Světový summit Mezinárodní telekomunikační unie se odehrává v Dubaji. (ilustrační snímek)

Světový summit Mezinárodní telekomunikační unie se odehrává v Dubaji. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Západní státy včetně Česka odmítly celosvětovou cenzuru internetu

  • 141
Snaha některých vlád prosadit na konferenci v Dubaji celosvětový dohled nad internetem skončila nezdarem. Řada západních zemí totiž odmítla přistoupit na kompromisní návrh, který podle nich dává až příliš velké pravomoci OSN a dalším činitelům.

"Musím s těžkým srdcem oznámit, že Spojené státy nemohou v současné podobě dohodu podepsat,'' řekl podle serveru PC World například vedoucí americké delegace Terry Kramer krátce poté, co byl konečný návrh schválen většinou ostatních národů.

To znamená, že závěry vyplývající z tohoto návrhu mohou státy přijmout na vlastní pěst, ale nemohou je uplatňovat na státy, které je nepřijaly. Česká republika dohodu také odmítla podepsat. Stejně tak se k odmítnutí připojila Kanada a některé státy EU, například Německo. Jejich seznam nejdete na této stránce.

Přes 190 zemí jednalo o změnách v Mezinárodním telekomunikačním řádu od začátku prosince. Západní státy odmítly přistoupit na změny, které by mohly omezit svobodu internetu například tím, že by správa internetu byla přenesena na jednotlivé vlády nebo jimi řízené organizace.

Z první ruky

Velmi zajímavý pohled do zákulisní těchto klíčových jednání o ITRs na WCIT najdete na blogu organizace NIC.CZ, jejíž výkonný ředitel Ondřej Filip se jednání účastní jako technický poradce české delegace.

Jedním z hlavních bodů sporu byl i souboj o to, zda má být internet brán jako součást smlouvy, která se zabývá technickými záležitostmi, jako je propojení mezinárodních telefonních hovorů. Mohlo by to totiž vést k omezování svobody projevu a změně současného statusu, kdy je internet řízen zdola a měl by podle některých delegátů být ovládán centrálním systémem.

Blok zemí v čele s Ruskem a Čínou, němuž se přidaly i hostitelské Spojené arabské emiráty, argumentoval v průběhu jednání tím, že internet by měl do smlouvy patřit, protože provoz na internetu putuje telekomunikační sítí.

Podle ČTK hrozí, že pokud se nepodaří dohodnout žádný společný postup, bude internet v budoucnu v různých částech světa fungovat rozdílně. Na toto riziko upozorňovali především zástupci těch zemí, které navrhovaly větší kontrolu nad internetem. Svým způsobem však už různé internety dávno existují. Cenzurovaný internet v Číně nebo v Rusku je z pohledu uživatele zcela jiný

"V budoucnu se možná dočkáme i značně roztříštěného internetu," řekl agentuře Reuters Andrej Muchanov z ruského ministerstva spojů a masové komunikace. "To by bylo nepříznivé pro všechny a já doufám, že naši američtí a evropští kolegové k tomu zaujmou konstruktivní postoj," doplnil ruský delegát.