Ceny: První DVD přepisovačka pod 4.000 Kč! Zdražení LCD

I přes panující růstovou náladu se mnohé sledované produkty vydaly opačným směrem. Například nejlevnější nové grafické karty střední třídy s podporou DirectX 9.0 se pomalu blíží ceně 3 500 korun.
První týden v září zastihl optické mechaniky, grafické akcelerátory a LCD panely v poměrně bohaté aktivitě. Jednak se měnily některé ceny, ale především se pomalu dokončovala masivní výměna starších modelů za nové.

Optické mechaniky

Především v důsledku klesající hodnoty koruny, a pak také kvůli dočasnému nedostatku některých komponent, většina optických mechanik všech druhů zdražovala. Jedinou výjimkou byly přepisovací DVD mechaniky, které naopak dosáhly na další historicky nejnižší ceny.

Podívejme se ale nejdříve na sekci přepisovacích CD-RW mechanik. Průměrný nárůst ceny v této oblasti nepřesáhl 2 % a některé modely z dlouhodobějšího pohledu dokonce dosáhly slevy. Je zajímavé, že klesalÿ již tak nejlevnější zařízení našeho přehledu. O zhruba 5 % je tak levnější CD-RW mechanika z dílen Lite-On, která nyní stojí cca 1 230 korun. Ještě lépe je na tom model AOpen, který se zatím jako jediný podíval pod 1 200korunovou hranici, ale nevydržel tam ani měsíc. Nyní se dá pořídit za méně než 1 210 Kč.

Graf vývoje cen přepisovacích CD-RW mechanik 

Z přiloženého grafu lze odvodit, že nejlepší doba na koupi těchto zařízení byla v 34. týdnu, tedy zhruba uprostřed srpna.

K střídání stráží došlo u 16rychlostních DVD-ROM mechanik. V minulém přehledu se nejlépe dařilo Toshibě, která byla první mechanikou svého druhu, která se prodávala za méně než 1 000 korun. Nyní se tento model po více než 3% zdražení vrátil těsně nad tuto hranici. Cestu pod ní sï však mezi tím našly jiné dva produkty. Jsou jimi Lite-On a Nec. Nec s téměř 3% poklesem ceny stojí nyní cca 980 korun, zatímco mechanika Lite-On je k dostání za zhruba 990 Kč.

Graf vývoje cen DVD mechanik 

Doslova bouře se rozpoutala v oblasti přepisovacích DVD mechanik. V nabídce obchodníků se objevilo množství nových modelů, které hned útočily na čelní pozice. A ani již prodávané mechaniky se nenechaly příliš zahanbit.

Graf vývoje cen přepisovacích DVD mechanik 

Nový šampión v této oblasti nese označení Toshiba SD-R5112 (nahradila model SD-R5002) a zvládá formáty DVD-R/RW. S cenou kolem 3 920 korun je to nejlevnější přepisovací mechanika našeho přehledu. V oblasti mechanik s podporou DVD±R/RW se stále nejlépe daří zařízení Nec ND-1300A. To se díky 17% slevě dostalo na cenu kolem 4 750 Kč.

Grafické karty

Začátek nového školního roku se v oblasti grafických karet nesl v duchu konsolidace. Starší modely již z větší části zmizely ze skladů a nové akcelerátory se začínají dodávat v dostatečném množství. Konec prázdnin tak znamenal i konec pro grafické akcelerátory SiS Xabre, které se sice ještě někde doprodávají, ale my jsme je již z našeho přehledu vyřadili.

Kdo by si přál velice populární modely ATI 9500 a 9700 i ve verzi „PRO“, bude mít asi těžkou práci. Firma je již nedodává a tak nezbývá než hledat a hledat. Nové modely s jádrem RV350 však také nabízí dostatek výkonu a díky 0,13 mikronovému výrobnímu procesu jsou přetaktovatelné s mnohem menšími nároky na chlazení. Navíc podporují rozhraní DirectX 9.0. Zajímavý je z tohoto pohledu zajisté model Radeon 9600, který nyní stojí cca 3 700 korun. Od začátku svého prodeje stačil sice již zhruba o deset procent zdražit, ale i tak je zde poměr cena/výkon velice pěkná.

Graf vývoje cen grafických karet 

Nvidia v této oblasti nabízí model GeForce FX5600, který je nyní možné sehnat také za přibližně 3 700 Kč. Tento grafický akcelerátor však na rozdíl od konkurenta od svého uvedení na trh zlevňuje. Jeho sleva za poslední měsíc činila téměř 7 %.

U Matroxů mírně zdražily novější karty a to v průměru o 3 %. Starší G550 zůstala více méně na své ceně ze začátku srpna a lze ji tak stále pořídit za cca 3 000 korun.

LCD panely

Mnozí výrobci LCD panelů se nyní těsně před začátkem podzimní sezóny rozhodli obměnit své produktové řady, na což jsme museli v našich přehledech reagovat. Samsung 151s byl nahrazen modelem 151n a stejně tak u 17“ Samsungů jsme model „s“ vyměnili za „n“. Acer AL 506 nyní přebere pozici po AL511 u 15“ LCD a AL718 nastoupí za AL707 na poli 17“ LCD. U 15“ LCD Belinea přišel displej 101537 jako náhrada 101536.

V sedmnáctipalcovém ringu je novinkou našeho přehledu ADI A710, jako nástupce S710. Další změny proběhly u displejů Hyundai. Zde se nově objevuje 17“ L70B, který nahradil pomalu mizející Q17. Iiyama AS4315UT v 17“ oblasti odsunula model AS4314UT.

Graf vývoje cen 15" LCD 

Všeobecné zdražování 15“ LCD bylo reakcí na kurzové změny, ale také se na něm podepsal nedostatek některých komponent. To bylo zase důsledkem zaměření se mnohých firem na panely s větší úhlopříčkou, ze kterých plyne větší zisk.

Zdražení však nebylo nijak razantní a tak je nyní mnoho modelů pod cenovou hranicí 8 500 korun. Mezi námi sledovanými LCD panely se v 15“ oblasti nejvíce dařilo Aceru AL511, který i přes zhrub 3% zdražení zůstal s cenou kolem 7 720 korun na čele pelotonu.

Graf vývoje cen 17" LCD 

Podobná je i situace u displejů s úhlopříčkou 17 palců. Zde má však Acer zdatné konkurenty v podobě modelů od společnosti Neovo a AOC. Tyto tři panely se jako jediné udržely pod hladinou, která se nachází na úrovni 11 000 korun. AOC přitom zdražilo o více než 7 % na cca 10 960 Kč, zatímco oba další zmíněné modely jsou po měsíci dražší o 3 %. Za Acer AL707 tak uživatel nyní zaplatí zhruba 10 820 korun a Neovo F-217 jej bude stát asi 10 800 Kč.

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.