Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Za 1GB flash kartu zaplatíte asi 2 800 Kč a za 160 GB HDD necelých 3000 Kč i s DPH

aktualizováno 
Soupeření mezi formáty paměťových karet Compact Flash a Secure Digital a MultiMedia Card nabral další rozměr. Hlavní boj se teď vede u gigabytových kapacit a k vidění jsou slevy v řádech desítek procent. Slevy jsme zaznamenali i u pevných disků.
Mnohé obchody již pomalu začínají připomínat, že je čas vánoc stále blíž. Každý, kdo se chystá již nyní nakupovat dárky i z oblasti informačních a digitálních technologií, může mít radost z aktuálního vývoje cen na poli pevných disků a paměťových flash karet.

Slevy u některých modelů jsou navíc tak výrazné, že doslova lákají k nákupu. Jak u flash pamětí, tak pevných disků se však vyplatí ještě chvilku vyčkat.

Pevné disky

Aktuální trh pevných disků je bohatý jak na rozsah nabízených kapacit, tak na různou výbavu a vlastnosti modelů. Potenciální zákazník má běžně k dispozici 40 – 400GB modely, které disponují vyrovnávací pamětí v rozsahu 2 až 16 MB. Ty jsou nabízeny jak pro paralelní, tak pro sériové rozhraní. Valná většina nabízených modelů pracuje na fluidních ložiskách, které jim zaručují tichý chod. Některé modely již také disponují technologií NCQ , která zrychluje jejich práci. Tuto technologii však musí podporovat diskový řadič. V tuto chvíli je jeden takový řadič integrován pouze v základních deskách s čipovou sadou i915 a i925.

Graf vývoje cen 80GB pevných disků

Oblast 80GB modelů se po mírném nárůstu z poloviny září znovu vydala směrem k nižším cenám. Nejvíce si polepšil pevný disk od Western Digital, který za čtyři týdny, které uplynuly od posledního přehledu zlevnil o téměř deset procent. To mu výrazně pomohlo přiblížit se téměř na dostřel k nejlevnějšímu disku s kapacitou 80 GB, který dodává společnost Maxtor. Právě disk od Maxtoru musel pro udržení své pozice zlevnit o zhruba 2,5 procenta.

Graf vývoje cen 120GB pevných disků

I modely s kapacitou 120 GB těsně po prázdninách zdražovaly, ale je to již pryč a nyní se ve většině případů pokoušejí dosáhnout nových historicky minimálních cen. Nejlépe se v této oblasti vede tradičně disku Maxtor. Na něj však zle dotírá 120GB Seagate, který za uplynulé čtyři týdny srazil svou cenu o téměř 3 %.

Graf vývoje cen 160GB pevných disků

Ještě těsnější souboj je veden u 160GB pevných disků. Zde již tři pevné disky prolomily hranici 3000 Kč s DPH. Nejlépe na tom je, i když jen s minimálním náskokem, model značky Seagate. Ten je aktuálně o 1,5 % levnější než v polovině září. Druhý Western Digital se musel snažit o něco více, když jeho cena klesal o přibližně 2 procenta.

Zdaleka největší slevu jsme však zaznamenali u 200GB disků. Dosáhlo jí zařízení se značkou Western Digital, které je tak „lehčí“ o více jak 9 procent. S přehledem tuto kategorii vede. Ostatním ale nezbývá, než tohoto příkladu následovat.

Paměťové flash karty

Velký boj nyní svádějí tři paměťové formáty o to, který bude kralovat v oblasti fleší s kapacitou 1 GB a větší. Ceny v této oblasti klesají až neuvěřitelně rychle a tak, kde se ještě nedávno platilo více než deset se nyní ceny pohybují na čtvrtině. Potenciální uživatel si nemůže přát nic lepšího.

Jedním z rivalů v této oblasti jsou bezpochyby karty Compact Flash (CF). Mají zatím největší rozsah nabídky kapacit až po 8GB modely. Za poslední měsíc se jim nejlépe vedlo v 2GB oblasti, kde se podařilo dosáhnou slevy kolem 45 %. Ale ani ostatní kapacity nezůstaly pozadu. Přibližně 12% slevy se projevily u 0,5-, 1- a 4GB karet. O 15% levnější je zase 64MB CF karta.

Graf vývoje cen 64MB flash karet

Paměťové karty Memory Stick (MS) také předvedly, že hodlají držet krok s ostatní konkurencí, alespoň co se týká rychlosti zlevňování. Tento formát patří k těm dražším a tak mu příliš nepomohly ani na úrovni 32 %, tak jako se to podařilo 64MB kartě nebo 30 % v případě 512MB karty. Trend je to však povzbudivý a nám nezbývá než doufat, že ještě chvilku vydrží.

Svá želízka v ohni mají i karty MultiMedia Card (MMC). I když se největší sleva u tohoto druhu pohybovala pouze na úrovni 12 %, patří MMC formát k těm levnějším. Na druhou stranu, pokud si budou chtít tuto pozici udržet, bude muset jejich cena následovat trend, který nastolila konkurence.

Graf vývoje cen 128MB flash karet

Třetí bojovník o pozice nejlevnějších karet na trhu je Secure Digital (SD). Tyto paměťové karty také předvedly několik pěkných zlevnění. Z nich se ta nejzajímavější projevila u 64MB karty a v případě SD s kapacitou 1 GB. Zmíněné modely zlevnily o 30, respektive 26 procent.

Na trhu se ještě stále drží Smart Media (SM). Jejich nabídka je velice chudá, když obsahuje pouze kapacity 64 a 128 MB. Mnohem lepší výsledek v posledních čtyřech týdnech přinesla karta s kapacitou 64 MB. Její cena je aktuálně o 17 % níže než v tomu bylo v polovině září.

Graf vývoje cen 256MB flash karet

Poslední formát xD Picture Card (xD) se probudil ze své letargie a nabral sestupový směr. Právě u tohoto druhu karet můžeme konstatovat, že čím větší má model kapacitou, tím větší slevy dosáhl. Proto se 512MB xD může těšit z 35% poklesu ceny a 256MB karta z 23% slevy.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

Autoři:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Válka gigantů pokračuje. Amazon přestane prodávat produkty Nest od Googlu

O podlahové topení se stará intuitivní termostat Nest.

Americký obchod Amazon vyřadí z nabídky produkty společnosti Nest. Ta spadá do koncernu Alphabet a nabízí výrobky...

Intel se chce zbavit závislosti na klasických počítačích

(ilustrační snímek)

Společnost Intel se stále více snaží oprostit od závislosti na x86 platformě. Tento krok ovšem není náhlý, firma na něm...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz