Ceny: Procesory a paměti po dlouhé době zlevňují

V minulých týdnech jsme v oblasti pamětí a procesorů nepřinášeli příliš příznivé zprávy. Trend se však konečně otočil, a tak se můžeme radovat z poklesu cen. Objevily se také nové modely, které rozhodně stojí za pozornost.
Poslední třetina září zastihla ceny procesorů a pamětí v poměrně příjemném rozpoložení, alespoň z pohledu potenciálních zákazníků. Ceny u většiny produktů zaznamenaly pokles. Vzhledem k tomu, že tyto slevy nebyly ve své valné většině příliš veliké a procházely celým spektrem produktů, dá se přepokládat, že na jejich vývoj měla výrazný vliv i cena koruny vůči ostatním měnám. Za poslední tři týdny například proti USD oslabila o cca 5 %.

Paměti

Jak jsme avizovali v minulém přehledu, rozhodli jsme se, že již nebudeme sledovat vývoj cen pamětí RDRAM, které opouštějí čím dále tím více i ceníky firem. Intel sice ve svém plánu počítá s RDRAM až do roku 2005, ale dá se předpokládat, že tyto paměti budou zákazníci vyžadovat čím dále tím méně.

SDRAM

Průměrný pokles cen u pamětí SDR SDRAM se pohyboval kolem 2 %. Jedinou výjimkou, která vybočovala z řady, byl model s kapacitou 512 MB, který je po čtrnácti dnech levnější o více než pět procent a jeho cena se tak pohybuje na úrovni 2 340 korun. V důsledku poklesu se zmíněný model dostal v poměru cena/MB před 256MB SDRAM modul, který v této oblasti držel prim doposud.

Graf vývoje cen pamětí SDR SDRAM 

DDR SDRAM

Vývoj cen u DDR pamětí tak poklidný nebyl. Model s kapacitou 256 MB a taktem 400 MHz je nyní o více než 23 % levnější. Avšak pokud si vzpomínáte na minulý přehled, tak víte, že se jedná pouze o korekci nárůstu ceny, která se tehdy pohybovala také kolem 20 %. Tato paměť se tak znovu přibližuje k cenové hranici 1 300 korun. Velice dobře se vedlo také 333MHz modulům, když jeden s kapacitou 256 MB zlevnil o téměř 8 % a druhý s dvojnásobnou kapacitou o necelých 9 %. Nové ceny se tak pohybují na úrovni 1 230, respektive 2 410 korun.

Graf vývoje cen pamětí DDR SDRAM 

Ani 256 a 512MHz moduly s taktem 266MHz se nenechaly zahanbit a poklesly téměř shodně o 6 %. Uživatel si je tak nyní může pořídit za 1 226, potažmo 2 435 korun.

Procesory

V uplynulých čtrnácti dnech se v oblasti procesorů pro stolní počítače děly opravdu zajímavé věci. Intel na svém IDF uvedl Pentium 4 Extreme Ed., které má rozšířenou cache a je prý určeno náročným zákazníkům.

Hlavní událostí se však asi dá označit uvedení 64bitového Athlonu, od kterého si AMD slibuje další příliv zákazníků a zvýšení podílu na trhu. Pro běžné uživatele stačil mezitím uvést odlehčenou verzi Athlonu XP s 333MHz jádrem Barton. Novinka má pro změnu název jádra Thorton a oproti Bartonu má poloviční vyrovnávací paměť L2.

AMD

V oblasti Duronů, kterým AMD věští brzký zánik, se zatím usadil model s kódovým značením AppleBread, který je určen pro překlenutí doby, než se této cenové hladiny přesunou starší modely Athlon XP.

Graf vývoje cen procesorů Duron a Celeron 

Cenová změna u klasických Duronů se pohybovala v řádu desetin procenta, takže nemá větší význam se jí dále zabývat. Zajímavější je cca 5% sleva nových Duronů, kdy ten s taktem 1,4 GHz nyní stojí cca 1 300 korun a model s rychlostí 1,6 GHz lze pořídit za asi 1 480 korun.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP 

U čipů Athlon XP jsou zajímavé pouze dvě změny. Tou první je téměř 3% zdražení procesoru s označením 1700+, který nyní stojí asi 1 720 korun. Zajímavé také je, že je to jediný procesor v našem přehledu, který zdražil. Druhá zajímavá cenová informace se týká Athlonu XP 2700+. U něj se jedná o slevu, která dosáhla téměř šesti procent. Aktuální cena tohoto modelu se tak pohybuje na úrovni 5 170 korun.

Intel

Intel v tomto týdnu uvedl procesor Celeron s taktem 2,7 GHz, který již měl po předchozí slevě ostatních modelů připravenou cenovou pozici. Ta činí 103 USD. Dá se očekávat, že tento model čeští prodejci zařadí do svých ceníků již příští týden.

V současnosti dostupné procesory Celeron zlevnily v průměru sledovaného období o 4 %. Lépe se přitom dařilo pomalejším modelům, když například 1,8GHz čip spadl o 5 % na cenu kolem 1 880 korun.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4 

Podobná situace nastala i u Pentií 4, kde se však průměrná sleva pohybuje jen na úrovni 3 %. Nejvíce z ní vybočuje 3GHz procesor, který je nyní levnější o 7 %. Uživatel se jej tak nyní může pořídit za cca 12 400 korun.

 

Všechny zde uvedené ceny jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.


Témata: Dům roku, Intel