Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny procesorů AMD rostou, naštěstí jen jich

aktualizováno 
U většiny ostatních hardwarových produktů dochází v této době spíše k poklesu či přinejmenším stagnaci cen. Ćipy společnosti AMD však mají jiný názor. Intel a paměti se však drží všeobecného trendu a převážně zlevňují.
Těsně před vánoci se ceny pamětí a procesorů jeví spíše jako zmražené. I když se tempo zlevňování značně zpomalilo a v některých případech i zastavilo, naštěstí se jen zřídka obrátilo opačným směrem.

Paměti

Žádné velké změny tak nelze očekávat ani u většiny pamětí.

Starý formát SDR SDRAM se ve dvou případech vydal směrem vzhůru a zdražil. Jedná se modely s kapacitou 128 a 256 MB, které stejně již dávno nedokáží cenově konkurovat DDR SDRAM modelů. Oba zmíněné moduly jsou nyní o cca 1 procento dražší, což však není žádná tragédie.

Graf vývoje cen pamětí SDR SDRAM

U DDR SDRAM modelů se největší slevy pohybovaly nejvýše kolem 8 %. Přesně o tuto částku se například podařilo srazit cenu 256MB DDR paměti s traktem 266 MHz. Právě v důsledku tohoto poklesu se tato paměť dostala po dlouhé době zpět na trůn pro nejlevnější 256MB paměťový modul.

Graf vývoje cen pamětí DDR SDRAM

O necelých 8 % je nyní také levější 512MB DDR, která pracuje rychlostí 333 MHz. Také tomuto modulu se na základě této slevy podařilo ukořistit pozici nejlevnější paměti 512MB kategorie.

Procesory

Cenový vývoj v posledních čtrnácti se na poli stolních procesorů dá shrnout poměrně jednouše Athlony XP znovu zdražily, zatímco u čipů se značkou Intel je vývoj spíše opačný.

Intel

Již v únoru se navíc čekají oficiální zlevňování u procesorů Celeron D, nejvyšší sleva má přitom dosáhnout téměř 14 %. Současné ceny Celeronů jsou však jako na houpačce. Zatímco 2,8GHz čip zdražil o více než šest procent, je cena 2,4GHz procesoru o téměř osm procent menší než na začátku prosince.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Sempron

To u Pentií 4 se mění ceny jako v jednom šiku. Naštěstí je to zlevnění, ale na druhou stranu tak nevýrazné, že možná ani nestojí za zmínku. Všechny sledované modely jsou totiž nyní levnější o přibližně jedno procento.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP

AMD

Minimální změny cen jsme zaznamenali i u čipů Sempron, které již před časem nahradily Durony. Ani zde se změny v podstatě nepřehouply přes 1 %, když největší změny dosáhl Sempron 2800+ se zdražením kolem 1,2 %.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4

To Athlony XP zvedly krevní tlak potenciálních kupců poněkud více. Nejvíce za to patrně může model 2 500+, který je nově oceněn o přibližně 18 % více než před dvěma týdny. Zdatně mu však sekundovaly i další Athlony XP, jako například čip 2200+ či 3 200+, které zdražily o 9, respektive 6 procent.

V příštím roce náš přehled opustí staré modely Celeronů a Athlonů XP a budou nahrazeny novými čipy, stejně jako se to děje u obchodníků.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Intel se chce zbavit závislosti na klasických počítačích

(ilustrační snímek)

Společnost Intel se stále více snaží oprostit od závislosti na x86 platformě. Tento krok ovšem není náhlý, firma na něm...

Nová wi-fi 802.11ax slibuje 40% nárůst rychlosti. WPA 3 zvýší bezpečnost

Praha utratila kvůli projektu bezdrátového internetu stovky milionů

Dvě novinky v oblasti bezdrátové sítě wi-fi umožní jednak zvýšit rychlost a také zlepšit zabezpečení.

Dvacet let vyrábí procesory s katastrofálními chybami. Nyní řeší, co s tím

Stánek Intelu na veletrhu CES praskal většinu času ve švech. O chybách Spectre...

Pokus o opravu katastrofálních bezpečnostních chyb Meltdown a Spectre přinesl závažné problémy se stabilitou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz