Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Ukládejte levněji. Většina 120GB disků za méně než 3 000 Kč s DPH

aktualizováno 
Cena za uložení jednoho gigabytu dat na pevný disk je stále menší. Neklesá sice již takovým tempem jako na začátku roku, ale na druhou stranu ani neroste. To se však bohužel nedá říci o všech paměťových flash kartách.
Jak paměťové flash karty, tak pevné disky ve své většině zlevňují. Objevují se sice výjimky (spíše v oblasti paměťových karet), které ale celkový ráz nenarušují.

Pevné disky

Zima se pomalu chýlí ke konci, ale ceny pevných disků jako by přešel mráz. Pokud se právě nyní chystáte ke koupi pevného disku, není potřeba s tím otálet a tento nákup uskutečnit. Nic totiž nenasvědčuje tomu, že by se ceny těchto produktů měly v blízkém časovém horizontu nějak výrazně měnit; a to ať již směrem nahoru, tak dolů. K větší cenové změně může HDD dohnat pouze nenadálý výkyv hodnoty české koruny, nebo podobné nepředvídatelné okolnosti.

Pokud uvažujete o nákupu pevného disku s menší kapacitou než 80 GB, ještě jednou si to rozmyslete. Jednak se například v 60GB oblasti již příliš modelů nenabízí a pak je cena disků s vyšší kapacitou již velice příznivá, nemluvě o poměru GB za koruny.

Graf vývoje cen pevných disků s kapacitou 80 GB 

Uplynulý měsíc se u pevných disků s kapacitou 80 GB nejvíce dařilo modelu z dílen Western Digital. Jeho cena poklesla o téměř 4 %, což je vzhledem ke konkurenci minimálně dvojnásobná změna. I přesto je však tento model stále nejdražší, i když vzdálenost od druhého nejdražšího disku se dá měřit v korunách.

Zájemci o 120GB HDD, kteří se orientují především podle ceny, se budou překvapivě poohlížet po modelu se značkou Western Digital. Ačkoliv u 80GB patří k těm dražším, zde je tomu naopak. Určitě tomu napomohl pokles ceny o zhruba 10 %.

Graf vývoje cen pevných disků s kapacitou 120 GB 

Ceny pevných disků se příliš nemění a nemění se tedy ani výrazněji cenové rozdíly mezi disky s různou kapacitou od jednoho výrobce. Průměrná hodnota rozdílu ceny mezi 80- a 120GB modely se tak dále pohybuje kolem 30 % a mění nejvýše v řádu procent.

Zajímavější je situace u pevných disků s rozhraním SerialATA, které se od svých paralelních bratříčků se stejnou kapacitou cenově liší podle toho, kolik se na ně vejde dat. Čím větší kapacitu takové disky mají, tím menší je rozdíl jejich ceny vyjádřený v procentech.

Paměťové karty

Ceny paměťových flash karet se nyní dostávají do zajímavé pozice. V oblasti nižších kapacit se různé modely cenově pomalu přibližují, zatímco u vyšších kapacit je tento trend výrazně pomalejší, pokud není přímo opačný. Snad jedinou výjimku tvoří karty xD Picture Card (xD), které se stále tváří, jako by k ostatním nepatřily. Jejich cena je tak stále výrazně nad ostatními.

Zaznamenáníhodný pokles ceny zasáhl 64MB model karty typu Compact Flash (CF). Za měsíc se tato cenová změna dostala až na hodnotu 14 %. Nyní tento model nemá v 64MB oblasti v podstatě žádnou konkurenci. Dařilo se také 512MB CF kartě, u níž se pokles ceny pomalu přiblížil 10% hranici.

Graf vývoje cen paměťových flash karet s kapacitou 64 MB 

Paměti MultiMedia Card (MMC) si oblíbili především výrobci mobilních telefonů. Možná i proto je tento druh karet nyní takovou černou ovcí rodiny flash pamětí. Týká se to především 64 a 128MB modelů, které během uplynulých čtyř týdnů zdražily v prvním případě o více než 5 %, v druhém o méně než dvě procenta.

Konkurence ve výrobě flash karet Memory Stick (MS), kterou připustil jejich vynálezce, firma Sony, jde cenám velice k duhu. Díky tomu tak zájemce po měsíci ušetří na jedné 128MB MS kartě téměř 4 %.

Graf vývoje cen paměťových flash karet s kapacitou 128 MB 

Ještě lepší výsledky jsme však objevili u Secure Digital (SD) flash pamětí, Například SD karta s 512 MB úložného prostoru za měsíc zlevnila o neuvěřitelných 27 %. O 5 % levnější je nyní 128MB kousek.

Jak se dalo očekávat, u karet typu Smart Media (SM) došlo k mírné cenové korekci. Ta trochu upravila cenový nárůst těchto paměťových flash karet z konce ledna, ale rozhodně zdražení nesrovnala. Průměrný pokles totiž dosáhl necelých 2 %.

 Graf vývoje cen paměťových flash karet s kapacitou 256 MB

Abecedně poslední a zároveň nejdražší model xD se pokusil poněkud zpříjemnit svou cenu. Zvolil k tomu slevu, která se však pohybuje v průměru pod třemi procenty.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Nvidia chystá „velkolepé překvapení“, konečně oznámí nové grafické karty

Nvidia GeForce 1080 GTX Ti

Na herním veletrhu Gamescom, který se uskuteční za tři týdny v německém Kolíně nad Rýnem, plánuje společnost Nvidia...

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Kvůli ukradeným certifikátům D-Linku vám může zlobit přístup ke kamerám

Kamery D-Link.

Hackerské skupině BlackTech se podařilo zcizit certifikáty D-Linku a opatřit jimi dva viry, které pak měly snadnou...

Najdete na iDNES.cz