Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Slevy pamětí a procesorů kazí některá AMD

aktualizováno 
První červnový přehled cen pamětí a procesorů přináší potvrzení všeobecně panující zlevňující nálady. Vše připravuje na vstup nových produktů, takže ty staré se jen snaží jim udělat místu.
Měsíc červen bude s největší pravděpodobností dobou, kdy bude i nadále pokračovat zlevňování pamětí a procesů. Vliv na tento vývoj budou mít především dva faktory. Tím důležitějším je příchod nových produktů, které znamenají vyšší výkony a tlak na snížení cen těch starších. Dalším vlivem, který bude dočasně snižovat ceny, je dobíhající menší zájem o nové produkty, tak jak je to na jaře obvyklé. Zvláště pokud se budou výrobci snažit vyprázdnit sklady se staršími modely, můžeme se těšit na ještě zajímavější ceny.

Na druhou stranu se může stát, že bude oslabovat koruna, která se nyní drží poměrně vysoko. To by mohlo předchozí optimistické vize mírně narušit.

Paměti

Do našich obchodů se pomalu vkrádají první modely nové generace DDR II SDRAM pamětí. Zatím se jejich kapacity pohybují na úrovni 512 a 1024 MB a jejich takt je 533MHz. V porovnání s cenami stejně rychlých modelů první generace s odpovídající kapacitou jsou cenově o 30 – 70 % dražší. Dá se však očekávat, že s rozjezdem masové výroby půjde jejich cena rychle dolů.

Graf vývoje cen SDR SDRAM pamětí

Vraťme se však ještě před DDR paměti, neboť je stále ještě zájem o SDR SDRAM moduly. Jejich cena prošla za poslední dva měsíce poměrně velkým zeštíhlením. Za posledních čtrnáct dnů se nejlépe dařilo 256MB verzi, která zlevnila o celých 10 %. Přesto se však její cena stále pohybuje vysoko nad cenou výkonnějších DDR pamětí se shodnou kapacitou.

V oblasti DDR SDRAM modelů také nezůstal kámen na kameni, když nejmenší sleva za uplynulé dva týdny dosáhla 4 %. Byl jí zasažen jediný nabízený modul s 128MB kapacitou a rychlostí 266 MHz.

Graf vývoje cen DDR SDRAM pamětí

Na druhé straně se nejvýraznějším poklesem ceny může pochlubit 256MB DDR paměť s frekvencí 400 MHz. Sleva, kterou jsme zaznamenali se pohybuje na úrovni 11 %. To tento modul udržuje na pozici nejlevnější 256MB DDR SDRAM paměti.

Procesory

Červen v oblasti procesorů bude znamenat uvedení mnoha nových produktů, ale pravděpodobně také konec prodeje některých nejstarších modelů.

AMD

AMD uvedla nové verze svého 64bitového Athlonu a oznámila, že do segmentu nejlevnějších procesorů a pro mobilní zařízení chystá čip s označením Sempron.

Současné nejlevnější procesory AMD Duron zlevnili o přibližně dvě procenta, ale to rozhodně nestačilo vyrovnat zdražení z minulého období. Po měsíci je tak 1,6GHz Duron o 7 % dražší a u 1,8GHz modelu se zdražení pohybuje kolem 3 procent.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Duron

Ceny procesorů AMD Athlon XP se většinou pohybovaly směrem dolů, ale našli se i výjimky, jako je model s označením 2800+. Jeho cena za uplynulých 14 dní vzrostla o téměř čtyři procenta.

Graf vývoje cen procesorů  Athlon XP

Největší sleva v této oblasti zasáhla čip Athlon XP 2000+, který stihl odhodit necelých 7 % ze své ceny z konce května. I z měsíčního pohledu náleží tomuto procesoru prvenství, i když sleva se pohybuje pouze kolem 5,5 procenta.

Intel

Jak jsme již v jednom cenovém přehledu, který byl věnován pamětem a procesorům, zmínili, hodlá Intel poněkud pozměnit označování svých čipů.

U procesorů Celeron se zlevňovalo v průměru o 4 %. Největší sleva necelých 5 % pak zasáhla čip s taktem 2,6 GHz. Jediným Celeronem, jehož cena se za posledních 14 dní nehnula ani o píď je 2,5GHz model.

Čipy s označením Pentium 4 pomalu opouští nejstarší generace s 512kB vyrovnávací pamětí druhé úrovně (L2) a taktem sběrnice 533 MHz. Proto jsme do našeho přehledu přidali modely s jádrem Prescott, které vedle 800MHz sběrnice, 1MB L2 cache podporují také technologii HyperThreading, která u některých aplikací dokáže simulovat přítomnost druhého procesorového jádra a tak urychlí běh programů.

Graf vývoje cen procesorů  Pnetium 4

I v této oblasti probíhalo zlevňování, když si největší procentuální koláč odnesl 2,8GHz Prescott. Jeho zlevnění se pohybovalo na úrovni šesti procent.

 

Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Další z rubriky

Superlevný minipočítač Raspberry Pi je rychlejší a nepotřebuje zásuvku

Raspberry Pi 3 Model B+

Nová verze Raspberry Pi 3 B+ má rychlejší procesor, svižnější konektivitu a dokáže se připojit na 5GHz wi-fi. Zajímavá...

Válka gigantů pokračuje. Amazon přestane prodávat produkty Nest od Googlu

O podlahové topení se stará intuitivní termostat Nest.

Americký obchod Amazon vyřadí z nabídky produkty společnosti Nest. Ta spadá do koncernu Alphabet a nabízí výrobky...

SÚJB vyvrací křivé obvinění Moskvy o možné výrobě jedu novičok v Česku

Vyšetřování útoku na Sergeje Skripala a jeho dceru v Salisbury (8. března 2018)

Látka, kterou byl v Anglii otráven ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija, mohla podle ruské diplomacie...

Najdete na iDNES.cz