Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Zdražování pamětí a procesorů se zastavilo

aktualizováno 
Dobrá zpráva pro všechny, kdo se v nejbližší době chystají na nákupy pamětí a procesorů. Růst cen se zastavil a v některých případech se trend zcela obrátil. Především v oblasti DDR modulů to již bylo potřeba.
První říjnový přehled cen pamětí a procesorů v tomto roce bude o něco veselejší, než ten předchozí z konce září. Zdá se totiž, že si ceny těchto produktů vzaly příklad s teploměru a stejně s jeho rtutí klesají.

Paměti

Podle ohlasů z komoditních burz, kde lze vysledovat cenový vývoj pamětí, není však ještě vyhráno. I když se v nejbližší době očekává spíše stagnace či pokles cen většiny modelů, v dlouhodobějším horizontu není situace tak příznivá. Každopádně se dá s velkou pravděpodobností předpokládat, že se ještě minimálně týden či dva bude v našich obchodech spíše zlevňovat, než aby se ceny zvedaly.

Aktuální vývoj cen u pamětí SDR SDRAM tento trend jenom potvrzuje. Cenové změny se pohybovaly v zanedbatelných číslech, když největší sleva dosáhla hodnoty 1,5 procenta. Ta postihla 256MB modul. Žádný z modelů přitom nezdražoval.

Graf vývoje cen SDR SDRAM pamětí

Výrazně zajímavějším se jeví změny cen v oblasti DDR SDRAM. Zaznamenali jsme jak výraznější nárůsty, tak pěkné slevy. Jeden z největších skoků například provedla 1GB DDR paměť s taktem 400 MHz, která je po 14 dnech o 10 % dražší. Na druhou stranu se pouze vrátila na cenu, za níž byla nabízena před měsícem a půl.

Největší slevu u sledovaných modelů jsme objevili ve 128MB oblasti, kterou u DDR pamětí zatupuje pouze 266MHz model. Sleva přesáhla hodnotu 3,5 procenta a dovolila této paměti přiblížit se k historicky nejnižší hodnotě.

Graf vývoje cen DDR SDRAM pamětí

Nové paměti druhé generace DDR2 se snaží dohnat ztrátu, kterou mají na stejně taktované modely se stejnou kapacitou z první generace. Slevy se však zatím pohybují v řádech procent a tak se například u 256MB modelů můžeme setkat s téměř dvojnásobnou cenou. U 512MB modulů DDR2 je tento rozdíl již menší, pohybuje se kolem 80 %.

Procesory

Dvojvládí AMD a Intelu se v oblasti procesorů pro stolní a přenosné počítače snaží neustále někdo narušovat. To je samozřejmě jen dobře. Například společnost Via Technologies, která nyní nabízí svůj čip s nízkou spotřebou Ezra, chystá na rok 2006 nový procesor. Ten má zatím kódové označení Isaiah a má být prvním 64bitovým procesorem této společnosti.

Stejný krok chystají i u Transmety, která hodlá 64bitový čip ukázat již příští rok. Oba modely mají vedle toho přinést větší vyrovnávací paměť a rychlejší komunikační sběrnice. Jak se jim bude dařit pro AMD a Intelu ukáže jen čas.

AMD i Intel zatím stačily již téměř dokončit přezbrojování a ve všech obchodech by tak měly být nové čipy, které firmy uvedly během třetího čtvrtletí.

AMD

Je příjemné, že modely značky Sempron, od svého uvedení na trh ve většině případů stále zlevňují. V posledních čtrnácti dnech se nejvíce dařilo modelům s označením 2600+ a 2800+. Tyto čipy stihly zlevnit o přibližně 3,5 procenta.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Sempron

I u Athlonů XP se spíše zlevňovalo, případně ceny stagnovaly. Jedinou výjimkou byl model 2700+, který od konce září zdražil o necelé jedno procento, což zase není taková tragédie.

Nejlépe si naopak vedl nejpomalejší Athlon XP 2000+. Sleva tohoto procesoru totiž dosáhla téměř hodnoty čtyři procenta.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP

Pokud máte zájem o 64bitové Athlony, budete si muset připlatit v průměru zhruba 10 procent.

Intel

Procesory značky Celeron se také ve většině případů zlevňovaly, ale změna cen nebyla tak razantní. Jedinou výjimkou je více než desetiprocentní pokles 2,8GHz modelu. Ten je nyní již podruhé ve své kariéře dokonce levnější než pomalejší Celeron s rychlostí 2 700 MHz.

Graf vývoje cen procesorů Pentim 4

Žádné velké změny se neodehrály ani na poli procesorů Pentim 4. Cenovou stagnaci mírně narušil jen 3 060MHz procesor, který zlevnil o téměř 1,5 procenta.

 

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

Autoři:


Témata: Celeron, Intel, Teploměr

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Novinky od Nestu: teplotní senzor i chytrý zvonek

Videozvonek od Nestu.

Firma Nest, specializující se na chytrou domácnost, představila trojici nových produktů. V rámci bezpečnosti zveřejnila...

Místo provazu za pár korun můžete mít předražené švihadlo, které kreslí

Chytré švihadlo je především vychytralým způsobem, jak vyrazit peníze ze...

Korejská značka Tangram si uvědomila, že skákání přes švihadlo je zbytečně levnou záležitostí, která navíc zatěžuje...

Tablety dál umírají. O Vánocích se jim naposledy dařilo

(Ilustrační snímek)

Apple si s iPadem udržuje vedení, nejvíce ale rostl Kindle Fire od Amazon - jako jedinému z hlavních výrobců se mu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz