Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Černá skříňka od Microsoftu zachytí každý váš pohyb

aktualizováno 
Možná jste již slyšeli o zařízení SenseCam. To je podobné digitálnímu fotoaparátu a po zavěšení na krk zaznamenává každičký moment dne pomocí zvuku, fotek i obrazu. V létě otestuje "skříňku" na svých pacientech první nemocnice...

Zařízení SenseCam není zcela nové. Microsoft jej poprvé prezentoval koncem minulého roku. To, co vypadalo jako pouhý prototyp však půjde již v létě do zkušebního provozu v nemocnici.

Co je SenseCam?

SenseCam je výrobek, který zachytává každý moment všedního dne svého majitele. Po uchycení na krk se nemusí o nic starat a "černá skříňka" udělá vše za něj. V intervalech pořizuje fotografie, dokáže zachytit rovněž obraz či zvuk. Záznam je ukládán na paměťovou kartu o velikosti 128 megabajtů, která pojme až 2 tisíce obrázků. Pohon na baterie obstará zhruba desetihodinový chod zařízení.

SenseCam

Produkt byl vyvinut laboratořemi Microsoftu v britské Cambridgi. Od počátku byl koncipován jako zařízení pro uchování vzpomínek z každého dne. Využitelnost je však mnohá - SenseCam může pomoci například při hledání zapomenutých klíčů atp.

Toho se chytla cambridgeská nemocnice Addenbrooke. Ta hodlá vyzkoušet "černou skříňku" během tohoto léta na svých pacientech.

SenseCam

Podle jejích doktorů je právě SenseCam vhodným zařízením pro pacienty trpící poruchami paměti. Těm poslouží jako vizuální diář uchovávající vzpomínky hezky pohromadě. Výhodou zařízení je, že jej stačí pověsit na krk a o nic víc se nestarat.

Data se ze zařízení jednoduše stahují do počítače a pomocí dalšího produktu Microsoftu jsou obrázky, videa či zvukové stopy uspořádány. Aplikace MyLifeBits se postará o poskládání dat podobně jako je tomu u filmových pásů.

SenseCam

Záznamy je možné setřídit podle průběhu dne, vytvořit lze rovněž mnoho grafů zobrazujících například místo, kde byla data pořízena, aktuální teplotu a další.

Budoucnost SenseCam

Zařízení, které má úhel viditelnosti 132 stupňů by mělo v blízkém budoucnu doznat především zmenšení. Přidat by se měla také větší výdrž na baterie či bezdrátový přenos zaznamenaných materiálů.

Ačkoliv je jeho využitelnost zatím pramalá, mohlo by se to v blízkém budoucnu změnit. Pomocí zařízení by se mohly zpětně analyzovat kroky například hasičů či zásahových jednotek. Microsoft však vidí využití zatím jako zařízení, které mu pomůže pochopit uživatele, jak přijímají inovativní technologie.

Kromě využitelnosti v medicíně či při záznamu dovolené, má SenseCam samozřejmě také stinnější stránky. Psychologové varují, že zařízení může zaznamenat i věci, které by jinak zůstaly skryty...

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Nebe nad Evropou pokryje internet přes speciální LTE. Vysílá se i z Česka

European aviation network

Cestující v letadlech nad Evropou budou mít nově možnost se připojit k rychlému internetu přes LTE. Jako první jej...

Je budoucnost ve dřevě? Vědci z něj vytvořili nečekaně odolný materiál

Dřevo pevné jako železo? (ilustrační foto)

Dřevo je levný a užitečný materiál, ovšem nepříliš tvrdý, což ho pro některá využití diskvalifikuje. Vědci nyní ale...

Zmatené asistentky již nakupovat nebudou. Pokyny z televize Amazon zastaví

„Alexo, objednej mi domeček pro panenky!“ smál se moderátor Jim Patton ze...

Hlasové uživatelské rozhraní digitálních asistentek zatím poslechne kohokoli, například vtipálka v televizním vysílání....

Najdete na iDNES.cz