Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Za 1GB flash kartu zaplatíte asi 2 800 Kč a za 160 GB HDD necelých 3000 Kč i s DPH

aktualizováno 
Soupeření mezi formáty paměťových karet Compact Flash a Secure Digital a MultiMedia Card nabral další rozměr. Hlavní boj se teď vede u gigabytových kapacit a k vidění jsou slevy v řádech desítek procent. Slevy jsme zaznamenali i u pevných disků.
Mnohé obchody již pomalu začínají připomínat, že je čas vánoc stále blíž. Každý, kdo se chystá již nyní nakupovat dárky i z oblasti informačních a digitálních technologií, může mít radost z aktuálního vývoje cen na poli pevných disků a paměťových flash karet.

Slevy u některých modelů jsou navíc tak výrazné, že doslova lákají k nákupu. Jak u flash pamětí, tak pevných disků se však vyplatí ještě chvilku vyčkat.

Pevné disky

Aktuální trh pevných disků je bohatý jak na rozsah nabízených kapacit, tak na různou výbavu a vlastnosti modelů. Potenciální zákazník má běžně k dispozici 40 – 400GB modely, které disponují vyrovnávací pamětí v rozsahu 2 až 16 MB. Ty jsou nabízeny jak pro paralelní, tak pro sériové rozhraní. Valná většina nabízených modelů pracuje na fluidních ložiskách, které jim zaručují tichý chod. Některé modely již také disponují technologií NCQ , která zrychluje jejich práci. Tuto technologii však musí podporovat diskový řadič. V tuto chvíli je jeden takový řadič integrován pouze v základních deskách s čipovou sadou i915 a i925.

Graf vývoje cen 80GB pevných disků

Oblast 80GB modelů se po mírném nárůstu z poloviny září znovu vydala směrem k nižším cenám. Nejvíce si polepšil pevný disk od Western Digital, který za čtyři týdny, které uplynuly od posledního přehledu zlevnil o téměř deset procent. To mu výrazně pomohlo přiblížit se téměř na dostřel k nejlevnějšímu disku s kapacitou 80 GB, který dodává společnost Maxtor. Právě disk od Maxtoru musel pro udržení své pozice zlevnit o zhruba 2,5 procenta.

Graf vývoje cen 120GB pevných disků

I modely s kapacitou 120 GB těsně po prázdninách zdražovaly, ale je to již pryč a nyní se ve většině případů pokoušejí dosáhnout nových historicky minimálních cen. Nejlépe se v této oblasti vede tradičně disku Maxtor. Na něj však zle dotírá 120GB Seagate, který za uplynulé čtyři týdny srazil svou cenu o téměř 3 %.

Graf vývoje cen 160GB pevných disků

Ještě těsnější souboj je veden u 160GB pevných disků. Zde již tři pevné disky prolomily hranici 3000 Kč s DPH. Nejlépe na tom je, i když jen s minimálním náskokem, model značky Seagate. Ten je aktuálně o 1,5 % levnější než v polovině září. Druhý Western Digital se musel snažit o něco více, když jeho cena klesal o přibližně 2 procenta.

Zdaleka největší slevu jsme však zaznamenali u 200GB disků. Dosáhlo jí zařízení se značkou Western Digital, které je tak „lehčí“ o více jak 9 procent. S přehledem tuto kategorii vede. Ostatním ale nezbývá, než tohoto příkladu následovat.

Paměťové flash karty

Velký boj nyní svádějí tři paměťové formáty o to, který bude kralovat v oblasti fleší s kapacitou 1 GB a větší. Ceny v této oblasti klesají až neuvěřitelně rychle a tak, kde se ještě nedávno platilo více než deset se nyní ceny pohybují na čtvrtině. Potenciální uživatel si nemůže přát nic lepšího.

Jedním z rivalů v této oblasti jsou bezpochyby karty Compact Flash (CF). Mají zatím největší rozsah nabídky kapacit až po 8GB modely. Za poslední měsíc se jim nejlépe vedlo v 2GB oblasti, kde se podařilo dosáhnou slevy kolem 45 %. Ale ani ostatní kapacity nezůstaly pozadu. Přibližně 12% slevy se projevily u 0,5-, 1- a 4GB karet. O 15% levnější je zase 64MB CF karta.

Graf vývoje cen 64MB flash karet

Paměťové karty Memory Stick (MS) také předvedly, že hodlají držet krok s ostatní konkurencí, alespoň co se týká rychlosti zlevňování. Tento formát patří k těm dražším a tak mu příliš nepomohly ani na úrovni 32 %, tak jako se to podařilo 64MB kartě nebo 30 % v případě 512MB karty. Trend je to však povzbudivý a nám nezbývá než doufat, že ještě chvilku vydrží.

Svá želízka v ohni mají i karty MultiMedia Card (MMC). I když se největší sleva u tohoto druhu pohybovala pouze na úrovni 12 %, patří MMC formát k těm levnějším. Na druhou stranu, pokud si budou chtít tuto pozici udržet, bude muset jejich cena následovat trend, který nastolila konkurence.

Graf vývoje cen 128MB flash karet

Třetí bojovník o pozice nejlevnějších karet na trhu je Secure Digital (SD). Tyto paměťové karty také předvedly několik pěkných zlevnění. Z nich se ta nejzajímavější projevila u 64MB karty a v případě SD s kapacitou 1 GB. Zmíněné modely zlevnily o 30, respektive 26 procent.

Na trhu se ještě stále drží Smart Media (SM). Jejich nabídka je velice chudá, když obsahuje pouze kapacity 64 a 128 MB. Mnohem lepší výsledek v posledních čtyřech týdnech přinesla karta s kapacitou 64 MB. Její cena je aktuálně o 17 % níže než v tomu bylo v polovině září.

Graf vývoje cen 256MB flash karet

Poslední formát xD Picture Card (xD) se probudil ze své letargie a nabral sestupový směr. Právě u tohoto druhu karet můžeme konstatovat, že čím větší má model kapacitou, tím větší slevy dosáhl. Proto se 512MB xD může těšit z 35% poklesu ceny a 256MB karta z 23% slevy.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

Autoři:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Xbox One S a X se naučí HDR formát DolbyVision. Ne všude bude fungovat

Streamovací VOD služba Netflix nabízí tituly i ve 4K HDR kvalitě.

Herní konzole Microsoft Xbox One S a X dostanou s updatem systému schopnost přehrávat pokročilý HDR formát Dolby...

Kvůli ukradeným certifikátům D-Linku vám může zlobit přístup ke kamerám

Kamery D-Link.

Hackerské skupině BlackTech se podařilo zcizit certifikáty D-Linku a opatřit jimi dva viry, které pak měly snadnou...

Microsoft ukazuje rybičky, které mu plavou kolem datového centra

Webkamera sleduje dění kolem potopených í serverů v rámci projektu Natick od...

Microsoft má pod mořem datové centrum. Aby tento projekt zpropagoval, přidal k němu webkameru, která sleduje podmořský...

Najdete na iDNES.cz