Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: První vypalovačka a grafická karta za méně než 1 000 Kč bez DPH

aktualizováno 
Cenový vývoj na začátku roku přináší u většiny počítačových komodit zlevnění. A nejen to, mnohé firmy využily přestávku k obměně „vozového“ parku. To postihlo jak optické mechaniky, tak grafické karty. LCD panely spíše zdražují.
Cenám grafických karet, optických mechanik a LCD panelů jsme se již nevěnovali téměř dva měsíce. Přesto se za tu dobu neodehrály žádné dramatické změny, což bylo dáno klidnější náladou kolem vánočních svátků a Nového roku.

Možná více než změny cen, které se ve své většině pohybovaly směrem dolů, mohou zaujmout změny produktové. V aktuálních cenících se objevilo množství výrobků s nejnovějšími technologiemi na palubě.

Optické mechaniky

Stále více zájemců uvažuje o koupi některé přepisovací DVD mechaniky, jejichž cena se již dá označit za téměř lidovou. Přesto se vyplatí zvážit, zda opravdu takové zařízení uživatel plně využije. V aktuální nabídce jsou totiž přepisovací CD-RW mechaniky, jejichž cena je velice lákavá.

Většin současných CD-RW zařízení již pracuje s 32násobným zápisem na CD-RW média, takže zaplní celou kapacitu CD za několik minut. Tento druh mechanik po vánocích překvapivě zlevnil, takže nejlevnější produkt již prorazil psychologickou hranici 1 000 korun a usadil se nedaleko kóty 900 korun (cca 1 100 Kč s DPH).

Graf vývoje cen přepisovacích CD-RW mechanik

Vzhledem k předchozímu vývoji cen byl tento skok, konkrétně u mechaniky AOpen o téměř 12 %, opravdu nečekaný. Nedá se však očekávat, že by se zlevňovalo podobným tempem i nadále, dá se spíše počítat s mírnou korekcí směrem nahoru.

Pokud máte zájem o kombinaci přepisovačky CD-RW a DVD-ROM mechaniky v jednom zařízení, počítejte s výdajem o 50 % vyšším.

Graf vývoje cen DVD mechanik

Samotné DVD-ROM mechaniky již dávno tisícikorunovou metu překonaly a některé spadly až pod 900 korun. Takovým zařízením je DVD-ROM od firmy Toshiba, které od začátku prosince snížilo svou cenu o více než 10 %.

Graf vývoje cen přepisovacích DVD mechanik

Hlavní pozornost je však v poslední době zaměřena na oblast přepisovacích DVD mechanik. Zatímco si všichni užívali prázdnin a dovolených, odehrála se v této oblasti menší revoluce. Prodejci totiž začali nově nabízet DVD přístroje s osminásobnou rychlostí zápisu na DVD+R médium. Jejich ceny jsou sice o zhruba třetinu vyšší, než kolik nyní stojí nejlevnější DVD±R/RW mechaniky, ale to nebude trvat dlouho. Staré zásoby pomalejších zařízení se pomalu vyprodají a jejich místo i cenovou hladinu zaujmou tyto novinky.

Grafické karty

Ani oblast grafických akcelerátorů nezůstala ušetřena při uvádění novinek. Jedné se sice o menší modifikace existujících grafických čipů, ale to neznamená, že by to mělo být přehlíženo.

ATI

Grafické karty Radeon z produkce kanadské firmy ATI mezi sebou uvítaly některé novinky s koncovkou XT a SE. Pár se jich sice objevilo již před vánoci, ale teprve nyní hromadně zaplavují obchody. Z hlediska běžného uživatele jsou cenově zajímavá především řešení s označením SE, ale je potřeba se dobře informovat o jejich výkonu a rozmyslet si, zda člověk nešetří na nesprávném místě.

Co se pohybu cen týká, tak se nejlépe dařilo grafickým kartám s čipem Radeon 9600 Pro, které zlevnily až o téměř 17 %.

Graf vývoje cen grafických karet od ATi a Nvidia

Nvidia

Také grafické karty GeForce (GF) během svátků nezahálely, a tak se nyní můžeme těšit z přírůstků, jako jsou karty s grafickými jádry FX-5700 nebo XT produktů v čele s GF 5900 XT.

Cenově se kartám ze stáje společnosti Nvidia nedařilo tolik jako konkurenci, ale na druhou stranu se může firma pochlubit grafickou kartou, která jako jediná z našeho přehledu zlevnila pod 1 000 korun. Jedná se sice o grafiku-důchodce GF2 MX400, ale to nic nemění na faktu, že této mety bylo dosaženo po více než 8procentním poklesu ceny.

Matrox

 Graf vývoje cen grafických karet od Matrox

Také grafické karty společnosti Matrox slaví malé vítězství, když se nejvýkonnější čip Parhelia poprvé podíval, jak to vypadá ve světě pod 10 000 korunami.

LCD

Je již delší dobu známo, že někteří dodavatelé komponent pro LCD displeje nestíhají vyrábět v požadovaném množství. Když k tomu faktu dodáme orientaci výrobců na panely s vyšší úhlopříčkou, vyjde nám, že ceny 15palcových modelů musejí jít zákonitě nahoru a nezastaví to ani oslabující dolar.

Graf vývoje cen 15" LCD panelů

Právě proto se nyní, až na několik málo výjimek, nemůže těšit z dalšího zlevnění těchto produktů. Zdražení v některých případech dokonce přesáhlo 10% hranici. Mírný optimismus může navodit skutečnost, že jsou výrobci schopni dodávat stále sofistikovanější modely, s neustále se zlepšujícími se vlastnostmi.

Graf vývoje cen 17" LCD panelů

Situace u panelů s délkou úhlopříčky sedmnáct palců je přesně opačná. Většina produktů zlevňovala a jen pár modelů postihlo mírné zdražení. Mnoho těchto LCD pokořilo hranici 11 000 Kč (cca 13 500 s DPH), aby se pomalu sunulo ještě níže.  

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Superlevný minipočítač Raspberry Pi je rychlejší a nepotřebuje zásuvku

Raspberry Pi 3 Model B+

Nová verze Raspberry Pi 3 B+ má rychlejší procesor, svižnější konektivitu a dokáže se připojit na 5GHz wi-fi. Zajímavá...

Tablety dál umírají. O Vánocích se jim naposledy dařilo

(Ilustrační snímek)

Apple si s iPadem udržuje vedení, nejvíce ale rostl Kindle Fire od Amazon - jako jedinému z hlavních výrobců se mu...

Intel se chce zbavit závislosti na klasických počítačích

(ilustrační snímek)

Společnost Intel se stále více snaží oprostit od závislosti na x86 platformě. Tento krok ovšem není náhlý, firma na něm...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz