Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Ukládejte levněji. Většina 120GB disků za méně než 3 000 Kč s DPH

aktualizováno 
Cena za uložení jednoho gigabytu dat na pevný disk je stále menší. Neklesá sice již takovým tempem jako na začátku roku, ale na druhou stranu ani neroste. To se však bohužel nedá říci o všech paměťových flash kartách.
Jak paměťové flash karty, tak pevné disky ve své většině zlevňují. Objevují se sice výjimky (spíše v oblasti paměťových karet), které ale celkový ráz nenarušují.

Pevné disky

Zima se pomalu chýlí ke konci, ale ceny pevných disků jako by přešel mráz. Pokud se právě nyní chystáte ke koupi pevného disku, není potřeba s tím otálet a tento nákup uskutečnit. Nic totiž nenasvědčuje tomu, že by se ceny těchto produktů měly v blízkém časovém horizontu nějak výrazně měnit; a to ať již směrem nahoru, tak dolů. K větší cenové změně může HDD dohnat pouze nenadálý výkyv hodnoty české koruny, nebo podobné nepředvídatelné okolnosti.

Pokud uvažujete o nákupu pevného disku s menší kapacitou než 80 GB, ještě jednou si to rozmyslete. Jednak se například v 60GB oblasti již příliš modelů nenabízí a pak je cena disků s vyšší kapacitou již velice příznivá, nemluvě o poměru GB za koruny.

Graf vývoje cen pevných disků s kapacitou 80 GB 

Uplynulý měsíc se u pevných disků s kapacitou 80 GB nejvíce dařilo modelu z dílen Western Digital. Jeho cena poklesla o téměř 4 %, což je vzhledem ke konkurenci minimálně dvojnásobná změna. I přesto je však tento model stále nejdražší, i když vzdálenost od druhého nejdražšího disku se dá měřit v korunách.

Zájemci o 120GB HDD, kteří se orientují především podle ceny, se budou překvapivě poohlížet po modelu se značkou Western Digital. Ačkoliv u 80GB patří k těm dražším, zde je tomu naopak. Určitě tomu napomohl pokles ceny o zhruba 10 %.

Graf vývoje cen pevných disků s kapacitou 120 GB 

Ceny pevných disků se příliš nemění a nemění se tedy ani výrazněji cenové rozdíly mezi disky s různou kapacitou od jednoho výrobce. Průměrná hodnota rozdílu ceny mezi 80- a 120GB modely se tak dále pohybuje kolem 30 % a mění nejvýše v řádu procent.

Zajímavější je situace u pevných disků s rozhraním SerialATA, které se od svých paralelních bratříčků se stejnou kapacitou cenově liší podle toho, kolik se na ně vejde dat. Čím větší kapacitu takové disky mají, tím menší je rozdíl jejich ceny vyjádřený v procentech.

Paměťové karty

Ceny paměťových flash karet se nyní dostávají do zajímavé pozice. V oblasti nižších kapacit se různé modely cenově pomalu přibližují, zatímco u vyšších kapacit je tento trend výrazně pomalejší, pokud není přímo opačný. Snad jedinou výjimku tvoří karty xD Picture Card (xD), které se stále tváří, jako by k ostatním nepatřily. Jejich cena je tak stále výrazně nad ostatními.

Zaznamenáníhodný pokles ceny zasáhl 64MB model karty typu Compact Flash (CF). Za měsíc se tato cenová změna dostala až na hodnotu 14 %. Nyní tento model nemá v 64MB oblasti v podstatě žádnou konkurenci. Dařilo se také 512MB CF kartě, u níž se pokles ceny pomalu přiblížil 10% hranici.

Graf vývoje cen paměťových flash karet s kapacitou 64 MB 

Paměti MultiMedia Card (MMC) si oblíbili především výrobci mobilních telefonů. Možná i proto je tento druh karet nyní takovou černou ovcí rodiny flash pamětí. Týká se to především 64 a 128MB modelů, které během uplynulých čtyř týdnů zdražily v prvním případě o více než 5 %, v druhém o méně než dvě procenta.

Konkurence ve výrobě flash karet Memory Stick (MS), kterou připustil jejich vynálezce, firma Sony, jde cenám velice k duhu. Díky tomu tak zájemce po měsíci ušetří na jedné 128MB MS kartě téměř 4 %.

Graf vývoje cen paměťových flash karet s kapacitou 128 MB 

Ještě lepší výsledky jsme však objevili u Secure Digital (SD) flash pamětí, Například SD karta s 512 MB úložného prostoru za měsíc zlevnila o neuvěřitelných 27 %. O 5 % levnější je nyní 128MB kousek.

Jak se dalo očekávat, u karet typu Smart Media (SM) došlo k mírné cenové korekci. Ta trochu upravila cenový nárůst těchto paměťových flash karet z konce ledna, ale rozhodně zdražení nesrovnala. Průměrný pokles totiž dosáhl necelých 2 %.

 Graf vývoje cen paměťových flash karet s kapacitou 256 MB

Abecedně poslední a zároveň nejdražší model xD se pokusil poněkud zpříjemnit svou cenu. Zvolil k tomu slevu, která se však pohybuje v průměru pod třemi procenty.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Čínští policisté zkoušejí brýle, díky kterým poznají zločince za jízdy

Největší tepnou Pekingu právě projíždějí vozy s SPZ s lichými číslem na konci.

Brýle s umělou inteligencí rozpoznávaly kriminálníky doposud jen v davu. Nyní je policisté v Číně úspěšně otestovali i...

Proč chodit na horory? Alexa od Amazonu se sama strašidelně směje

Amazon Echo Dot

Asistentka s umělou inteligencí od Amazonu se bezdůvodně začíná smát, hlásí někteří uživatelé. Obchod o problému ví a...

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz