Čermák: Frajer je ten, koho na Googlu vůbec nenajdete

aktualizováno 
Jednou jsme tak seděli u piva a trumfovali se, kdo dočůrá vejš. Myšleno digitálně, takže jsme se strkali do kapsy v tom, kdo má víc kámošů na Facebooku (byl jsem druhý z pěti), kdo má víc followerů na Twitteru (vyhrál jsem s přehledem) a o kom je víc zmínek na Googlu (nalezeno 80 tisíc výsledků za 0,29 sekundy).

Frajer je ten, koho na Googlu nenajdete | foto: iDNES.cz

Jenže pak mi jeden ze spolustolovníků řekl: "Ty pitomče, a to si jako myslíš, že je to výhoda? Pro mě je frajer ten, kdo na Googlu vůbec není!" Vzájemně jsme se pouráželi, pak se objednalo další pivo...možná i utopenci...no, co vám budu povídat, asi to znáte. Takové ty normální hospodské tlachy.

Ale vrtalo mi to hlavou, hned následující den, a pak i ten další. Vždyť on měl možná pravdu! Dneska je skoro každý na Googlu. Nebo na Wikipedii, Facebooku nebo někde jinde. Ale Google nebo jiný vyhledávač dělají cestičky, kterými se ke kouskům informací o každém z nás dostaneme.

My tím vlastně Googlu dáváme hroznou moc. Bavil jsem se nedávno s jiným kamarádem, který se strašně rozčiloval, že ho nějaký jeho jmenovec vytlačil z prvního místa ve výsledcích na Googlu.

...pro mě je frajer ten, kdo na Googlu vůbec není!...

"Věřil bys tomu? Snad nějaký nohejbalista, nebo co! Vyhrál dva turnaje a je přede mnou," vykřikoval. Vypadal, že má opravdu zkažený den. Ano, bylo to kolega novinář, a jak známo, my z médií jsme na záležitosti ega trochu citlivější než ostatní. Ale jako bychom si už všichni zvykli, že je to Google, kdo rozhoduje o naší důležitosti.

Ještě výraznější je to v byznysu. Polovina i víc návštěvníků přicházejí na webové stránky z vyhledávačů. Kdo není na Googlu, jakoby neexistoval - a to prosím není žádný bonmot. Ono je to ještě přísnější a zdá se, že kdo není ve výsledcích na Googlu aspoň do pátého místa, tak opravdu začne mít se svou existencí problém.

Není žádný div, že tzv. SEO neboli optimalizace pro vyhledávače patří stále k nejlukrativnějším oborům. Takzvaný googlovský algoritmus bude možná nejcennějším a nejlépe střeženějším tajemstvím na světě. Nebo na rozdíl od Svatého Grálu aspoň určitě víme, že existuje.

New York Times před několika dny celkem překvapivě otiskly redakční komentář, ve kterém žádají, aby se společnosti začali věnovat vládní regulátoři. Základní teze: onen "supertajný algoritmus" (přesný citát) dává firmě do ruky příliš velkou moc a zbraň.

...navalte ten svůj algoritmus, vy zmetci!...

Úplně vidím, jak do sídla společnosti vjíždějí černé neoznačené dodávky, do areálu vbíhají muži v černých kombinézách se žlutým nápisem FBI a křičí na zakladatele Larryho Page a Sergeje Brinna: "Navalte ten svůj algoritmus, vy zmetci!"

Oba hoši váhavě otevírají trezor a sahají po listu papíru popsaném vzorci. Jenže v tu chvíli se v kanceláři objevuje tvrdohlavý ředitel Eric Schmidt, bez varování se papíru zmocní a během několika vteřin ho sní. Muži zákona se mu v tom snaží zabránit, ale marně.

A když ho spoutaného odvádějí do jedné z černých dodávek, mladí zakladatelé firmy se vzpamatovávají z šoku a ožívají novým odhodláním: "Napíšeme si algoritmus nový, ještě lepší!" Čímž opět vítězí americký sen. Pokud bude zájem, jsem ochoten z toho za milion dolarů udělat filmový scénář.

Ale abych se vrátil k tématu z úvodu tohoto textu. Tak jako se dnes celebrity poznají podle toho, že mají miliony fanoušků, miliony přátel a miliony odkazů na webu, tak se nedá vyloučit, že celebrity budoucnosti (možná už brzké!) se poznají podle toho, že na webu nezanechají žádnou stopu. Nebude to jednoduché!

Dokážu si představit, že tak jako je dnes jednou z nejhledanějších služeb "zviditelnění na Googlu", bude zítra stejně žádané "vyzmizíkování". Představuji si to jako polomafiánskou záležitost, kdy se v sešeřelém baru sejdete s chlápkem v tmavém obleku, předáte mu obálku naditou hotovostí a řeknete pouze: "Chci vymazat."

A druhý den se probudíte, zadáte do Googlu svoje jméno...a slavný vyhledávač se zapotí rozpaky, protože nenajde ani jeden relevantní odkaz.

"Dobrý den. Jsem Miloš Čermák...a na Googlu mě nenajdete, ani když se rozkrájíte." Přijde mi to jako sakra dobrý začátek společenské konverzace.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Tipy na weby: speciální adventní kalendář pro děti či elfské videopřání

Dečko.českátelevize.cz/advent

Děti milují adventní kalendáře. Jeden interaktivní se otevřel na internetových stránkách dětského kanálu Déčko. Dospělí...

Češi naučili robota, co sami neumí: povídat si s Američany o fotbale

Český tým si z Las Vegas odváží druhé místo a šek na 100 tisíc dolarů (2018)

V celosvětové soutěži Amazon Alexa Prize uspěl už podruhé v řadě český tým programátorů. Jejich konverzační robot...

Najdete na iDNES.cz