Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Zdražení pamětí až o 20 % patrně nebude poslední

aktualizováno 
Kdo v poslední době spekuloval na pokles cen DDR SDRAM pamětí, tomu nezbývá než se obrnit trpělivostí. Mnohé indicie totiž naznačují, že cena tohoto druhu zboží hned tak neklesne. Situaci tak alespoň částečně zachraňují procesory.
Procesory po mírném výkyvu z konce března se pomalu vrátily k snižujícím se cenám. V oblasti pamětí se z pohledu kupujícího mnohem lépe daří starším SDR SDRAM pamětem, které také zlevňují. Naopak výrazného zdražení se dostalo DDR SDRAM modelům.

Paměti

Ačkoliv včera byl apríl, ceny, za které se nyní prodávají paměťové moduly typu DDR SDRAM, rozhodně veselé nejsou. A jak to vypadá, tak ani nejbližší období nepřinese změnu. Jedním z hlavních impulsů má být snížení produkce největších výrobců, kteří očekávají tradičně slabší dubnové obchody. Poptávka se však patrně nabude klesat takovým tempem, jakým si tito výrobci představují a tak bude vývoj ceny záležet na jejich pružnosti.

Všechny námi sledované paměti typu SDR SDRAM za uplynulých čtrnáct dní zlevnily. Sleva přitom probíhala podle systému čím větší kapacita, tím menší sleva. Proto je nejvíce – o téměř 3 % - nyní levnější 128MB model.

Graf vývoje cen pamětí SDR SDRAM 

Jak již bylo naznačeno, u DDR SDRAM pamětí již v některých případech šestý týden po sobě dochází ke zdražování. Největšího nárůstu se přitom dostalo 256MB modulům. Ten s frekvencí 266 MHz je nyní o 20 % dražší než před čtrnácti dny, 333MHz druh si připsal téměř 12 % a 256MB DDR SDRAM paměť s rychlostí 400 MHz nyní pořídíte o téměř 15 % dráže než v polovině března.

Graf vývoje cen pamětí DDR SDRAM 

Ještě horší je ale situace z měsíčního pohledu. Tyto paměti totiž zdražily o 25, 22 a 27 % v pořadí pro 266-, 333-, respektive 400MHz moduly.

Procesory

Poměrně poklidná je nyní hladina v oblasti počítačových procesorů pro stolní počítače. Bez velkého humbuku je občas uveden nový model, který mírně pohne cenou těch stávajících.

AMD

Společnost AMD pomalu opouští platformu Duron a je to znát i na nabídce procesorů z této řady. V obchodech nyní objevíte v podstatě jen modely s taktem 1,6 a 1,8 GHz. Výraznější slevu jsme zaznamenali jen u rychlejší modelu, který je nyní k dispozici o 2 % levněji než při nabídce před dvěma týdny.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Duron 

Zlevňovaly i všechny modely z řady Athlon XP. Větší slevy se dotkly především pomalejších modelů, z nichž vyniká pětiprocentní sleva Athlonu XP 2200+. Měsíční pohled však prozradí, že se v podstatě jedná jen o lehkou korekci zdražení z poloviny března, takže v poměru k začátku března k výraznějším změnám cen nedošlo. Výjimkou je čip s označením 2000+, který od začátku března nabral téměř 6 %.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP 

Intel

Nabídka procesorů Intel Celeron se také zmenšuje, ale občas přibude nový výkonnější model, který počat nabízených Celeronů zase vrátí na původní hodnoty. U Celeronů jsme objevili podobný vývoj, jaký se udál u Athlon XP. Během 14 dnů sice došlo u většiny modelů k téměř 10% zlevnění, ale z pohledu uplynulého měsíce se projevilo zdražení. Nejvíce pak u 2,5GHz Celeronu, který za měsíc zdražil o zhruba 5 %.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4 

Ještě zajímavější je možná vývoj v oblastí čipů Pentium 4. Model s taktem 2800 MHz sice za čtrnáct dní zlevnil o téměř 2 % a stal se tak jediným zlevňujícím Pentiem, ale zároveň dosáhl největšího zdražení od začátku března. To se pohybovalo kolem 7,5 %.

 

 

Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.Témata: DDR SDRAM, Intel

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Tablety dál umírají. O Vánocích se jim naposledy dařilo

(Ilustrační snímek)

Apple si s iPadem udržuje vedení, nejvíce ale rostl Kindle Fire od Amazon - jako jedinému z hlavních výrobců se mu...

Intel se chce zbavit závislosti na klasických počítačích

(ilustrační snímek)

Společnost Intel se stále více snaží oprostit od závislosti na x86 platformě. Tento krok ovšem není náhlý, firma na něm...

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz