Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Za 120GB HDD dáte 2 500 Kč. Populární flash karty zdražují.

aktualizováno 
Přehled vývoje cen paměťových flash karet a pevných disků nechybí ani v novém roce. Možná vás překvapí, že se nekonala žádná výrazná cenová zemětřesení, ale i tak se objevilo několik zajímavých změn, které stojí za pozornost.
Vývoj cen úložných zařízení v podobě pevných disků a paměťových flash karet spěje ke stále nižším cenám a vyšším kapacitám – alespoň z dlouhodobého horizontu. Při podrobnějším zkoumání zjistíme, že dochází k větším či menším cenovým výkyvům i směrem vzhůru. Stejný vývoj lze vysledovat i v novém roce, v němž poprvé přinášíme přehled cen výše zmíněných produktů.

Pevné disky

Výrobci pevných disků začínají pomalu opouštět platformu s kapacitou 60 GB a to byl i důvod, proč jsme graf 60GB harddisků vyměnili za graf přehledu cen disků s dvojnásobnou kapacitou.

Co se týká vývoje cen právě v oblasti 60GB modelů, ten doznal po vánočním volnu spíše mírnější pokles, jenž rozhodně nemohl konkurovat vývoji cen v 80GB oblasti. Cenový rozdíl mezi oběma druhy se tak dostal na hodnoty počítané v řádu procent.

Graf vývoje cen pevných disků s kapacitou 80 GB 

V 80GB řadě se nejlépe dařilo disku společnosti Hitachi (IBM). Cenový průvan mu dopomohl k téměř 13% slevě a s přibližně osmiprocentním poklesem byl na sestupu následován modely z dílen Seagate a Maxtor. Všechny sledované pevné disky s kapacitou 80 GB jsou nyní k dostání za ceny menší než 2 000 korun (2 440 s DPH).

Graf vývoje cen pevných disků s kapacitou 120 GB 

Téměř stejně se vedlo i u disků s kapacitou o 120 GB. Nejvíce svou cenu z pohledu zákazníka vylepšil model z dílen společnosti Maxtor, který je nyní levnější o více než 12 %, v poměru k ceně z konce minulého roku. Cenový rozdíl mezi 120- a 80GB disky nyní činí zhruba 30 %. Všechny námi sledované pevné disky s kapacitou 120 GB se nyní pohybují v cenovém rozmezí 2 450 – 2 550 Kč (2 990 - 3 110 Kč s DPH).

Paměťové flash karty

Ceny paměťových flash karet jsou stále ovlivněny jejich mírným nedostatkem, který se projevuje především u nejpopulárnějších modelů. Přesto, jako celek, tento druh komodity zaznamenal pokles.

Mezi takové oblíbené paměťové flash karty, které mají navíc jednu z nejstarších tradicí, patří Compact Flash (CF). Ačkoliv 64MB model je po Novém roce o téměř 16 % levnější, ostatní sledované CF karty dále zdražovaly. Nejvíce se to projevilo na 128MB modelu, který je nyní dražší o necelých 20 %. Jeho cena se tak vrátila na úroveň z 38. týdne minulého roku, tedy doprostřed září.

Graf vývoje cen paměťových flash karet s kapacitou 64 MB 

Paměťové flashe typu MultiMedia Card (MMC) nyní zaznamenávají poměrně zajímavý rozvoj. Byla ohlášena nová specifikace, která jim umožní zvýšit kapacitu a přenosovou rychlost. Takže se zdá, že jejich největší konkurent - karty Secure Digital (SD) - nebude mít jednoduchý život. Cenový vývoj u MMC je naštěstí příznivější, než je tomu u CF karet. Největšího zdražení se zde dočkal 64MB model, který je o 5 % dražší. Naopak celých 7 % shodil model s kapacitou 128 MB.

Ještě lépe si vedly karty MemoryStick (MS). Jejich cena je, i díky již zajeté konkurenci, dále menší. Celých 10 % například ubylo z ceny před vánočními svátky u 64MB karty MS. Tyto kdysi poměrně předražené flash paměti se tak čím dále tím více přibližují levnějším druhům, což může vést jen k dalšímu zlevnění, v důsledku většího objemu výroby.

Graf vývoje cen paměťových flash karet s kapacitou 128 MB 

SD karty nenechávají MMC ani píď zadarmo. Všechny modely této skupiny zlevňovaly. Nejvíce pak 512MB SD karta. Ta z ceny z minulého roku ukrojila více než 25 %. Další zajímavá sleva se objevila u 128MB flashe. Přesáhla deset procent a dovolila této kartě přiblížit se na dostřel metě s hodnotou 1 250 Kč (1 525 s DPH).

Asi nikdo nečekal výrazně nepříznivý vývoj u karet Smart Media (SM), které patří k nejstarším na trhu. Model s kapacitou 32MB je nyní dražší o 17 % a 64MB SM karta dokonce o téměř 30 %. Můžeme jen doufat, že další vývoj přinese podstatnou cenovou korekci.

Graf vývoje cen paměťových flash karet s kapacitou 256 MB 

Stále ještě velice drahé karty typu xD Picture Card (xD), přestávky na přelomu roku nevyužily a místo aby zlevňovaly, přinesly spíše zdražení. O téměř 5 % více tak nyní zájemce zaplatí za 64MB xD kartu. Vše alespoň částečně zachraňuje 256MB model, který je o více než 4 % levnější.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Nvidia chystá „velkolepé překvapení“, konečně oznámí nové grafické karty

Nvidia GeForce 1080 GTX Ti

Na herním veletrhu Gamescom, který se uskuteční za tři týdny v německém Kolíně nad Rýnem, plánuje společnost Nvidia...

Nové MacBooky Pro s procesorem Core i9 se podle prvních testů přehřívají

Nové MacBooky Pro

Procesory Core i9 v nejvýkonnějších a nejdražších konfiguracích nových notebooků MacBook Pro společnosti Apple zatím...

Microsoft ukazuje rybičky, které mu plavou kolem datového centra

Webkamera sleduje dění kolem potopených í serverů v rámci projektu Natick od...

Microsoft má pod mořem datové centrum. Aby tento projekt zpropagoval, přidal k němu webkameru, která sleduje podmořský...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz