Stephen King

Stephen King | foto: archiv iDNES.cz

Čermák: Prohledejte si svůj web. Třeba tam někdo ukryl část knihy Stephena Kinga

Zdaleka jsem od něj nečetl všechno a vzhledem k tomu, kolik desítek knih napsal, jich znám asi jen menší část. Ale i tak ani na chvíli nepochybuji, že Stephen King je skvělý spisovatel.

Vlastně spisovatel v tom staromódním smyslu slova, "šrajbr", jak říká jeden můj kamarád, prostě člověk, který píše stejně samozřejmě, jako dýchá nebo pozoruje svět kolem sebe. Kingovy knihy mají ten dar, že vytvářejí svět sám pro sebe, který vás buď pohltí, anebo do kterého nikdy doopravdy nevstoupíte. A přesně to bude nepochybně platit i pro jeho novou knížku. Vyšla včera, tedy v úterý 10. listopadu.

Ale ještě něčím je King pozoruhodný. Je to jeho vášeň pro nové technologie a chuť zkoušet nové postupy, jak své knížky propagovat a dávat o nich vědět. Stephen King přitom patří ke spisovatelům, kteří by si mohli dovolit jen napsat rukopis, vložit ho do obálky (anebo připojit jako přílohu k mailu) a prostě odeslat vydavateli.

A ten už by se o propagaci postaral obvyklým způsobem, počínaje autogramiádami a konče rozhovory s médii. Ale King hraje společně s vydavatelem hru se čtenáři, nejen proto, že je to hra o velké peníze, ale určitě i proto, že ho to jednoduše baví. Co bylo známo do úterního rána o jeho nové knížce "Under the Dome", česky "Pod kopulí"? Že se odehrává v malém městě, které jednoho dne oddělí od světa neprodyšná kopule.

Vytištěný rukopis prý vážil skoro 9 kilo.

Musí se toho pod ní dít hodně, protože Kingova nová knížka je dlouhá. A to už prošla výrazným krácením. Podle Wikipedie ji spisovatel dokončil loni v srpnu a vytištěný rukopis údajně vážil skoro 9 kilo. Podrobnosti jsou obestřeny tajemstvím, samozřejmě úmyslně, z důvodu publicity.

V říjnu byla zveřejněna obálka a internetové knihkupectví Amazon začalo přijímat objednávky. Vydání v pevných deskách přitom stojí pouhých devět dolarů, což je méně než běžný paperback (obvyklá cena je kolem 25 dolarů). Obchodní řetězec Wal-Mart prodává knížku ještě o dvě pence levněji, tedy za 8,98 dolarů. A aby toho nebylo málo, knížku propaguje překvapivě i filmový trailer, který byl zveřejněn na YouTube (pro shlédnutí traileru klikněte zde).

Plaťte kapitolu po kapitole

Ovšem King má opravdu rád počítače a Internet, takže čtenáře opět čeká něco speciálního. Připomeňme, že už v roce 2000 s webem experimentoval, když publikoval na webu svůj román Plant (Rostlina). Byla to Kingova odpověď na problémy s copyrightem u elektronických knih. King pro Rostlinu stanovil jasná pravidla: knížku bude publikovat po jednotlivých kapitolách, které si každý může sám stáhnout.

Ale musí za každou zaplatit dobrovolně jeden dolar. Když zaplatí aspoň tři čtvrtiny těch, kteří si ji stáhnou, zveřejní King další kapitolu. Když ne, knížku nikdy nedokončí. A nepřečtou si ji ani ti, kteří poctivě platili. King v průběhu roku 2000 zveřejnil celkem šest kapitol, pak projekt ukončil.

Čtenáři asi neplatili. Mimochodem já k neúspěchu nepřispěl, zaplatil jsem za všechny čtyři kapitoly, které jsem si stáhnul. Ale King na elektronické vydávání nezanevřel. Letos napsal speciální novelu u příležitosti uvedení elektronické čtečky Kindle 2 na trh. Zadarmo ji dostali všichni, kteří si čtečku koupili. A je to pozoruhodný a zajímavý text.

King hraje se čtenáři na schovávanou, knihu rozdělil na 5196 kusů.

Co vymyslel King tentokrát? Rozhodl se po svém vyzkoušet tolik módní sociální média. Hraje se čtenáři hru na schovávanou. Lépe řečeno ji hrají sami čtenáři. Text knížky, která má 336114 slov (přesné číslo od autora, ale osobně je nepočítal, naštěstí existují textové editory), rozdělil na 5196 kusů.

Kdo měl o hru zájem, mohl si náhodně vybraný kus stáhnout a někde ho ukrýt. Nejspíše na Internetu, například na své webové stránce nebo na nějaké webové službě. Ale mohl text i vytisknout a ukrýt ve skutečném světě, třeba na nějakém místě v parku.

Pouze musel na facebookové stránce nebo na Twitteru nechat nápovědu, kde text je. No a ostatní ho hledali. Kdo nějaký kus první našel, umístil ho na web. Pro ty, kteří najdou nejvíc textů, ale i pro ty, kteří vymyslí nejoriginálnější úkryt, byly připraveny ceny. Soutěž "na schovávanou" skončila 6. listopadu.

Zapojily se i online magazíny jako Wired nebo CNet, které na svých stránkách "ukryly" několik kusů textu. Zda se podařilo všechny v termínu najít, jsem nezjistil. Asi ne. Ale jsou někde "tam venku", jak by asi napsal autor hororů.

"Pod kopulí" hodnotí první recenze jako knihu velmi dlouhou (v éře Twitteru nutit číst čtenáře tisíc stran románu je riskantní drzost), ale literárně vynikající a v kontextu Kingovy tvorby jako důležitou. Nevím, ale určitě si ji koupím a snad se s tou spoustou textu nějak poperu. Ale už její originální premiéra ji pro mě učinila dostatečně zajímavou.