Ceny: Procesory zlevňují až o 20 procent

  • 3
Nově přicházející počítačové čipy tlačí ceny těch starších dolů. Největších slev přitom dosahují nejrychlejší modely. Ani paměti se nenechávají zahanbit, a tak se konec prázdnin v těchto oblastech odrazil více než příznivě.
Především nové procesory, které jsou určené pro méně náročný trh, zamíchaly aktuálními cenami této komodity. U většiny obchodníků se také rozrostl nabídka pamětí, když se začínají objevovat další varianty DDR SDRAM druhé generace.

Paměti

U starších SDR SDRAM pamětí se zlevňovalo jen u nejvyššího modelu, zatímco ostatní sledované moduly zůstávaly na svých cenách ze začátku měsíce. Právě paměť s kapacitou 512 MB je tak nyní levnější o necelá tři procenta.

Graf vývoje cen SDR SDRAM pamětí

Nabídka druhé generace pamětí DDR SDRAM nyní v českých prodejnách obsahuje nejen modely s taktem 533 MHz, ale i pomalejší a rychlejší verzi. Tep té pomalejší se pohybuje na 400 MHz, zatímco nejrychlejší běžně dostupný paměťový modul dosahuje frekvence 675 MHz. Jejich ceny jsou však zatím poměrně vysoké. Naštěstí se dá očekávat jejich postupné snižování.

Graf vývoje cen DDR SDRAM pamětí

Co se týká vývoje cen u první generace DDR modulů, tam nejvýraznější skok zaznamenala paměť s kapacitou 256 MB a rychlostí 333 MHz. V důsledku zhruba dvanáctiprocentního poklesu ceny se tento model stal nejlevnější 256MB pamětí na trhu.

Procesory

Jak již bylo uvedeno vtrhly na pulty českých počítačových prodejen nové řady levných počítačových procesorů. U AMD tak může potenciální zákazník získat čip s označením Sempron, který nahrazuje již definitivně pohřbený čip řady Duron. Intel zase nabízí Celerony D, u kterých opustil označování podle jejich taktu, ale přiklonil se ke speciálnímu číselnému značení, jehož obdobu můžeme znát od společnosti AMD.

AMD

Poslední zásoby procesorů Duron s taktem 1,6 a 1,8 GHz dříve či později dojdou a již nyní jsou nahrazovány modely Sempron. Možná i proto za posledních čtrnáct dnů mírně zdražily. U obou modelů se toto zdražení pohybovalo kolem 2,5 procenta.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Duron

Mnohem lépe se situace vyvíjela u výkonnějších Athlonů XP. I zde jsme zaznamenali několik zdražení, ale mnohem více se zlevňovalo. Největší nárůst ceny se odehrál u nejpomalejšího prodávaného Athlonu XP 2000+. Jeho cena od začátku srpna poskočila necelých 5 procent.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP

Největší sleva naopak zasáhla model s označením 2600+. Případní zájemci si tak tento čip pořídí o zhruba 14 % levněji než v první třetině tohoto měsíce.

Intel

Ačkoliv se stále v poměrně hojné míře prodávají starší čipy Celeron, nový Celeron D je pomalu z jejich pozic vytlačí. Novinka je sice o pár procent dražší, ale je rychlejší.

Také zde došlo k mírným zdražením, ale ve většině případů se zlevňovalo. Například 2,8GHz Celeron je o cca 17 % levnější a 2,6GHz model stihl zlevnit o přibližně 7 procent.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4

Největší sleva v oblasti procesorů za uplynulých 14 dní náleží jednomu z modelů značky Pentium 4. Konkrétně se jedná o 3,2GHz model s rychlostí sběrnice FSB 800 MHz a s podporou technologie HyperThreading. Jeho aktuální cena je totiž o více než 20 % nižší než na začátku měsíce.

 

Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů


Témata: DDR SDRAM, Intel