Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Zdražování pamětí a procesorů se zastavilo

aktualizováno 
Dobrá zpráva pro všechny, kdo se v nejbližší době chystají na nákupy pamětí a procesorů. Růst cen se zastavil a v některých případech se trend zcela obrátil. Především v oblasti DDR modulů to již bylo potřeba.
První říjnový přehled cen pamětí a procesorů v tomto roce bude o něco veselejší, než ten předchozí z konce září. Zdá se totiž, že si ceny těchto produktů vzaly příklad s teploměru a stejně s jeho rtutí klesají.

Paměti

Podle ohlasů z komoditních burz, kde lze vysledovat cenový vývoj pamětí, není však ještě vyhráno. I když se v nejbližší době očekává spíše stagnace či pokles cen většiny modelů, v dlouhodobějším horizontu není situace tak příznivá. Každopádně se dá s velkou pravděpodobností předpokládat, že se ještě minimálně týden či dva bude v našich obchodech spíše zlevňovat, než aby se ceny zvedaly.

Aktuální vývoj cen u pamětí SDR SDRAM tento trend jenom potvrzuje. Cenové změny se pohybovaly v zanedbatelných číslech, když největší sleva dosáhla hodnoty 1,5 procenta. Ta postihla 256MB modul. Žádný z modelů přitom nezdražoval.

Graf vývoje cen SDR SDRAM pamětí

Výrazně zajímavějším se jeví změny cen v oblasti DDR SDRAM. Zaznamenali jsme jak výraznější nárůsty, tak pěkné slevy. Jeden z největších skoků například provedla 1GB DDR paměť s taktem 400 MHz, která je po 14 dnech o 10 % dražší. Na druhou stranu se pouze vrátila na cenu, za níž byla nabízena před měsícem a půl.

Největší slevu u sledovaných modelů jsme objevili ve 128MB oblasti, kterou u DDR pamětí zatupuje pouze 266MHz model. Sleva přesáhla hodnotu 3,5 procenta a dovolila této paměti přiblížit se k historicky nejnižší hodnotě.

Graf vývoje cen DDR SDRAM pamětí

Nové paměti druhé generace DDR2 se snaží dohnat ztrátu, kterou mají na stejně taktované modely se stejnou kapacitou z první generace. Slevy se však zatím pohybují v řádech procent a tak se například u 256MB modelů můžeme setkat s téměř dvojnásobnou cenou. U 512MB modulů DDR2 je tento rozdíl již menší, pohybuje se kolem 80 %.

Procesory

Dvojvládí AMD a Intelu se v oblasti procesorů pro stolní a přenosné počítače snaží neustále někdo narušovat. To je samozřejmě jen dobře. Například společnost Via Technologies, která nyní nabízí svůj čip s nízkou spotřebou Ezra, chystá na rok 2006 nový procesor. Ten má zatím kódové označení Isaiah a má být prvním 64bitovým procesorem této společnosti.

Stejný krok chystají i u Transmety, která hodlá 64bitový čip ukázat již příští rok. Oba modely mají vedle toho přinést větší vyrovnávací paměť a rychlejší komunikační sběrnice. Jak se jim bude dařit pro AMD a Intelu ukáže jen čas.

AMD i Intel zatím stačily již téměř dokončit přezbrojování a ve všech obchodech by tak měly být nové čipy, které firmy uvedly během třetího čtvrtletí.

AMD

Je příjemné, že modely značky Sempron, od svého uvedení na trh ve většině případů stále zlevňují. V posledních čtrnácti dnech se nejvíce dařilo modelům s označením 2600+ a 2800+. Tyto čipy stihly zlevnit o přibližně 3,5 procenta.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Sempron

I u Athlonů XP se spíše zlevňovalo, případně ceny stagnovaly. Jedinou výjimkou byl model 2700+, který od konce září zdražil o necelé jedno procento, což zase není taková tragédie.

Nejlépe si naopak vedl nejpomalejší Athlon XP 2000+. Sleva tohoto procesoru totiž dosáhla téměř hodnoty čtyři procenta.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP

Pokud máte zájem o 64bitové Athlony, budete si muset připlatit v průměru zhruba 10 procent.

Intel

Procesory značky Celeron se také ve většině případů zlevňovaly, ale změna cen nebyla tak razantní. Jedinou výjimkou je více než desetiprocentní pokles 2,8GHz modelu. Ten je nyní již podruhé ve své kariéře dokonce levnější než pomalejší Celeron s rychlostí 2 700 MHz.

Graf vývoje cen procesorů Pentim 4

Žádné velké změny se neodehrály ani na poli procesorů Pentim 4. Cenovou stagnaci mírně narušil jen 3 060MHz procesor, který zlevnil o téměř 1,5 procenta.

 

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

Autoři:


Témata: Celeron, Intel, Teploměr

Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Microsoft ukazuje rybičky, které mu plavou kolem datového centra

Webkamera sleduje dění kolem potopených í serverů v rámci projektu Natick od...

Microsoft má pod mořem datové centrum. Aby tento projekt zpropagoval, přidal k němu webkameru, která sleduje podmořský...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Apple zřejmě chystá vlastní biometrický čip, měl by zachraňovat životy

Wafer 14nm PLUS

Společnost Apple se stále více soustředí na vývoj vlastních čipů, díky kterým může mít svůj hardware i software lépe...

Najdete na iDNES.cz