Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Za 120GB HDD dáte 2 500 Kč. Populární flash karty zdražují.

aktualizováno 
Přehled vývoje cen paměťových flash karet a pevných disků nechybí ani v novém roce. Možná vás překvapí, že se nekonala žádná výrazná cenová zemětřesení, ale i tak se objevilo několik zajímavých změn, které stojí za pozornost.
Vývoj cen úložných zařízení v podobě pevných disků a paměťových flash karet spěje ke stále nižším cenám a vyšším kapacitám – alespoň z dlouhodobého horizontu. Při podrobnějším zkoumání zjistíme, že dochází k větším či menším cenovým výkyvům i směrem vzhůru. Stejný vývoj lze vysledovat i v novém roce, v němž poprvé přinášíme přehled cen výše zmíněných produktů.

Pevné disky

Výrobci pevných disků začínají pomalu opouštět platformu s kapacitou 60 GB a to byl i důvod, proč jsme graf 60GB harddisků vyměnili za graf přehledu cen disků s dvojnásobnou kapacitou.

Co se týká vývoje cen právě v oblasti 60GB modelů, ten doznal po vánočním volnu spíše mírnější pokles, jenž rozhodně nemohl konkurovat vývoji cen v 80GB oblasti. Cenový rozdíl mezi oběma druhy se tak dostal na hodnoty počítané v řádu procent.

Graf vývoje cen pevných disků s kapacitou 80 GB 

V 80GB řadě se nejlépe dařilo disku společnosti Hitachi (IBM). Cenový průvan mu dopomohl k téměř 13% slevě a s přibližně osmiprocentním poklesem byl na sestupu následován modely z dílen Seagate a Maxtor. Všechny sledované pevné disky s kapacitou 80 GB jsou nyní k dostání za ceny menší než 2 000 korun (2 440 s DPH).

Graf vývoje cen pevných disků s kapacitou 120 GB 

Téměř stejně se vedlo i u disků s kapacitou o 120 GB. Nejvíce svou cenu z pohledu zákazníka vylepšil model z dílen společnosti Maxtor, který je nyní levnější o více než 12 %, v poměru k ceně z konce minulého roku. Cenový rozdíl mezi 120- a 80GB disky nyní činí zhruba 30 %. Všechny námi sledované pevné disky s kapacitou 120 GB se nyní pohybují v cenovém rozmezí 2 450 – 2 550 Kč (2 990 - 3 110 Kč s DPH).

Paměťové flash karty

Ceny paměťových flash karet jsou stále ovlivněny jejich mírným nedostatkem, který se projevuje především u nejpopulárnějších modelů. Přesto, jako celek, tento druh komodity zaznamenal pokles.

Mezi takové oblíbené paměťové flash karty, které mají navíc jednu z nejstarších tradicí, patří Compact Flash (CF). Ačkoliv 64MB model je po Novém roce o téměř 16 % levnější, ostatní sledované CF karty dále zdražovaly. Nejvíce se to projevilo na 128MB modelu, který je nyní dražší o necelých 20 %. Jeho cena se tak vrátila na úroveň z 38. týdne minulého roku, tedy doprostřed září.

Graf vývoje cen paměťových flash karet s kapacitou 64 MB 

Paměťové flashe typu MultiMedia Card (MMC) nyní zaznamenávají poměrně zajímavý rozvoj. Byla ohlášena nová specifikace, která jim umožní zvýšit kapacitu a přenosovou rychlost. Takže se zdá, že jejich největší konkurent - karty Secure Digital (SD) - nebude mít jednoduchý život. Cenový vývoj u MMC je naštěstí příznivější, než je tomu u CF karet. Největšího zdražení se zde dočkal 64MB model, který je o 5 % dražší. Naopak celých 7 % shodil model s kapacitou 128 MB.

Ještě lépe si vedly karty MemoryStick (MS). Jejich cena je, i díky již zajeté konkurenci, dále menší. Celých 10 % například ubylo z ceny před vánočními svátky u 64MB karty MS. Tyto kdysi poměrně předražené flash paměti se tak čím dále tím více přibližují levnějším druhům, což může vést jen k dalšímu zlevnění, v důsledku většího objemu výroby.

Graf vývoje cen paměťových flash karet s kapacitou 128 MB 

SD karty nenechávají MMC ani píď zadarmo. Všechny modely této skupiny zlevňovaly. Nejvíce pak 512MB SD karta. Ta z ceny z minulého roku ukrojila více než 25 %. Další zajímavá sleva se objevila u 128MB flashe. Přesáhla deset procent a dovolila této kartě přiblížit se na dostřel metě s hodnotou 1 250 Kč (1 525 s DPH).

Asi nikdo nečekal výrazně nepříznivý vývoj u karet Smart Media (SM), které patří k nejstarším na trhu. Model s kapacitou 32MB je nyní dražší o 17 % a 64MB SM karta dokonce o téměř 30 %. Můžeme jen doufat, že další vývoj přinese podstatnou cenovou korekci.

Graf vývoje cen paměťových flash karet s kapacitou 256 MB 

Stále ještě velice drahé karty typu xD Picture Card (xD), přestávky na přelomu roku nevyužily a místo aby zlevňovaly, přinesly spíše zdražení. O téměř 5 % více tak nyní zájemce zaplatí za 64MB xD kartu. Vše alespoň částečně zachraňuje 256MB model, který je o více než 4 % levnější.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Další z rubriky

Proč chodit na horory? Alexa od Amazonu se sama strašidelně směje

Amazon Echo Dot

Asistentka s umělou inteligencí od Amazonu se bezdůvodně začíná smát, hlásí někteří uživatelé. Obchod o problému ví a...

Nové chytré brýle vypadají překvapivě normálně. Do oka vám kreslí laser

Redaktor Dieter Bohn testuje chytré brýle Intel Vaunt (testovací prototyp,...

Společnost Intel ukázala prototyp chytrých brýlí Vaunt. Na rozdíl od Google Glass vypadají na první pohled celkem...

Dvacet let vyrábí procesory s katastrofálními chybami. Nyní řeší, co s tím

Stánek Intelu na veletrhu CES praskal většinu času ve švech. O chybách Spectre...

Pokus o opravu katastrofálních bezpečnostních chyb Meltdown a Spectre přinesl závažné problémy se stabilitou...

Najdete na iDNES.cz