Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: První DVD vypalovačka pokořila hranici 2 700 Kč i s DPH

aktualizováno 
Dnešní přehled cenového vývoje v oblasti grafických karet, optických mechanik a LCD monitorů někoho uvede v čiré zoufalství a jiného potěší. Smutní budou ti, kdo si chtěli koupit plochý panel, a veselejší pak zájemci o vypalovačky a grafické akcelerátory.
Druhý letošní přehled vývoje cen optických mechanik, grafických karet a LCD panelů jen potvrzuje trendy ze začátku roku. Z toho vyplývá, že se ještě stále můžeme těšit z překotného zlevňování optických mechanik, uvádění nových modelů grafických karet, které nutí snižovat ceny těch starších, ale na druhou stranu asi v nejbližší době nic nezastaví další zdražování LCD.

Optické mechaniky

Do aktuální nabídky prodejců snad již každá z firem vyrábějících CD-RW mechaniky nabídla zařízení s 52rychlostním čtením a zápisem na CD-R média a 32násobnou rychlostí zápisu na CD-RW. Námi sledované modely se pohybují ve dvou cenových úrovních. První tvoří přístroje, jejichž cena pokořila 1000korunovou hranici, a druhá pak obsahuje mechaniky za cenu, která se blíží 1 100 korunám. Zatímco v přehledu z poloviny ledna jsme do první kategorie mohli zařadit pouze jedno zařízení, nyní jsou za cenu menší než 1 000 Kč nabízeny již dva modely. Druhá mechanika pochází z dílen společnosti Lite-On a na pozici druhé nejlevnější CD-RW mechaniky našeho přehledu se dostala v důsledku téměř sedmiprocentního poklesu.

Graf vývoje cen optických CD-RW mechanik 

Samostatné DVD-ROM mechaniky, které slouží jen pro čtení DVD disků, také zlevňovaly. Nejvíce se v tomto ohledu dařilo šestnáctirychlostní DVD mechanice Asus, která je po měsíci o více než 6 % levnější.

Graf vývoje cen optických DVD mechanik 

Největší bouře ale probíhá v oblasti přepisovacích DVD mechanik. Výrobci již většinou stačili vrhnout na trh nové modely, které umějí zapisovat na DVD+R média osminásobnou rychlostí. Tom se samozřejmě příznivě odrazilo na cenách starších zařízení, a tak například mechanika Toshiba SD-R5002 za měsíc zlevnila o necelých 20 % a pokořila hranici 2 200 korun (2684 Kč s DPH). Ten, kdo se rozhodne tuto mechaniku koupit, se však bude muset spokojit pouze se zápisem na DVD-R/RW média.

Graf vývoje cen optických přepisovacích DVD mechanik 

Grafické karty

V oblasti grafických karet se netrpělivě očekává nástup nových výrobců, kteří se chtějí postavit hegemonii největších soupeřů ATI a Nvidii. Otázkou zůstává, kolik se jim podaří ukrojit z koláče, který představuje trh, a zda neskončí někde na okraji zájmu, jako se to stalo již mnohým.

Společnost ATI pro jistotu zlevňuje některé své modely, aby příchod další konkurence co nejvíce ztížila. Jak jinak byste komentovali například patnáctiprocentní zlevnění modelu s čipem 9200SE a se 128 MB operační paměti?

Graf vývoje cen grafických karet ATI a Nvidia 

Nvidia mezitím stihla do tohoto segmentu uvést dvě levné novinky – čipy GeForce4 MX4000 a MX4400. Cena grafických karet s tímto čipem je jen o málo vyšší než u modeů s GF4 MX440, který navíc musel zlevnit o několik procent. Největší propad jsme však zaznamenali na opačném konci nabídky. Zasloužil se o něj grafický akcelerátor GF FX5900, který za měsíc zlevnil o 27 %.

Graf vývoje cen grafických karet Matrox 

Matrox se již tradičně závodů ve zlevňování příliš neúčastní a nejinak tomu bylo i tentokrát. Mírně, o necelá čtyři procenta, zlevnil starší model Matrox Millennium G550 a o 2,5 % má nižší cenu grafická karta Matrox Millennium P750 s podporou výstupu na tři monitory.

LCD panely

Při zběžném pohledu na nabídku a ceny v oblasti LCD displejů to vypadá, jakoby se výrobci štítili patnáctipalcových modelů a upřednostňovali ty s větší úhlopříčkou.

Graf vývoje cen patnáctipalcových LCD displejů 

Ceny v 15“ oblasti totiž rostou rychleji a zároveň se poněkud omezuje nabídka. Výrobcům se ale nelze divit. Tento druh displejů totiž nepřináší tak vysoké marže a další snížení zisků plyne z toho, že stoupají ceny vstupních komponent. Podtrženo a sečteno, dnes jen těžko naleznete patnáctipalcový LCD panel s cenou pod 9 000 korun (10 980 Kč s DPH).

Graf vývoje cen sedmnáctipalcových LCD displejů 

Příznivější vývoj, pokud porovnáváme rychlost růstu cen, se projevil u 17“ LCD displejů. V této oblasti jsme vedle zdražování, které v průměru nepřesáhlo 3 %, objevili i cenové poklesy. Největší z nich zasáhl model od společnosti AOC, který je po měsíci levnější o 5% a jako jediný z našeho přehledu se pohybuje pod hranicí 12 000 korun (14 640 K4 s DPH).

 

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Proč chodit na horory? Alexa od Amazonu se sama strašidelně směje

Amazon Echo Dot

Asistentka s umělou inteligencí od Amazonu se bezdůvodně začíná smát, hlásí někteří uživatelé. Obchod o problému ví a...

Místo provazu za pár korun můžete mít předražené švihadlo, které kreslí

Chytré švihadlo je především vychytralým způsobem, jak vyrazit peníze ze...

Korejská značka Tangram si uvědomila, že skákání přes švihadlo je zbytečně levnou záležitostí, která navíc zatěžuje...

Intel se chce zbavit závislosti na klasických počítačích

(ilustrační snímek)

Společnost Intel se stále více snaží oprostit od závislosti na x86 platformě. Tento krok ovšem není náhlý, firma na něm...

Najdete na iDNES.cz