Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Zdražení procesorů AMD vynahrazuje zlevnění pamětí

aktualizováno 
Poměrně překvapivé zdražení procesorů AMD mohlo udělat čáru přes rozpočet mnohým potencionálním kupcům. Naštěstí mohou zase něco ušetřit na paměťových modulech, takže by předvánoční nákupy neměly být ohroženy.
Ceny pamětí a procesorů se v prvních prosincových dnech rozhodně nechystají usnout zimním spánkem. Od poloviny listopady, kdy jsme na tuto oblast hardware dívali naposledy se mnohé změnilo.

Paměti

Paměti naštěstí stále zlevňují a jejich cena se pomalu blíží velice nízkým cenám ze začátku tohoto roku. K historicky nejnižším cenám z května roku minulého jim však ještě nějaký ten kousíček chybí.

Slevu na úrovni pět procent jsme zaznamenali u 128- a 256MB modelu staršího typu pamětí SDR SDRAM. U tohoto druhu pamětí se již příliš veliké výkyvy ceny neočekávají a tak i sleva 5 % za dva týdny potěší.

Graf vývoje cen SDR SDRAM pamětí

Mnohem větší pozornost je však logicky upřena na modely s označením DDR SDRAM. Ještě více si svou pozici nejlevnějších 256- a 512MB modulů upevňují paměti s taktem 400 MHz. Levnější tak nejsou ani pomalejší 333- a 266MHz modely.

Graf vývoje cen DDR SDRAM pamětí

DDR SDRAM paměť s kapacitou 256 MB a rychlostí 400 MHz je tak nyní levnější o zhruba 8 % a modul se stejnou rychlostí, ale poloviční kapacitou, je levnější o necelých 6 procent. Jediná ze sledovaných pamětí, která tyto slevy překonala je 512MHz model s taktem 266 MHz. Ten nyní můžete získat o zhruba 13 % levněji než v polovině listopadu.

Procesory

Ano pokles hodnoty amerického dolaru neuchránil čipy značky AMD před zdražováním. Naštěstí se nejednalo o žádné drastické změny, ale i tak je to nepříjemné. U Intelu se sice většinou zlevňovalo, ale velikost slev nebyla žádná sláva.

AMD

Levné procesory AMD Sempron zlevňovaly i zdražovaly. Naštěstí byly slevy několikanásobně vyšší než zdražování. Zatímco se největší nárůst ceny u tohoto druhu počítačových čipů přiblížil hranici 4 procent, největší slevy překonaly desetiprocentní limit.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Sempron

Konkrétně nyní pořídíte Sempron 2200+ o více než 3,5 dráže, ale za model s označením 2600+ ušetříte necelých 10,5 procenta.

Výrazně horší je pohled do řad Athlonů XP. Jejich cena se vzdouvala, až na výjimku v podobě procesoru 2200+. Ten lze nyní zakoupit o zhruba 8 % levněji něž před dvěma týdny. Na druhou stranu stihly za stejné období přidat ke své ceně asi 10 % hned dva modely – 3000+ a 3200+.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP

Intel

O něco levnější jsou nyní modely značky Celeron. Nejvíce, o deset procent, mohli trpělivý uživatelé ušetřit na 2,8 GHz modelu. O 2 % levnější jsou nyní Celerony s taktem 2 a 2,4 GHz.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4

Stejná nálada, jako u Celeronů, vládla i u Pentií 4. Slevy sice ani v jednom případě nebyly tak razantní, jako u méně výkonných soukmenovců, když nepřesáhly 3 procenta. Největší slevu jsme zaznamenali hned u dvou modelů, které shodně zlevnily o cca 2,5 %. Jsou to čipy s taktem 2,8 a 3,06 GHz.Témata: Ceny, rozpočet, Intel

Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Další z rubriky

Tablety dál umírají. O Vánocích se jim naposledy dařilo

(Ilustrační snímek)

Apple si s iPadem udržuje vedení, nejvíce ale rostl Kindle Fire od Amazon - jako jedinému z hlavních výrobců se mu...

Superlevný minipočítač Raspberry Pi je rychlejší a nepotřebuje zásuvku

Raspberry Pi 3 Model B+

Nová verze Raspberry Pi 3 B+ má rychlejší procesor, svižnější konektivitu a dokáže se připojit na 5GHz wi-fi. Zajímavá...

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz