Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Za DDR SDRAM paměti si budeme muset připlatit

aktualizováno 
Zdá se, že nastal konec zlevňování pamětí DDR SDRAM, ze kterého jsme se mohli těšit v posledním čtvrtroku. Opačným směrem se naopak vydaly ceny SDR SDRAM pamětí. Procesory zase čekají na únorovou vlnu slev.
Ceny pamětí a procesorů se za uplynulých čtrnáct dní příliš neměnily, s jedinou výjimkou. Tou se staly paměťové moduly DDR SDRAM, které skokově ukončily dlouhotrvající pokles cen. Přesně opačným směrem se však vydaly SDR SRAM paměti.

Procesory nyní předvádějí vyčkávací taktiku a nedá se očekávat, že by ji až na výjimky opustily před plánovaným kolem zlevňování, které se má odehrát v únoru tohoto roku.

Paměti

Střídání stráží je možná ten nejlepší termín pro současné dění na poli pamětí. Několik posledních měsíců jsme mohli sledovat, jak ceny DDR SDRAM pamětí zlevňují a trh naopak tlačí na zdražování starších SDR SDRAM modelů. Nyní se však karta obrací. Nejvíce se současné zdražení dotýká pamětí s větší kapacitou.

Graf vývoje cen pamětí SDR SDRAM

Pokud se podíváme podrobněji na vývoj cen SDR SDRAM pamětí, zjistíme, že největší slevy dosáhl 512MB model. Sleva o 10 % za čtrnáct dní a o téměř 15 % od konce minulého roku znamená pro tento modul skok a pozici SDR paměti s nejlepším poměrem cena/kapacita. Trochu tomu pomohlo i téměř 3% zdražení modelu s kapacitou 256 MB.

Graf vývoje cen pamětí DDR SDRAM

Cenová bouře, která zasáhla oblast DDR SDRAM pamětí, nenechala kámen na kameni. Ve většině případů totiž zdražení přesáhlo desetiprocentní hranici a o více než 15 % za čtrnáct dní zdražily téměř čtyři moduly. Největší téměř osmnáctiprocentní zdražení postihlo 256MB DDR paměť s rychlostí 400 MHz. Avšak i v této oblasti se našlo několik výjimek, jejichž cena se vydala směrem dolů. Takového zlevnění se nyní dočkal například 400MHz modul s kapacitou 1024 MB, který tak pořídíte o téměř 1 % levněji.

Procesory

Velké poklidné čekání na únorové zlevňování, které má uvolnit cestu novinkám, narušují sem a tam výkyvy cen jednotlivých procesorů. Do začátku února se tak nedají očekávat žádné změny zásadního významu. Avšak v druhém měsíci tohoto roku chystá společnost Intel zlevnit procesory Pentium4, aby uvolnila cestu pro nové modely.

AMD

Procesy AMD Duron si pomalu, ale jistě, hledají cestu do sálu zapomnění, z jehož předsálí se jim však podařilo ještě na chvilku uniknout. Mezitím se jejich cena příliš nemění, když největší změny dosáhl čip s taktem 1,8 GHz. Zlevnil o téměř 2 %, čímž snížil odstup od ostatních Duronů.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Duron

U čipů s označením Athlon XP byla situace o něco dramatičtější. Až na dvě výjimky se všechny modely této řady dočkaly zlevnění. To se pohybovalo od půl procenta po 3,3 %. Nejvíce se tak snížila cena Athlonu XP s označením 2000 +. Na druhé straně nejvíce zlobil model 2800+, který podražil o téměř 3 %.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP

Intel

Cenovou ukázněnost procesorů Celeron narušilo jen jedno zdražení a dvě zajímavější zlevnění. Toto zlevnění se překvapivě týká nejvýkonnějšího a nejslabšího čipu našeho přehledu. Jedná se o modely s pracovní frekvencí 1,7 a 2,8 GHz.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4

Ještě stabilnější byla situace na trhu s procesory Pentium 4. Jediným objektem, jenž je hoden našeho zájmu, je čip s taktem 3200 MHz, který je po uplynutí dvou týdnů levnější o více než dvě procenta.

 

Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Čínští policisté zkoušejí brýle, díky kterým poznají zločince za jízdy

Největší tepnou Pekingu právě projíždějí vozy s SPZ s lichými číslem na konci.

Brýle s umělou inteligencí rozpoznávaly kriminálníky doposud jen v davu. Nyní je policisté v Číně úspěšně otestovali i...

Místo provazu za pár korun můžete mít předražené švihadlo, které kreslí

Chytré švihadlo je především vychytralým způsobem, jak vyrazit peníze ze...

Korejská značka Tangram si uvědomila, že skákání přes švihadlo je zbytečně levnou záležitostí, která navíc zatěžuje...

Lenovo opravuje čtečku otisků prstů, která byla málo zabezpečená

I dnes naprosto běžná čtečka otisků prstů byla tehdy velmi nadstandardní...

Společnost Lenovo vydala softwarovou opravu ke čtečce otisků prstů pro starší Windows.

Najdete na iDNES.cz