Ceny: Zlevnění procesorů a dokonce i pamětí

Trh pamětí a procesorů, na jehož cenový přehled se nyní můžete podívat, doznal určitého zklidnění. Zastavil se růst cen SDRAM i DDR SDRAM pamětí - a že bylo na čase. Většina procesorů také zlevnila, přičemž hromadnější nárůst cen jsme zjistili jen u Pentií 4.
Uplynulých čtrnáct dnů se na vývoji cen čipů projevilo spíše minimálně. Našlo se ale i několik produktů z řad procesorů i paměťových modulů, které stihly svou cenu změnit o více než 10 %. Na ně se zaměříme poněkud více.

Paměti

Při předpovědi dalšího vývoje cen pamětí je potřeba vycházet z několika hledisek. Prvním z nich je poptávka na trhu, která prý v poslední době jen stěží udržuje krok s předpoklady. Dalším faktorem je kartelová dohoda jednotlivých výrobců, která samozřejmě oficiálně neexistuje, ale když už spolu druhý a třetí největší výrobce jednají o případném spojení, dá se očekávat, že se dohodnou na společném postupu při vytváření cen.

Dalšímu nárůstu cen DRAM pamětí udělal přítrž jejich největší producent - společnost Samsung, který tento týden oznámil, že zůstává na současných cenách a nehodlá v nejbližší době zdražovat. Důvodem může být i obava ze spojení Micronu s Hynixem (2.a 3. největší výrobci). Takto vzniklý kolos by se stal samozřejmě světovou jedničkou, co se pamětí týče. Samsung se tedy možná tímto krokem snaží získat ještě větší podíl na trhu dříve, než by mohl přijít o prvenství.

Poslední zprávy ze světa dokonce hovoří o tom, že se ceny pamětí na světových burzách klesají; tak za 14 dní uvidíme, jak se to projeví u nás.

Graf vývoje ceny pamětí SDRAM Neustálým stoupáním cen unavené SDRAM a DDR SDRAM paměti si v posledních dnech vybraly zasloužený odpočinek a zůstávaly na svých nabytých pozicích popřípadě mírně zlevnily. Především DDR SDRAM paměti, které v současnosti vládnou trhu, měli nejvyšší čas svůj růst zastavit, neboť by se dnes 300 MHz moduly prodávaly dráže než než RD RAM.

Při bližším pohledu na paměti SDRAM s frekvencí 133 MHz lze lehce zjistit, že šly s cenou poměrně razantně dolů. Například 256 MB modul je nyní o celých 15% levnější než před 14 dny a atakuje nyní 2000 hranici. Ještě více zlevnilo 512 MB a to o 16% z pohledu 14 dnů a 21% za měsíc. Zde se cena blíží 3250 korunám.

Graf vývoje ceny paměti DDR SDRAM a RD RIMM U DDR SDRAM pamětí došlo k určitému poklesu. Ale například 256 MHz paměť s frekvencí 266 MHz za 14 dní zlevnila o pěkná 3%, z měsíčního pohledu přibrala 4% a je nyní za cenu kolem 2750 korun. Největší snížení ceny z těchto pamětí dosáhl 128 MB modul na frekvenci 300 MHz, jehož sleva dosáhla 14% ve dvou týdnech a 6% měsíčně, což činí konečnou cenu blížící se 1500 korunám.

Také RIMM moduly pamětí RD RAM zlevnily: 128 MB je nyní o 4% levnější a již se zlehounka přibližuje ceně 1600 korun, zatímco paměť RD RAM s dvojnásobnou kapacitou zlevnila o téměř 5% a její cena se pohybuje kolem 3300 korun.

Procesory

Pokud by se prodejci procesorů řídili pouze oficiálně vyhlašovaným snižováním cen, pozbýval by tento přehled smysl. Stačilo by vždy pouze zveřejnit datum a velikost slev a bylo by vše vyřešeno. Jednak se do konečné ceny se promítají různé faktory a jednak obchodníci snižují cenu poněkud plynuleji než výrobci.

AMD

Graf vývoje ceny procesorů Duron a CeleronNejnižší procesorovou třídou u AMD jsou Durony. U nich je zajímavý 950 MHz čip, který již podruhé za sebou zvýšil svou cenu - tentokrát o téměř 3%, což za měsíc dělá 5% a cenu kolem 1850 korun. U ostatních procesorů Duron došlo k snížení cen. Nejvíce to “odnesl“ 1GHz čip se slevou 5%, která dala současnou cenu kolem 2000 korun.

Pomalu odcházející Athlony Thuderbird, také zlevňovaly. Procesor s 1330 MHz o 6% a 1400 MHz o 4%. Jejich cena je nyní přibližně 3500 potažmo 4000 korun.

Graf vývoje ceny procesorů Athlon XPNejnovější Athlony XP také posledních 14 dnů doprovázela sleva, která se vzrůstající frekvencí zvyšovala. To znamená, že čip s označením 1500+ zlevnil o 5% na přibližně 4350 korun a 1900+ o celých 22% a prodává se tak za cenu blízkou 6400 korunám. Nejvýhodněji se tak jeví Athlon XP 1700+ se slevou 7% a přibližnou cenou 4600 korun.

Intel

Celerony, které Intel dodává jako své nejméně výkonné procesory pro PC, pěkně poslušně bez jediného rebela zlevňovaly. Sleva nejvíce zasáhla 950 a 1000 MHz typ. Prvně uvedený zlevnil o 6% a 1GHz o 5%, což v prvním případě znamená přibližnou cenu 2700 a v druhém 2800. Nejlevnější dostupný procesor z této řady s 900 MHz se dá sehnat již za 2450 korun. Graf vývoje ceny procesorů Athlon a Pentium III

U Pentií III došlo jen k mírným změnám cen, a tak lze procesor s 1130 MHz získat o téměř 3% levněji než před 14 dny. 1200 MHz model za stejnou dobu snížil svou cenu o pouhá 3%. V konečném zúčtování to pak vypadá následovně: pomalejší model stojí kolem 7100 korun a 1,2 GHz Pentium III lze zakoupit již za 8300 korun.

Graf vývoje ceny procesorů Pentium 4Prakticky neměnné byly ceny Pentií 4. O třech výjimkách z řady, ve které je více než 10 druhů procesorů, si nyní povíme více. První dva procesory s výraznější změnou ceny mají frekvenci 1,7 a 1,8 GHz a shodně shodily 4%. To u prvního značí konečnou cenu kolem 6750 korun a u druhého téměř 8000 korun. Konečně poslední procesor této řady se zajímavou změnou ceny je 2 GHz Pentium 4 s novým jádrem Northwood, v cenících označovaným jako A. Tento procesor zlevnil o 5% na cenu blížící se 14 000 korunám.

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

,