Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Zdražení pamětí až o 20 % patrně nebude poslední

aktualizováno 
Kdo v poslední době spekuloval na pokles cen DDR SDRAM pamětí, tomu nezbývá než se obrnit trpělivostí. Mnohé indicie totiž naznačují, že cena tohoto druhu zboží hned tak neklesne. Situaci tak alespoň částečně zachraňují procesory.
Procesory po mírném výkyvu z konce března se pomalu vrátily k snižujícím se cenám. V oblasti pamětí se z pohledu kupujícího mnohem lépe daří starším SDR SDRAM pamětem, které také zlevňují. Naopak výrazného zdražení se dostalo DDR SDRAM modelům.

Paměti

Ačkoliv včera byl apríl, ceny, za které se nyní prodávají paměťové moduly typu DDR SDRAM, rozhodně veselé nejsou. A jak to vypadá, tak ani nejbližší období nepřinese změnu. Jedním z hlavních impulsů má být snížení produkce největších výrobců, kteří očekávají tradičně slabší dubnové obchody. Poptávka se však patrně nabude klesat takovým tempem, jakým si tito výrobci představují a tak bude vývoj ceny záležet na jejich pružnosti.

Všechny námi sledované paměti typu SDR SDRAM za uplynulých čtrnáct dní zlevnily. Sleva přitom probíhala podle systému čím větší kapacita, tím menší sleva. Proto je nejvíce – o téměř 3 % - nyní levnější 128MB model.

Graf vývoje cen pamětí SDR SDRAM 

Jak již bylo naznačeno, u DDR SDRAM pamětí již v některých případech šestý týden po sobě dochází ke zdražování. Největšího nárůstu se přitom dostalo 256MB modulům. Ten s frekvencí 266 MHz je nyní o 20 % dražší než před čtrnácti dny, 333MHz druh si připsal téměř 12 % a 256MB DDR SDRAM paměť s rychlostí 400 MHz nyní pořídíte o téměř 15 % dráže než v polovině března.

Graf vývoje cen pamětí DDR SDRAM 

Ještě horší je ale situace z měsíčního pohledu. Tyto paměti totiž zdražily o 25, 22 a 27 % v pořadí pro 266-, 333-, respektive 400MHz moduly.

Procesory

Poměrně poklidná je nyní hladina v oblasti počítačových procesorů pro stolní počítače. Bez velkého humbuku je občas uveden nový model, který mírně pohne cenou těch stávajících.

AMD

Společnost AMD pomalu opouští platformu Duron a je to znát i na nabídce procesorů z této řady. V obchodech nyní objevíte v podstatě jen modely s taktem 1,6 a 1,8 GHz. Výraznější slevu jsme zaznamenali jen u rychlejší modelu, který je nyní k dispozici o 2 % levněji než při nabídce před dvěma týdny.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Duron 

Zlevňovaly i všechny modely z řady Athlon XP. Větší slevy se dotkly především pomalejších modelů, z nichž vyniká pětiprocentní sleva Athlonu XP 2200+. Měsíční pohled však prozradí, že se v podstatě jedná jen o lehkou korekci zdražení z poloviny března, takže v poměru k začátku března k výraznějším změnám cen nedošlo. Výjimkou je čip s označením 2000+, který od začátku března nabral téměř 6 %.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP 

Intel

Nabídka procesorů Intel Celeron se také zmenšuje, ale občas přibude nový výkonnější model, který počat nabízených Celeronů zase vrátí na původní hodnoty. U Celeronů jsme objevili podobný vývoj, jaký se udál u Athlon XP. Během 14 dnů sice došlo u většiny modelů k téměř 10% zlevnění, ale z pohledu uplynulého měsíce se projevilo zdražení. Nejvíce pak u 2,5GHz Celeronu, který za měsíc zdražil o zhruba 5 %.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4 

Ještě zajímavější je možná vývoj v oblastí čipů Pentium 4. Model s taktem 2800 MHz sice za čtrnáct dní zlevnil o téměř 2 % a stal se tak jediným zlevňujícím Pentiem, ale zároveň dosáhl největšího zdražení od začátku března. To se pohybovalo kolem 7,5 %.

 

 

Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.Témata: DDR SDRAM, Intel

Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Nvidia má novou generaci grafických karet. Profi modely doplní hráčské

Nová grafická karta Quadro RTX s jádrem Turing od Nvidie.

Nvidia poněkud překvapivě uvedla informace o připravovaných grafických kartách s novým jádrem Turing na konferenci pro...

Kvůli ukradeným certifikátům D-Linku vám může zlobit přístup ke kamerám

Kamery D-Link.

Hackerské skupině BlackTech se podařilo zcizit certifikáty D-Linku a opatřit jimi dva viry, které pak měly snadnou...

Najdete na iDNES.cz