Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Těsně před Vánoci zlevňují jen flash karty

aktualizováno 
Pokud jste se těšili, že ještě těsně před Vánoci nakoupíte levněji pevné disky, grafické karty nebo paměťové flash karty, budeme vás muset spíše zklamat. Místo menší ceny si budete muset spíše něco připlatit.
Prodejce počítačových komponent zatím nic netlačí k tomu, aby snižovali ceny. Mají obchody plné zákazníků, a tak se nelze divit, že většina komodit spojených s počítači nezlevňuje.

Grafické karty

Až na několik málo výjimek se za měsíc, který uplynul od minulého přehledu cen těchto výrobků, nezměnila cena grafických karet nijak výrazně. Valná většina ale zdražovala, což není vůbec příjemné. Pokud nepotřebujete akutně zvýšit grafický výkon svého počítače, možná chvilku počkejte, než se dostane nová karta GeForce FX do českých obchodů.

Nvidia

U grafických karet GeForce4 MX došlo k velice zajímavé situaci. V důsledku poklesu ceny modelu označovaného jako MX 440 je nyní tento levnější než méně výkonný akcelerátor s označením MX 420. Pokud to převedeme do řeči procent, znamená to, že GF4 MX 440 je nyní o 5 % levnější, GF4 MX 220 naopak o 2,5 % dražší než před měsícem. Pro rychlejší kartu to znamená cenu kolem 2000 korun. Za pomalejší byste paradoxně zaplatili téměř 2250 Kč.

Graf vývoje cen ATI vs. GeForce 

ATI

Karty s čipem ATI jsou před novým rokem v poměru ke konci listopadu dražší v průměru o 5 %. Navíc ani jedna z námi sledovaných karet Radeon nezlevnila. Nejhůře z tohoto pohledu dopadla karta s čipem Radeon 8500 a 64MB pamětí. Za měsíc u tohoto modelu došlo ke zdražení o více než 6 % a je nyní v prodeji za přibližně 3800 Kč.

Pevné disky

Jak z našich zpráv a předchozích přehledů patrně víte, většina výrobců pevných disků změnila svou záruční politiku a razantně omezila dobu, po kterou za své produkty ručí. Kdo by však očekával, že se to projeví na výrazně klesající ceně pevných disků, spíše se mýlil.

IBM

Ceny disků IBM se po razantním nárůstu na přelomu třetího a čtvrtého čtvrtletí poněkud uklidnily. Přesto se tak z kdysi nejlevnějších harddisků stávají téměř nejdražší. Za poslední měsíc jsme zaznamenali nepatrný (cca 2%) nárůst cen u 80GB modelu z řady 120 GXP a přibližně 2,5% slevu u 60GB Deskstaru 60 GXP. Pro novější model to znamená cenu kolem 4100 korun. Pokud si vyberete od IBM disk s kapacitou 60 GB, pak zaplatíte přibližně 3400 korun.

Graf vývoje ceny 60 GB HDD 

Maxtor

U Maxtorů se zdražovalo poněkud razantněji. A ani v jednom případě cena neklesala. Největší měsíční cenové nárůsty jsme mohli najít u disků s kapacitou 80 a 160 GB. V obou případech se pohybujeme na úrovni 6 %. Proto lze nyní 60GB model pořídit za cenu kolem 3300 korun, což je o přibližně 100 korun více, než kolik zaplatíte za disk s kapacitou o 20 GB menší. Za 160 GB od Maxtoru před Vánoci budete muset do peněženky sáhnout hlouběji a najít tam kolem 9000 korun.

Graf vývoje ceny 80 GB HDD 

Seagate

U disků z řady Barracuda IV se příliš dlouho nezdržíme, jejich cena se totiž hýbala jen minimálně, a tak je nakoupíme v podstatě za stejné ceny jako před měsícem. Z dlouhodobějšího pohledu nejvíce zlevnil 80GB disk, který je oproti situaci z konce října o cca 6 % levnější, a budete jej tedy moci sehnat za přibližně 3900 korun.

Flash paměti

Trh pamětí typu flash zažívá nebývalý růst, protože snad každé druhé přenosné zařízení, na které si vzpomenete, některý z formátů flash paměťových karet podporuje. I proto přichází Sony s novým formátem svých Memory Sticků. Novinka se má jmenovat Memory Stick Pro a má být navržena tak, aby mohla dosahovat větších kapacit. Bohužel ji prý nebude možno přímo používat v slotech pro současné Memory Stick paměťové karty.

I nadále se dá očekávat pokles cen, což by v druhé polovině příštího roku mělo cenově přiblížit běžnému uživateli i vyšší kapacity nad 128 MB.

Compact Flash

U paměťových karet typu Compact Flash (CF) se dostalo výraznějších slev hned třem modelům. Všechny tři za měsíc zlevnily o přibližně pět procent. První z nich je CF karta s kapacitou 64 MB, tu byste měli najít v obchodech za ceny kolem 850 korun. Druhá CF karta s takto zajímavou slevou má kapacitu 256 MB. Její cena by se měla pohybovat kolem 2700 korun. A konečně poslední je ta, jejíž kapacita činí úctyhodných 512 MB. Nyní za ni dáte necelých 6000 korun.

Graf vývoje ceny CF a SM karet 

Smart Media

Všechny námi sledované modely karet Smart Media (SM) zlevňovaly. Co jim také vlastně zbývá, když už je žádný další vývoj nečeká. Proto nyní máte možnost zakoupit 128MB SM kartu za méně než 1650 korun, nebo 64 MB za 830 Kč. V obou případech se jedná o přibližně 5% slevu ze stavu před měsícem.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Apple zřejmě chystá vlastní biometrický čip, měl by zachraňovat životy

Wafer 14nm PLUS

Společnost Apple se stále více soustředí na vývoj vlastních čipů, díky kterým může mít svůj hardware i software lépe...

Nvidia chystá „velkolepé překvapení“, konečně oznámí nové grafické karty

Nvidia GeForce 1080 GTX Ti

Na herním veletrhu Gamescom, který se uskuteční za tři týdny v německém Kolíně nad Rýnem, plánuje společnost Nvidia...

Opravte si chytrou domácnost od Samsungu, aby vás nesledovala televize

Samsung nabízí ovládání chytré domácnosti prostřednictvím systému SmatThings.

Přibývající počet připojených spotřebičů k internetu klade stále vyšší nároky na uživatele, aby je všechny udržel...

Najdete na iDNES.cz