Ceny: Za kolik je základní deska?

Dnešní přehled cen jsme zaměřili na základní desky. Pokud se chystáte zakoupit počítač nebo některý komponent, nemůžete si tento přehled nechat ujít. Základní deska je součástka od které so odvíjí vše ostatní. Zjistěte, zda se nevyplatí nakupovat právě teď.
Pokud hledáte počítačové komponenty, které jejichž cena od uvedení na trh pravidelně klesá, s důvěrou se obraťte na základní desky. Zatímco jiné komponenty, jako například reproduktory, mohou delší dobu setrvávat na stejné cenové hladině, nebo dokonce může jejich cena v rámci kolísání i výrazně stoupat, podle pravidelnosti změn cen základních desek by se snad dal i měřit čas.

Základní desky pro procesory AMD

Základní desky mají jednu velice zajímavou vlastnost. Vzhledem k tomu, že na nich záleží, jaký procesor s jakým druhem paměti se na ní objeví, odráží objemy jejich prodeje a následně cenu částečně i vývoj cen na trhu těchto dalších komponent.

Graf vývoje základních desek osazených čipovou sadou KT133AZa příklad si vezměme desky s v Českých zemích populární čipovou sadou KT133A od firmy VIA, která podporuje méně výkonné paměti typu SDRAM. V dobách kdy byly výkonnější paměti DDR SDRAM velice levné a cenový rozdíl od SDRAM pamětí nebyl tak veliký, snížil se prodej desek s výše uvedeným čipsetem a cena šla poměrně rychle dolů. To vydrželo i poté, co začal růst cen pamětí. Zlom nastal ve chvíli, kdy DDR paměti zdražovaly, ale SDRAM se ustálili na vyšší ceně a začaly pomalu klesat. Ostatně je to vidět i v přiloženém grafu.

Co se cen týká, u desek obecně cena závisí nejen na použitém čipsetu, ale také na vybavení desky a značce. Například deska společnosti Microstar MS-K7T Turbo2 je nyní k dostání již za ceny kolem 3500 bez DPH. Zatímco za ASUS A7V133-C je nabízena o téměř 500 korun dráže. Zmínit se můžeme ještě o desce Soltec SL-75KAV, která svou cenou 3000 korun bez DPH je jednou z nejlevnějších desek s čipovou sadou KT133A na trhu.

Pokud si přejete spojit procesor AMD s pamětí DDR SDRAM. Nejčastěji narazíte na desky s čipovou sadou AMD 761, VIA KT266 a KT266A nebo SIS 745. Ceny těchto desek od svého uvedení na trh prakticky neustále zlevňují, i když v poslední době se tento trend výrazně zmírnil až zastavil.

Graf vývoje základních desek na čipsetu KT266AJako představitelé desek s čipovou sadou VIA KT266A mohou sloužit Abit KR7A - jako jeden z dražších představitelů, dále Shuttle AK31- za střední proud a konečně představitel levnějších desek ECS K7VTA3 V2. Co se týká desek s čipsetem Kt266, vyplatí se investovat pár peněz navíc a pořídit si desku s vylepšenou KT266A, ale pokud počítáte každou korunku... Nuže deska od společnosti ABIT je nyní k mání za cenu kolem 4900 korun bez DPH a dá se předpokládat, že cena v horizontu měsíce či dvou by mohla ještě mírně zlevnit. Druhou zmíněnou byla Shuttle AK3, která je na pultech s cenou cca 3650 korun bez DPH a také zde se dá ještě očekávat pokles ceny. Nakonec deska od společnosti ECS, která je v ceně kolem 2450 korun bez daně opravdu jednou z nejlevnějších a zdá se, že má ještě mírný potenciál na slevu o několik desítek korun.

Graf vývoje základních desek s čipovou sadou AMD761Firemní čipset výrobce procesorů AMD s názvem AMD 761 v našem cenovém přehledu zastupuje několik základních desek. Do skupiny nejlevnějších bychom zařadili Chaintech 7KJD s cenou kolem 3850 korun bez DPH. Naopak nejdražší desky zastupuje ASUS A7V266, jehož cena se pohybuje nad hranicí 5250 korun bez daně z přidané hodnoty.

Pokud případný kupec potřebuje maximálně ušetřit a přesto mít výhody pamětí DDR SDRAM, může se poohlédnou po desce ECS K7S6A s čipovou sadou SIS 745, u níž jsme zjistili, že je možno ji sehnat již za 1500 korun bez DPH.

Základní desky pro procesory Intel

Pokud se chystáte kupovat základní desku pro procesor z dílny Intel, naleznete několik úskalí. Jedním z nich je případné další vylepšování neboli upgradování počítače, za účelem zvyšování jeho výkonu. Pokud s ním počítáte, patrně byste se měli poohlédnout po některé základní desce pro procesor Intel Pentium 4. Mezi nejrozšířenější čipové sady pro tento procesor patří firemní Intel i845, i850 a od jiných společností SiS645 nebo Via P4x266A. V případě, že vám bude stačit procesor Intel Pentium III, nebo Celeron padá volba na čipsety i815 nebo VIA 694.

Další problém může nastat při rozhodování o použité paměti. U procesorů společnosti Intel máte na výběr ze tří možností. Nejdražší, ale optimální pro výkonné systémy je paměť RDRAM. Mírně (prozatím) levnější a o něco méně výkonější DDR SDRAM. A nakonec relativně levná a nejslabší SDRAM.

Graf vývoje základních desek s čipsety i845 a i850Pokud volba padne na Pentium 4 ve spojení s SDRAM,nabízí se čipová sada i845, v případě pamětí DDR SDRAM je nabídka širší i845D, SIS 645 nebo VIA P4X266A. Pro RDRAM se nejčastěji využívá i850.

Ceny základních desek pro Pentium 4 neustále klesají. Například jedna z nejlevnějších desek SL-85DRV3 s čipovou sadou VIA P4X266A, se pomalu dostává k hranici 4000 korun bez DPH a očekáváme, že se na ní nezastaví. Další levnou alternativou je ABIT BL7 s čipsetem i845, který se dá sehnat za přibližně 4500 korun bez DPH, která také není ani zdaleka konečná. Pro opravdu výkonný počítač je možno vybrat desku ASUS P4T, nyní v ceně kolem 6400 korun bez DPH, kde se ale vyplatí ještě chvilku počkat na další pokles ceny.. Graf vývoje základních desek s čipovou sadou i815

Nejlevnější desky pro Pentium III a Celeron se již prodávají pod 3000 korunami bez DPH. Například ABIT VH6-T s čipovou sadou VIA 649, lze v cenících najít již za cenu 2800 kč bez DPH. Jedna z nejdražších desek pro tuto skupinu je ASUS CUV4X-D s čipsetem VIA 694XDP za cenu kolem 5750 korun. Zlatou střední cestu pak reprezentuje Microstar MS-6337 s čipsetem i815 a cenou kolem 3300 korun.

,
Témata: Asus, Intel, trh