Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Za DDR SDRAM paměti si budeme muset připlatit

aktualizováno 
Zdá se, že nastal konec zlevňování pamětí DDR SDRAM, ze kterého jsme se mohli těšit v posledním čtvrtroku. Opačným směrem se naopak vydaly ceny SDR SDRAM pamětí. Procesory zase čekají na únorovou vlnu slev.
Ceny pamětí a procesorů se za uplynulých čtrnáct dní příliš neměnily, s jedinou výjimkou. Tou se staly paměťové moduly DDR SDRAM, které skokově ukončily dlouhotrvající pokles cen. Přesně opačným směrem se však vydaly SDR SRAM paměti.

Procesory nyní předvádějí vyčkávací taktiku a nedá se očekávat, že by ji až na výjimky opustily před plánovaným kolem zlevňování, které se má odehrát v únoru tohoto roku.

Paměti

Střídání stráží je možná ten nejlepší termín pro současné dění na poli pamětí. Několik posledních měsíců jsme mohli sledovat, jak ceny DDR SDRAM pamětí zlevňují a trh naopak tlačí na zdražování starších SDR SDRAM modelů. Nyní se však karta obrací. Nejvíce se současné zdražení dotýká pamětí s větší kapacitou.

Graf vývoje cen pamětí SDR SDRAM

Pokud se podíváme podrobněji na vývoj cen SDR SDRAM pamětí, zjistíme, že největší slevy dosáhl 512MB model. Sleva o 10 % za čtrnáct dní a o téměř 15 % od konce minulého roku znamená pro tento modul skok a pozici SDR paměti s nejlepším poměrem cena/kapacita. Trochu tomu pomohlo i téměř 3% zdražení modelu s kapacitou 256 MB.

Graf vývoje cen pamětí DDR SDRAM

Cenová bouře, která zasáhla oblast DDR SDRAM pamětí, nenechala kámen na kameni. Ve většině případů totiž zdražení přesáhlo desetiprocentní hranici a o více než 15 % za čtrnáct dní zdražily téměř čtyři moduly. Největší téměř osmnáctiprocentní zdražení postihlo 256MB DDR paměť s rychlostí 400 MHz. Avšak i v této oblasti se našlo několik výjimek, jejichž cena se vydala směrem dolů. Takového zlevnění se nyní dočkal například 400MHz modul s kapacitou 1024 MB, který tak pořídíte o téměř 1 % levněji.

Procesory

Velké poklidné čekání na únorové zlevňování, které má uvolnit cestu novinkám, narušují sem a tam výkyvy cen jednotlivých procesorů. Do začátku února se tak nedají očekávat žádné změny zásadního významu. Avšak v druhém měsíci tohoto roku chystá společnost Intel zlevnit procesory Pentium4, aby uvolnila cestu pro nové modely.

AMD

Procesy AMD Duron si pomalu, ale jistě, hledají cestu do sálu zapomnění, z jehož předsálí se jim však podařilo ještě na chvilku uniknout. Mezitím se jejich cena příliš nemění, když největší změny dosáhl čip s taktem 1,8 GHz. Zlevnil o téměř 2 %, čímž snížil odstup od ostatních Duronů.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Duron

U čipů s označením Athlon XP byla situace o něco dramatičtější. Až na dvě výjimky se všechny modely této řady dočkaly zlevnění. To se pohybovalo od půl procenta po 3,3 %. Nejvíce se tak snížila cena Athlonu XP s označením 2000 +. Na druhé straně nejvíce zlobil model 2800+, který podražil o téměř 3 %.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP

Intel

Cenovou ukázněnost procesorů Celeron narušilo jen jedno zdražení a dvě zajímavější zlevnění. Toto zlevnění se překvapivě týká nejvýkonnějšího a nejslabšího čipu našeho přehledu. Jedná se o modely s pracovní frekvencí 1,7 a 2,8 GHz.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4

Ještě stabilnější byla situace na trhu s procesory Pentium 4. Jediným objektem, jenž je hoden našeho zájmu, je čip s taktem 3200 MHz, který je po uplynutí dvou týdnů levnější o více než dvě procenta.

 

Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Opravte si chytrou domácnost od Samsungu, aby vás nesledovala televize

Samsung nabízí ovládání chytré domácnosti prostřednictvím systému SmatThings.

Přibývající počet připojených spotřebičů k internetu klade stále vyšší nároky na uživatele, aby je všechny udržel...

Nvidia má novou generaci grafických karet. Profi modely doplní hráčské

Nová grafická karta Quadro RTX s jádrem Turing od Nvidie.

Nvidia poněkud překvapivě uvedla informace o připravovaných grafických kartách s novým jádrem Turing na konferenci pro...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz