Čermák: Jak to bylo, když zavřeli Facebook

aktualizováno 
Proč byla zakázána internetová komunitní síť Facebook, proč byla stejnojmenná firma s okamžitou platností rozpuštěna a proč bylo její vedení převezeno na nejmenovanou vojenskou základnu mimo území Spojených států?

Miloš Čermák - facebook

To je dlouhá a neuvěřitelná historie, které se jednou budou věnovat celé knihy. Zatím však víme příliš málo, aby mohly být napsány. Nás v Česku může každopádně těšit, případně rmoutit, že na počátku celého příběhu byl poslanec a vlivný člen ČSSD Zdeněk Škromach.

Máme-li to napsat stručně a jasně, pak to bylo tak, že Zdeňka Škromacha unesli mimozemšťané a drželi ho déle než rok v zajetí. Zároveň ho však nahradili plně funkčním robotem, takže si toho nikdo nevšiml, a to ani v parlamentě, ani ve stranickém vedení, a nakonec ani v rodině.

Ba naopak, všichni si pochvalovali, že je tak nějak celkově bystřejší, příjemnější a sympatičtější. Někteří doslova užívali frázi, že je "jako vyměněný", aniž tušili, jak hrozivě pravdivé toto klišé v daném případě je.

...Zdeňka Škromacha unesli mimozemšťané a drželi ho déle než rok v zajetí...

Časově se výměna Zdeňka Škromacha za robota mimozemské výroby shodovala s momentem, kdy tento levicový poslanec začal používat sociální síť Facebook. Všechny jeho přátele i blízké, ale i novináře překvapilo, jak silně tomuto fenoménu podlehl.

Stal se jedním z nejaktivnějších českých uživatelů, který sbíral virtuální přátele doslova po stovkách. Na svém profilu publikoval fotografie, videa i krátké texty. Překvapivé to bylo zejména proto, že se dosud kreativní práci vždy vyhýbal.

Zdeněk Škromach byl dobrý na jednoduché činnosti, jako je třeba naštípání dříví nebo řízení ministerstva práce a sociálních věcí, ale čtení nebo psaní mu odjakživa spíše působily problémy. Nehledě na to, že nikdy neuměl pořádně obsluhovat ani mobilní telefon či digitální fotoaparát, a teď se najednou stal jako mávnutím kouzelného proutku internetovým démonem.

Teď zpětně se to zdá jasné. Dotyčný Zdeněk Škromach na Facebooku nebyl skutečný Zdeněk Škromach, nýbrž robot nastrčený mimozemšťany. Že existuje vyspělá mimozemská civilizace, která se zajímá o planetu Zemi, věděly elity západní civilizace už dlouho.

Jasným důkazem byla známá nehoda létajícího talíře u amerického města Roswell, ale i mnoho dalších incidentů a úkazů. Zajímavé je, jak se politikům a zpravodajským službám několika států dařilo držet většinu lidstva v nevědomosti, či spíše v přesvědčení, že všechny události nasvědčující existenci UFO jsou jen babské povídačky.

Byl to výsledek skvěle vymyšlené a chytře aplikované propagandy, která z existence mimozemských civilizací učinila jakousi bláznivou víru, které normální chytrý člověk nikdy nepodlehne. Tak se podařilo udržet existenci UFO mimo zorné pole světové veřejnosti.

Nicméně i zasvěcené elity musely vědět, že dřív nebo později dojde k pokusu mimozemské civilizace Zemi ovládnout a lidstvo zničit. Jen nebylo jasné, jak to chtějí provést. Jistě, mohly sáhnout po běžné válečné konfrontaci, kterou by mimozemšťané nepochybně vyhráli, ale to by Zemi i lidstvo zanechalo v příliš špatném stavu. Chtěli to provést chytřeji a elegantněji.

Tím nástrojem měl být Facebook, webová služba, kterou jistý harvardský student založil v roce 2004. Dnes už víme, že zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg byl komplic mimozemšťanů a že zmíněnou komunitní síť projektoval od začátku tak, aby vyhovovala jejich potřebám.

Úryvek z povídky "Muž, kterého vyměnili" - Krutopřísné povídky od Miloše Čermáka, vyšly v červenci 2010

Krutopřísné povídky

Americké tajné služby měly toto podezření již od roku 2006. Od té doby také tuto síť i stejnojmennou firmu přísně sledovali a vyhodnocovali každý její nový krok. Nebylo proto pro ně žádné překvapení, že se mimozemšťané v roce 2008 rozhodli k odvážnému pilotnímu projektu.

Spočíval ve vytvoření dokonalých kopií zhruba tisícovky uživatelů. Ty nastoupily na jejich místo, zatímco dotyční uživatelé byli převezení na domovskou planetu mimozemšťanů. O přesném účelu dotyčného projektu se můžeme jen dohadovat. Víme však s určitostí, že počínaje rokem 2009 byl zahájen.

Nejasné zůstává, proč mezi tisícovkou pozemšťanů byl právě Zdeněk Škromach. V novinách se objevily komentáře, že představuje prototyp Čecha, jakéhosi potomka fiktivního vojína Josefa Švejka, ale to je teze i pro tak podivný národ, jako je ten náš, až příliš dehonestující.

Další vysvětlení může být takové, že mimozemšťané postupovali náhodně a Zdeňka Škromacha prostě vylosovali. Proti tomu však mluví fakt, že je poslancem a celkem významným politikem. Provokativní názor publikoval Václav Klaus, a to ve své poslední knize "Levicový vesmír, pohroma, anebo naděje?", přeložené do 34 jazyků.

V ní píše, že jestliže si mimozemšťané vybrali Zdeňka Škromacha, tak se ho nemusíme bát, protože je to jen partička levicových budižkničemu a patlalů. Podobný názor publikovali shodou okolností i Petr Hájek a Ladislav Jakl, jejich knížky se však do žádného jazyku nepřeložily.

V zahraničí měly úspěch jen na Slovensku, kde ji podle posledního průzkumu provedeného na zakázku MF DNES četlo sedm bratislavských taxikářů. Ale jsou i další nejasnosti, které trápí zejména zpravodajské služby.

Většina účastníků pilotního projektu byla unesena na cizí planetu a jsou považováni oficiálně za mrtvé ("Bůh žehnej jejich památce," řekl při slavnostním ceremoniálu ve Washingtonu prezident Obama, a to poté, co se celý kolosální skandál začal prodírat do médií). Proč byl však právě Zdeněk Škromach ponechán na Zemi? I v tomto ohledu existují různé teorie.

Podle jedné mimozemšťanům vadilo množství jídla, které Zdeněk Škromach zkonzumuje, a podle jiné už na cizí planetu odvezen byl, ale tamní vláda nařídila jeho vrácení, údajně se slovy, že "něco takového ať si na Zemi nechají". I to je ovšem jen hypotéza, a protože ji jako první publikoval pravicový deník Lidové noviny, je možné, že jde jen o další protilevicovou propagandu.

Facebook byl zrušen, a to i navzdory mohutným protestům půl miliardy jeho uživatelů...

No a to je všechno, víc v tuto chvíli opravdu nevíme. Facebook byl zrušen, a to i navzdory mohutným protestům půl miliardy jeho uživatelů. Používání Facebooku nebo jiné, podobně fungující webové služby bylo téměř ve všech zemí světa zakázáno pod hrozbou trestu smrti.

V Číně, v Severní Koreji a v Texasu bylo několik tisíc poprav skutečně vykonáno. Teprve pak se stal Facebook definitivně minulostí. Jak dopadli jeho šéfové a hlavní akcionáři, se však můžeme jen dohadovat.

Pokusy britského deníku Guardian a dalších levicových novin, které vedly investigativní snahu zajistit těmto lidem spravedlivé procesy, berme jen jako běžný rádoby humanistický kravál. O Marku Zuckerbergovi a jeho nohsledech už později nikdo nikdy neslyšel.

Skutečný Zdeněk Škromach se zase vrátil do politiky. Po asi měsíční dovolené se naplno zapojil do společenského i stranického života. O tři měsíce později, na jednom uzavřeném zasedání ústředního výboru ČSSD, se k tomuto tématu ještě naposledy vrátil Jiří Paroubek.

"Je to zase ten náš starý Zdeněk. Je blbější a obtížnější než ten náhradní, ale ČSSD je zvyklá nástrahy osudu překonávat." Konec citátu, tedy alespoň dle přepisu zveřejněného v deníku Právo.

Že by Jiří Paroubek prosil UFO o vrácení Škromachova robota a sliboval jim za to společné vládnutí v Česku, nemáme potvrzeno. Takže jde nejspíš jen o další fantasmagorie Steigerwalda, Zvěřiny a jim podobných pravicových idiotů.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Tipy na weby: speciální adventní kalendář pro děti či elfské videopřání

Dečko.českátelevize.cz/advent

Děti milují adventní kalendáře. Jeden interaktivní se otevřel na internetových stránkách dětského kanálu Déčko. Dospělí...

Najdete na iDNES.cz