Ceny: Také se těšíte, až začnou paměti zlevňovat?

Pokud jste čekali, že se začátkem školního roku začnou zlevňovat počítačové komponenty, zmýlili jste se. Ceny pamětí a procesorů se na nás ve své většině škaredí, tak jako současné počasí.
První třetina září lidem toužících po koupi počítačových komponent příliš radosti nepřinesla. Pokud ceny nestagnovaly, tak se vydaly většinou směrem vzhůru. Platí to i cenách pamětí a procesorů, jejichž cenovým výkyvům je věnován dnešní cenový přehled.

Paměti

U paměti typu SDR SDRAM je zajímavá snad jen korekce nárůstu ceny u 256MB modelu. V minulém přehledu jsme u tohoto modelu zjistili zdražení o téměř 10 %. Oproti této ceně se sice aktuální stav změnil směrem dolů, ale o pouhá 2 %, takže je tato paměť stále dražší než před měsícem. Aktuálně ji tedy lze koupit za zhruba 1 220 korun.

Graf vývoje cen pamětí SDR SDRAM 

Na poli DDR SDRAM pamětí se jen zdražovalo. Někde méně, jinde více. Největší nárůst jsme zaznamenali u 256MB modulu s taktem 400 MHz. Vzhledem k tomu, že se na tomto nárůstu podílel největší měrou pouze jeden obchod, dají se očekávat dva různé scénáře. Buď se v příštím týdnu zvýší i ceny v ostatních obchodech, nebo, a to je pravděpodobnější varianta, se v následujících týdnech cena u tohoto prodejce srovná s ostatními. Zdražení o 27 % tak zatím nelze brát příliš vážně, stejně jako průměrnou cenu kolem 1 670 Kč.

Graf vývoje cen pamětí DDR SDRAM

 

Téměř pětiprocentního zdražení se dočkal 256MB modul, ale s taktem 333 MHz. Jeho cena se nyní pohybuje kolem 1 330 Kč.

Také v oblasti RDRAM pamětí se největší změny dotkly 256MB modelů. Zatímco jeden s taktem 800 MHz zlevnil o cca 10 %, druhý na frekvenci 1 066 MHz zdražil o neuvěřitelných 50 %. Jejich aktuální cena se tak pohybuje na úrovni 3 119, respektive 3 249 korun.

Graf vývoje cen pamětí RDRAM 

Procesory

Změny kurzu koruny měly samozřejmě vliv i na ceny procesorů. Spíše neznatelné slevy v řádu maximálně desetin procent jsme tak objevili pouze u některých čipů od Intelu.

AMD

Procesory AMD Duron s jádrem Applebread se ani ne měsíc po vypuštění již objevily v cenících českých prodejců. Tyto čipy jsou v podstatě Athlony XP s jádrem Thoroughbread, avšak s vypnutou částí paměti L2 Cache. Na internetu se však již objevily návody, jak tuto deaktivovanou část znovu zapnout. Riziko spočívá pouze v tom, že deaktivovaná část není testována na chybovost, takže může způsobovat problémy. Mimochodem AMD se tak jako před rokem nechalo slyšet, že letos je tu Duron již naposledy. Cena 1,4GHz Duronu se pohybuje nad 1 300 korunami a za 1,6GHz model uživatel zaplatí cca 1 450 Kč.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Duron 

Oblast čipů Athlon XP zažila největší změny u nejrychlejších a nejpomalejších procesorů, uprostřed se ceny měnily jen zvolna. O 10 % je po 14 dnech dražší model 3200+, který se tak vrátil těsně nad hranici 15 000 korun. Zhruba 5 % ze své předchozí ceny stačily nabrat čipy s označením 1800+ a 2800+ a 3000+. Nově je tak mohou uživatelé pořídit za cca 1 850 a 7 570, respektive 8 880 korun.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP 

Intel

Cenové změny procesorů Intel Celeron byly ve své většině velice nevýrazné a nepřekročily 1% hranici. Jedinou výjimkou je 1,7GHz procesor, který zdražil o více než 2 % a jehož cena se v současnosti pohybuje těsně pod hranicí 1 900 Kč.

Graf vývoje cen procesorů Pentim 4 

Ceny Pentií 4 se zato měnily mnohem razantněji. O téměř 3 % je nyní levnější 3060MHz procesor, který tak stojí zhruba 12 400 korun. Naopak téměř 2% zdražení zasáhlo 2,4GHz Pentium 4. Za něj nyní mohou uživatelé zaplatit asi 5 600 korun.

 

Všechny zde uvedené ceny jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.