Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Zlevňování pamětí potěší

aktualizováno 
Ceny DDR SRAM pamětí jdou v druhé polovině prázdnin vstříc novým cenovým rekordům. Bohužel tuto příjemnou náladu kazí zdražení některých procesorů, ale to nebude trvat dlouho. Navíc se chystají nové modely.
Ceny jako na houpačce. I tak by se dal nazvat poslední vývoj na trhu pamětí a procesorů. Zatímco při našem předchozím pohledu do této oblasti se ceny pamětí spíše zvedaly, nyní se zvedají tak možná nanejvýš koutky potenciálních zákazníků od úsměvu nad současným cenovým vývojem.

Na druhou stranu úsměv poněkud tuhne při sledování posledního cenového vývoje v oblasti procesorů. Drtivá většina modelů z dílen AMD i Intelu se totiž rozhodla, že své ceny ještě před nástupem nových procesorů na trh poněkud zvednou. Asi aby jim udělaly místo a novinky nemusely být hned od začátku příliš levné.

Paměti

Většinu pozornosti nyní výrobci soustřeďují na výrobu DDR SDRAM pamětí a pomalu nasazují druhou generaci tohoto formátu. Přesto, ale stále nezapomínají na starší technologii SDR SDRAM. Cena těchto modulů je velice podobná výkonnějších DDR pamětem se stejnou kapacitou.

Graf vývoje cen SDR SDRAM pamětí

Největší změnu oproti stavu z konce července jsme zaznamenali u 512MB modulu. Za tuto dobu stihl zdražit o téměř tři procenta. Na druhou stranu obě zbylé paměti zlevňovaly. Například 128MB model je nyní o necelá dvě procenta levnější.

Graf vývoje cen DDR SDRAM pamětí

Jen a jen zlevňování můžeme najít u sledovaných produktů z oblasti DDR SDRAM pamětí. Dokonce i nově nabízené DDR2 moduly shodily něco ze své původní ceny. Největší pokles ceny v této oblasti jsme pak zaznamenali u dvou modelů. Oba mají kapacitu 256 MB, ale jeden pracuje na frekvenci 333 a druhý 400 MHz. Obě paměti si jsou navíc velice blízko i co se finální ceny týká.

Procesory

Léto a především jeho závěr bude na poli procesorů pro stolní PC poněkud horký. I na českém trhu by se totiž měly začít prodávat nové počítačové procesory. Některé starší pomalu zaniknou (nedávno byl např. ohlášen konec P4 Extreme Edition, jiné dostanou nový úkol. Patrně se tedy vyplatí si ještě chvilku na nákup čipu počkat, zvláště když poslední vývoj není zcela příznivý.

AMD

Stále ještě dodávané čipy Duron změnily svou cenu o zhruba 1,5 procenta. Jeden však směrem nahoru. Každopádně, tento pomalu odcházející druh procesoru má již připraven svého nástupce.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Duron

Tak jako u DDR SDRAM pamětí všechno zlevňovalo u Athlonů XP jsme se naopak dočkali všeobecného zdražení. Rekord ve zvyšování ceny drží procesor s označením 2700, který následují dva procesory Athlon XP 2200+ a 2400+. První zmíněný je nově prodáván za ceny o více než 7 % vyšší. Zdražení zbylých svou se pohybovalo kolem 5,5 %.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP

Intel

Také u procesorů Celeron se zdražovalo. Téměř tři procenta si na své konto připsal 2,6GHz čip. Druhé největší zdražení se pak objevilo u 2,4GHz čipu, který je nyní dražší o zhruba 2 procenta.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4

O vybočení z pochmurné nálady na poli procesorů se nepokusily ani procesory Intel Pentium 4. Naštěstí ani zde nepřesáhl nárůst ceny z sledovaných modelů tři procenta, takže není důvod si zoufat přespříliš.

Nejblíže 3% hranici zdražení přiblížil 3,4 GHz čip, kterému k jejímu dosažení zbývalo několik promile.

 

 

Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktůTémata: Intel

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Čínští policisté zkoušejí brýle, díky kterým poznají zločince za jízdy

Největší tepnou Pekingu právě projíždějí vozy s SPZ s lichými číslem na konci.

Brýle s umělou inteligencí rozpoznávaly kriminálníky doposud jen v davu. Nyní je policisté v Číně úspěšně otestovali i...

Proč chodit na horory? Alexa od Amazonu se sama strašidelně směje

Amazon Echo Dot

Asistentka s umělou inteligencí od Amazonu se bezdůvodně začíná smát, hlásí někteří uživatelé. Obchod o problému ví a...

Místo provazu za pár korun můžete mít předražené švihadlo, které kreslí

Chytré švihadlo je především vychytralým způsobem, jak vyrazit peníze ze...

Korejská značka Tangram si uvědomila, že skákání přes švihadlo je zbytečně levnou záležitostí, která navíc zatěžuje...

Najdete na iDNES.cz