Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Za paměti si nyní připlatíte i o 20 % více

aktualizováno 
Celkový růst ze začátku září se u některých procesorů obrátil opačným směrem. Horší je situace u DDR SDRAM pamětí, kterým se zdražování patrně zalíbilo. Doufejme že nenastane podobný cenový skok jako před dvěma lety.
Stalo se již téměř tradicí, že ceny pamětí a procesorů v prvním měsíci po prázdninách mírně stoupají. Naštěstí se nyní ve většině případů nejedná o nijak drastické zdražení a není tak třeba vyvolávat paniku. Přesto se zdá, že ideální doba nákupu těchto počítačových komponent prozatím pominula.

Paměti

Před téměř dvěma roky se většina cen pamětí dostala skokem až o několik desítek procent nahoru. Tento vývoj se však naštěstí minulý rok nezopakoval a vzhledem k připravenosti výrobců by se neměl projevit ani letos. I tak ceny některých modelů za 14 dní, které uplynuly od posledního pohledu na tuto oblast, nepříjemně vzrostly. Mnohem více je pak patrné zdražení z odstupu jednoho měsíce.

Na dnešní přehled cen pamětí a procesorů připadlo také malé výročí. Je tomu totiž již jeden rok, co jsme přestali uveřejňovat vývoj cen pamětí typu RDRAM, které kdysi patřily ke špičce. Důvodem bylo ukončení prodeje tohoto druhu ve sledovaných obchodech.

Graf vývoje cen SDR SDRAM pamětí

Podobný osud bude v blízké budoucnosti čekat i paměti SDR SDRAM. Jejich největší sláva je již dávno za horizontem, ale stále jsou v nabídce a uživatelé je kupují. Těmto vytrvalcům přinášejí SDR SDRAM modely příjemné slevy, když například 128MB paměť pořídí o téměř tři procenta levněji než na začátku září. Z měsíčního pohledu si však nejlépe vedl 512MB model, jehož cena je o zhruba sedm procent nižší než ke konci prázdnin.

Graf vývoje cen DDR SDRAM pamětí

Přesně opačná je situace v oblasti DDR SDRAM modulů. Ani jedna ze sledovaných pamětí nezlevnila, naopak jakoby se předháněly, která si připíše větší nárůst ceny. Bohužel se to nejvíce dařilo těm, které patřily k těm s nejlepším v poměru cena za MB a tak i k těm oblíbenějším.

Největší zdražení jsme zaznamenali u 256MB modelu s pracovní frekvencí 333 MHz. Cena této paměti je o téměř 8 % vyšší než před dvěma týdny a od konce prázdnin si připsala dokonce více než 22 %, tedy pětinu.

Procesory

U procesorů nelze vysledovat jednoznačný trend cenového vývoje. U AMD například zlevňují fungl nové procesory Sempron, ale zdražují nové Athlony 64. Intel zase příliš nemění ceny u levných modelů a u starších čipů zlevňuje.

AMD

Čile k světu se mají čipy s označením Sempron, které nahradily populární levné Durony. I když slevy v této oblasti až na jednu výjimku nepřesáhly hodnotu 2 %, je to příznivá zpráva. Model, který zmíněnou hranici překonal, i když jen o 0,5 procenta, nese označení 2800+. Měsíční pohled však nejvíce fandí Sempronu 2 400+, který za 4 týdny stihl srazit ze své ceny téměř 5 procent.

Graf vývoje cen procesorů  Celeron a Sempron

Největšího zlevnění na poli čipů Athlon XP se dočkal procesor s 2800+, který byl těsně následován Athlonem 2700+. První zmíněný je nyní o zhruba 2,5 % levnější, zatímco pomalejší model se jen mírně přehoupl přes 2% hranici.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP

Intel

Přímému konkurentu čipů Sempron, který u Intelu nese tradiční název Celeron, se tak dobře nedařilo. Většina sledovaných modelů v podstatě zamrzla na cenách ze začátku září, ale našly se i výjimky. Mezi ně můžeme zařadit 2,4GHz Celeron, který za poslední dva týdny přibral ke své výchozí ceně dvě procenta navíc.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4

O to veselejší je pohled na vývoj cen u procesorů Pentium 4. Zde se v drtivé většině zlevňovalo. I když byly slevy minimální, objevil se minimálně jeden model, o němž by měla padnout zmínka. Je jím 2,8GHz čip s rychlostí externí sběrnice FSB 800 MHz. Jeho aktuální cena je o téměř tři procenta níže než před dvěma týdny. Za měsíc však tento model stihl zlevnit o necelých sedm procent.

 

Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktůTémata: Intel

Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Microsoft ukazuje rybičky, které mu plavou kolem datového centra

Webkamera sleduje dění kolem potopených í serverů v rámci projektu Natick od...

Microsoft má pod mořem datové centrum. Aby tento projekt zpropagoval, přidal k němu webkameru, která sleduje podmořský...

Najdete na iDNES.cz