Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: První DVD vypalovačka pokořila hranici 2 700 Kč i s DPH

aktualizováno 
Dnešní přehled cenového vývoje v oblasti grafických karet, optických mechanik a LCD monitorů někoho uvede v čiré zoufalství a jiného potěší. Smutní budou ti, kdo si chtěli koupit plochý panel, a veselejší pak zájemci o vypalovačky a grafické akcelerátory.
Druhý letošní přehled vývoje cen optických mechanik, grafických karet a LCD panelů jen potvrzuje trendy ze začátku roku. Z toho vyplývá, že se ještě stále můžeme těšit z překotného zlevňování optických mechanik, uvádění nových modelů grafických karet, které nutí snižovat ceny těch starších, ale na druhou stranu asi v nejbližší době nic nezastaví další zdražování LCD.

Optické mechaniky

Do aktuální nabídky prodejců snad již každá z firem vyrábějících CD-RW mechaniky nabídla zařízení s 52rychlostním čtením a zápisem na CD-R média a 32násobnou rychlostí zápisu na CD-RW. Námi sledované modely se pohybují ve dvou cenových úrovních. První tvoří přístroje, jejichž cena pokořila 1000korunovou hranici, a druhá pak obsahuje mechaniky za cenu, která se blíží 1 100 korunám. Zatímco v přehledu z poloviny ledna jsme do první kategorie mohli zařadit pouze jedno zařízení, nyní jsou za cenu menší než 1 000 Kč nabízeny již dva modely. Druhá mechanika pochází z dílen společnosti Lite-On a na pozici druhé nejlevnější CD-RW mechaniky našeho přehledu se dostala v důsledku téměř sedmiprocentního poklesu.

Graf vývoje cen optických CD-RW mechanik 

Samostatné DVD-ROM mechaniky, které slouží jen pro čtení DVD disků, také zlevňovaly. Nejvíce se v tomto ohledu dařilo šestnáctirychlostní DVD mechanice Asus, která je po měsíci o více než 6 % levnější.

Graf vývoje cen optických DVD mechanik 

Největší bouře ale probíhá v oblasti přepisovacích DVD mechanik. Výrobci již většinou stačili vrhnout na trh nové modely, které umějí zapisovat na DVD+R média osminásobnou rychlostí. Tom se samozřejmě příznivě odrazilo na cenách starších zařízení, a tak například mechanika Toshiba SD-R5002 za měsíc zlevnila o necelých 20 % a pokořila hranici 2 200 korun (2684 Kč s DPH). Ten, kdo se rozhodne tuto mechaniku koupit, se však bude muset spokojit pouze se zápisem na DVD-R/RW média.

Graf vývoje cen optických přepisovacích DVD mechanik 

Grafické karty

V oblasti grafických karet se netrpělivě očekává nástup nových výrobců, kteří se chtějí postavit hegemonii největších soupeřů ATI a Nvidii. Otázkou zůstává, kolik se jim podaří ukrojit z koláče, který představuje trh, a zda neskončí někde na okraji zájmu, jako se to stalo již mnohým.

Společnost ATI pro jistotu zlevňuje některé své modely, aby příchod další konkurence co nejvíce ztížila. Jak jinak byste komentovali například patnáctiprocentní zlevnění modelu s čipem 9200SE a se 128 MB operační paměti?

Graf vývoje cen grafických karet ATI a Nvidia 

Nvidia mezitím stihla do tohoto segmentu uvést dvě levné novinky – čipy GeForce4 MX4000 a MX4400. Cena grafických karet s tímto čipem je jen o málo vyšší než u modeů s GF4 MX440, který navíc musel zlevnit o několik procent. Největší propad jsme však zaznamenali na opačném konci nabídky. Zasloužil se o něj grafický akcelerátor GF FX5900, který za měsíc zlevnil o 27 %.

Graf vývoje cen grafických karet Matrox 

Matrox se již tradičně závodů ve zlevňování příliš neúčastní a nejinak tomu bylo i tentokrát. Mírně, o necelá čtyři procenta, zlevnil starší model Matrox Millennium G550 a o 2,5 % má nižší cenu grafická karta Matrox Millennium P750 s podporou výstupu na tři monitory.

LCD panely

Při zběžném pohledu na nabídku a ceny v oblasti LCD displejů to vypadá, jakoby se výrobci štítili patnáctipalcových modelů a upřednostňovali ty s větší úhlopříčkou.

Graf vývoje cen patnáctipalcových LCD displejů 

Ceny v 15“ oblasti totiž rostou rychleji a zároveň se poněkud omezuje nabídka. Výrobcům se ale nelze divit. Tento druh displejů totiž nepřináší tak vysoké marže a další snížení zisků plyne z toho, že stoupají ceny vstupních komponent. Podtrženo a sečteno, dnes jen těžko naleznete patnáctipalcový LCD panel s cenou pod 9 000 korun (10 980 Kč s DPH).

Graf vývoje cen sedmnáctipalcových LCD displejů 

Příznivější vývoj, pokud porovnáváme rychlost růstu cen, se projevil u 17“ LCD displejů. V této oblasti jsme vedle zdražování, které v průměru nepřesáhlo 3 %, objevili i cenové poklesy. Největší z nich zasáhl model od společnosti AOC, který je po měsíci levnější o 5% a jako jediný z našeho přehledu se pohybuje pod hranicí 12 000 korun (14 640 K4 s DPH).

 

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Proč ruský tank narazil do domu v Liberci, už se nedozvíme. Zabil dva lidi

Sovětský tank narazil do podloubí domu na náměstí v Liberci. Přímo pod troskami...

Tu fotografii zná asi každý. Ruský tank naráží do podloubí na náměstí v Liberci. Lidé v panice prchají, ostatní...

Další z rubriky

Apple zřejmě chystá vlastní biometrický čip, měl by zachraňovat životy

Wafer 14nm PLUS

Společnost Apple se stále více soustředí na vývoj vlastních čipů, díky kterým může mít svůj hardware i software lépe...

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Nové MacBooky Pro s procesorem Core i9 se podle prvních testů přehřívají

Nové MacBooky Pro

Procesory Core i9 v nejvýkonnějších a nejdražších konfiguracích nových notebooků MacBook Pro společnosti Apple zatím...

Najdete na iDNES.cz