni výrobci se pomalu či rychleji připravují na útok na předvánoční trh, a tak nyní zkoušejí a testují, co trh snese. Z toho vyplývá, že se dá následující cenový vývoj odhadovat ještě hůře než obvykle.

Optické mechaniky

Zdá se, že nebezpečný nárůst cen u přepisovacích DVD, který jsme zaznamenali v minulém přehledu, je pro nejbližších několik týdnů zažehnán a ani u ostatních optických mechanik se neočekává předvánoční růst cen. Jedinou překážkou optimistického vývoje mohou být poněkud nedostatečné dodávky komponent do DVD přepisovacích mechanik. Tento problém by měl ale být vyřešen nejpozději do konce roku.

Graf vývoje cen CD-RW mechanik

U cen CD-RW mechanik sice neproběhla žádná revoluce, ale i poklesy cen o necelá 4 % jsou při aktuálních cenových hladinách potěšující. Přesně o tolik procent jsou totiž v tomto týdnu levnější mechaniky Lite-On LTR-24102B a Teac W524EB. U prvně zmíněného produktu tedy došlo k poklesu ceny až pod hranici 1800 korun. Teac je nyní k dostání za cca 2300 korun.

Graf vývoje cen DVD mechanik 

Pokud jste si přáli zakoupit do vašeho počítače čtecí DVD mechaniku a vydrželi jste až do těchto dnů, seženete ji již cenu blížící se 1300 korunám. Přibližně v těchto cenových relacích se totiž v současnosti pohybuje šestnáctirychlostní DVD od společnosti Lite-On, která je oproti situaci z doby před měsícem o necelá 2 % levnější.

Graf vývoje cen DVD vypalovacích mechanik 

V důsledku doslova cenového skoku za jeden měsíc se prozatím nejdražší DVD přepisovací mechanika našeho přehledu přiblížila na dostřel svým konkurentům, kteří se ale také nenechali zahanbit. Proto nyní máte šanci zakoupit AOpen DVD+RW 5120A o 11 % levněji a HP DVD-Writer DVD200i se slevou, která činí pěkných 27% a napravuje tak nárůst z doby před měsícem. To znamená, že AOpen nyní stojí cca 12300 korun a HP přibližně 13500.

LCD

Pokud podrobněji sledujete vývoj u LCD panelů, možná jste již zjistili, že i do České republiky tu a tam někdo doveze omezený počet displejů, jejichž cena se vč. DPH pohybuje kolem nebo pod psychologickou hranicí 10000 korun. Předpokládáme, že tyto ceny přestanou být tak do přibližně půl až tři čtvrtě roku raritou a budou se objevovat stále častěji.

Tento optimismus v nás budí především pokrok při vývoji výrobních technologií a stále rostoucí produkce. O tom, že společnosti dokáží vyrobit kdysi nemyslitelné věci svědčí například LCD schopné vytvořit dojem zobrazení trojrozměrného obrazu nebo poslední počin firmy LG.Philips. Ta nedávno představila 42-palcový LCD se světlostí 500cd/m2 a 175% úhlem pohledu na obrazovku. Dále nabízí vynikající dobu odezvy 12ms a kontrastní poměr 500:1.

Graf vývoje cen 15" LCD displejů

 

Při pohledu na aktuální ceny námi sledovnaných patnáctipalcových LCD panelů, zjistíme, že máme nového cenového šampióna. Stal se jím produkt firmy Relisys s označením TL570A. Ten v důsledku měsíčního cenového poklesu o více než 10 % dosáhl na cenu kolem 12000 korun. Jeho nejbližší konkurenti, Targa T15-A2 a nová Belinea 101536, jsou o cca 2 % dražší. O téměř 4 procenta je nyní dražší 15-palcové LCD Samsung 151s, jehož cena se dostala nad 13 000 korun. Tento přístroj tak za měsíc ztratil předchozí pozici vedoucího pelotonu námi sledovaných LCD a zařadil se někam doprostřed pole. I to svědčí o výrazné konkurenci na trhu.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.Témata: počítač, LG, Samsung

Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

Český router MOX si složíte sami. Zaplatíte jen za to, co potřebujete

Modulární router Turris MOX.

Potřebujete jen wi-fi, ale ne vícero portů? Nebo naopak gigabitové porty a síťové uložiště pro data? Nebo optickou...

Prodáno: Belkin, Linksys, Phyn a Wemo nově patří Foxconnu

Belkin @TV Plus

Společnost Belkin, která se proslavila především příslušenstvím pro produkty Apple, má nového majitele. Spolu s...

Dům za kryptoměnu? Ve Venezuele by to měla být během dubna realita

Nicolas Maduro

Země sužovaná hyperinflací hledá spásu v kryptoměně. Od konce dubna bude možné nakoupit nemovitosti za nově vytvořenou...

Najdete na iDNES.cz