Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Rekordní zdražení pamětí se blíží 30 procentům

aktualizováno 
Když jsme na konci března konstatovali, že začíná období růstu cen počítačových pamětí, nečekali jsme, že nabere takové obrátky. Na druhou stranu poměrně překvapivě klesají ceny některých procesorů.
Ceny pamětí a procesorů jsou v poslední době proměnlivé jako aprílové počasí. Zatímco ceny pamětí od začátku letošního roku v podstatě jen stoupají, u procesorů je tomu spíše naopak.

Paměti

To, co se podařilo za poslední měsíc v oblasti cen především DDR SDRAM pamětí, lze téměř označit šokem. Konec března zastihl paměti ve výrazném zdražování, které se poloviny dubna stačilo ještě více prohloubit. Současná cenová nabídka paměťových modulů se téměř srovnala s tou, která panovala na začátku roku 2003.

Naštěstí na zahraničních burzách s paměťovými čipy a moduly se situace uklidnila a tak se dá minimálně předpokládat, že se ceny již příliš zvyšovat nebudou a později by měly klesat.

Změny cen u SDR SDRAM modulů měly naštěstí mnohem méně razantní průběh a tak můžeme konstatovat, že 128- a 256Mb modely zdražily o cca 3 procenta. Na druhou stranu se podařilo snížit cenu u 512MB modulu, který je nyní o necelých pět procent levnější než na konci března.

Graf vývoje cen pamětí SDR SDRAM

Drastické zdražování u DDR SDRAM pamětí nejvíce „odnesl“ modul s taktem 266 MHz a kapacitou 128 MB. Tato paměť totiž za čtrnáct uplynulých dní stačila zdražit o bezmála 30 %. Ještě horší je situace z měsíčního pohledu. Rozdíly ceny tohoto modelu v polovině března a dnes činí téměř 45 %.

Graf vývoje cen pamětí DDR SDRAM

Právě změna ceny za čtyři týdny plně odkryje rozsah zdražení. Největší měsíční rozdíl ceny jsme zaznamenali u 256MB paměti s taktem 266 MHz. Poměr obou cen - před měsícem a nyní – se blíží padesáti třem procentům.

Procesory

Oba hlavní rivalové na poli procesorů pro stolní počítače spíše v tichosti doplňují stávající nabídku a zároveň trochu snižují ceny.

AMD

Nejnižší řada procesorů AMD Duron má již dobu své největší slávy za sebou a firma s ní již příliš nepočítá a na některých zahraničních trzích ji dokonce ani nenabízí. Proto jsou aktuálně v nabídce pouze dva procesory. První z nich je taktován na 1600 MHz a druhý má frekvenci 1,8 GHz. Oba modely se v podstatě udržely na svých cenách z konce března.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Duron

U čipů Athlon XP se spíše zdražovalo, ale největší nárůst ceny nepřesáhl tři procenta. Nejvíce si potenciální zákazník připlatí u modelu Athlon XP 2600+, který nyní stojí o téměř 2,5 % více něž před čtrnácti dny.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP

Mnohem větší změnu ceny v procentuálním vyjádření jsme však zaznamenali u procesoru s označením 2000+, který naštěstí zlevňoval. Sleva po půl měsíci činí necelá čtyři procenta.

Intel

V oblasti levnější řady Celeron se nejvíce dařilo nejrychlejším modelů s taktem 2,7 a 2,8 GHz. Oba dva téměř shodně zlevnily o přibližně 2,5 procenta a přiblížily se tak cenově ostatním Celeronům.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4

Až překvapivě příznivě se uplynulých čtrnáct dní od posledního přehledu cen těchto komponent odrazilo v oblasti Pentií 4. Největší zásluhu na tom má starší model s taktem 2,66 GHz, který je nyní o více než 28 % procent levnější. Zdatně mu však konkuruje i 3,2GHz čip, který lze nyní pořídit o téměř deset procent levněji než na konci března.

Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktůTémata: Frekvence 1, Intel

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Vypadá to jako krádež. V revolučním obchodě nejsou pokladny, jen kamery

Amazon Go

Americká firma Amazon otevřela první pobočku svého revolučního supermarketu Amazon Go. Nákup v tomto obchodě je úplně...

Nová wi-fi 802.11ax slibuje 40% nárůst rychlosti. WPA 3 zvýší bezpečnost

Praha utratila kvůli projektu bezdrátového internetu stovky milionů

Dvě novinky v oblasti bezdrátové sítě wi-fi umožní jednak zvýšit rychlost a také zlepšit zabezpečení.

Proč chodit na horory? Alexa od Amazonu se sama strašidelně směje

Amazon Echo Dot

Asistentka s umělou inteligencí od Amazonu se bezdůvodně začíná smát, hlásí někteří uživatelé. Obchod o problému ví a...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz