Ceny: Strmý pád pokračuje. DVD přepisovačky pod 2 500 Kč s DPH

Je až neuvěřitelné, kam se propadají ceny přepisovacích DVD mechanik. Už o něco pomaleji zlevňují DVD-ROM mechaniky. Na druhou stranu stále zdražují LCD panely a také vývoj ceny grafických akcelerátorů není zase až tak příznivý.
Jak se blíží německý veletrh informačních technologií CeBIT, je stále větší zájem o novinky, které zde mají být představeny. Dalo by se předpokládat, že tato událost spojená s oficiálním uvedením mnohých novinek bude vytvářet tlak na snížení cen většiny IT komponent. Platí to však pouze pro optické mechaniky. LCD panely na svou chvíli ještě počkají a grafické akcelerátory se zatím nemohou rozhodnout, jakým směrem se vydají.

Optické mechaniky

Když jsme na začátku podzimu minulého roku u přepisovacích DVD mechanik jásali nad prolomením cenové hranice 4 000, ani jsme nedoufali, že o půl roku později budeme moci prohlásit, že tato zařízení atakují hranici 2 000 Kč. To samozřejmě vyvolává tlak i na další optické mechaniky. Tak se nyní můžeme těšit z jejich opravdu příznivých cen.

Se svou troškou do mlýna přišly i CD-RW mechaniky, které mají opravdu již jen malé manévrovací množnosti. Jejich průměrná cena se totiž nyní pohybuje kolem hranice jednoho tisíce korun. CD-RW zařízení, jejichž cena je nyní nad touto hranicí, k ní rychle spěchají, což dokazuje například téměř 8% zlevnění u výrobku z dílen společnosti Teac.

Graf vývoje cen optických CD-RW mechanik 

Samotné DVD-ROM mechaniky, které slouží pouze pro čtení optických disků, se také snažily. Nejvíce, o celých 10 %, se propadla cena u šestnáctirychlostní DVD mechaniky od firmy NEC. Průměrná cena těchto zařízení se nyní pohybuje kolem 900 korun (cca 1 100 Kč s DPH).

Graf vývoje cen optických DVD-ROM mechanik

Kombinace CD-RW a DVD-ROM mechaniky nyní stojí v průměru kolem 1 500 korun a u většiny produktů se cena dále snižuje. Již nyní lze objevit CD-RW/DVD kombo, které stojí méně než 1 300 Kč (cca 1 550 Kč s DPH).

Graf vývoje cen přepisovacích optických DVD mechanik 

 

Hlavní pozornost ale poutají DVD přepisovačky. Ceny starších zařízení se pomalu přibližují dvoutisícové hranici (přibližně 2 450 Kč). Ty jsou však většinou již nahrazovány novými rychlejšími modely. Nejlevnější novinky s osminásobnou rychlostí zápisu na nepřepisovatelná média lze nyní pořídit za necelých 3 000 korun (cca 3 650 Kč s DPH). Většina z nich od svého uvedení na trh výrazně zlevňuje, takže například modely Teac DV-W58G či LG GSA-4081B nyní pořídíte o více než pětinu levněji než před měsícem.

Grafické akcelerátory

Veletrh CeBIT v německém Hannoveru se stane pódiem pro představení řady nových produktů, nebo alespoň jejich oficiálním uvedením na evropské trhy. Platí to i pro grafické čipy a karty, jejichž výrobci hodlají zákazníkům nabídnout další produkty ze svých vývojových laboratoří. Do boje se navíc chystají noví hráči.

Vzhledem k tomu, že největší souboj svádí bojovníci na tomto poli v oblasti nižší a střední střídy, projevují se již nyní některé přípravy na uvedení novinek právě v této kategorii. Jako příklad si můžeme vzít společnost Nvidia, která na začátku tohoto týdne zlevnila o 2 americké dolary (necelých 10 %) ceny čipů GF MX-4000.

ATI

Nezlevňuje se však jenom u Nvidie. Grafické karty s čipem o kanadské společnosti ATI neponechávají nic náhodě a razantně se hlásí o své místo na slunci. Téměř 30 % za poslední měsíc ztratil ze své původní ceny grafický akcelerátor s čipem 9800 Pro a 128MB pamětí. Pokud si nyní budete chtít pořídit grafickou kartu s čipem 9600 Pro a 128 MB operační paměti, zaplatíte za ni 11 % méně než před měsícem. Menší slevy do pěti procent pak zasáhly sledované akcelerátory s některou z variant čipu Radeon 9200.

Graf vývoje cen grafických karet ATI a Nvidia 

Nvidia

Slevy u Nvidie nedosahují takových výšin jako u konkurence, ale i tak potěší. Objevily se však modely, které zdražily. Patří mezi ně grafické karty s čipem GeForce4 MX-440 s 64 MB paměti, které jsou po měsíci dražší o téměř dvě procenta. Na druhé straně je o téměř tři procenta níže nyní cena grafického akcelerátoru s čipem GF FX5200 a pamětí 128 MB.

Graf vývoje cen grafických karet Matrox 

Matrox

Příjemné slevy tří procent se dostalo nejvýkonnějšímu modelu z nabídky společnosti Matrox. Parhelia, která disponuje pamětí 128 MB, se tak znovu dostala pod hranici 10 000 korun (cca 12 500 Kč s DPH).

LCD

LCD panely se ne a ne vymanit z ponuré nálady, když především ty s menší úhlopříčkou spíše zdražují.

Graf vývoje cen LCD panelů s úhlopříčkou 15 palců 

Avšak i u patnáctipalcových monitorů z tekutých krystalů se objevují výjimky. Dokladem toho může být model LG 1510S, který je po měsíci levnější o téměř 2 %. Přesně opačný směr však nabral panel S51 od Sony, který naopak o přibližně 2 % svou cenu navýšil.

Graf vývoje cen LCD panelů s úhlopříčkou 17 palců 

Ještě tragičtější je situace u sedmnáctipalcových modelů, kde se průměrné zdražení pohybuje kolem 3 %. Tento trend narušují pouze výjimky v podobě pětiprocentního zlevnění staršího modelu AOC LM720, který se řadí mezi nejlevnější.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.


Témata: CeBIT, DVD, Hannover, LG, Sony, Veletrh