Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Černý ďáblík na vás mrkne svým modrým okem (recenze MP3 přehávače Emgeton IOPS MFP-300)

aktualizováno 
Na českém trhu s MP3 flashovými přehrávači se objevila nová značka IOPS. V redakci jsme měli možnost otestovat prvního zástupce a nevedl si špatně. Přehraje MP3 i OGG Vorbis, je vybaven OLED displejem, nahrává z FM tuneru, přes diktafon i line-in vstup, ukazuje přesný čas a ráno vás vzbudí.

Výrobky značky Emgeton IOPS jsou dalšími z řady korejských produktů, které se v ČR prodávají díky společnosti Bell Technology (další je např. iAudio). Jako první se k nám dostává štíhlý elegán se zrcadlovým čelem, OLED displejem, podporou formátů MP3 i OGG, FM tunerem, diktafonem, line-in nahráváním a funkcí hodin i budíku. Prodává se pod označením Emgeton IOPS MFP-300.

Čím se liší Emgeton IOPS od nepřeberné konkurence flashovým MP3 playerů? Částečně střídmým a jednoduchým designem, který je účelný (jako například iAudio U2), ale nikoliv příliš křiklavý jako například podobný, ale trošku přeplácaný Forus FXA. Následují takové „drobnosti“ jako je podpora formátu OGG, která stále ještě není pravidlem a většina přehrávačů ji zatím nemá. Přehrávač také umí plnit funkci hodin a budíku.  Čas se permanentně zobrazuje na displeji při přehrávání hudby a zároveň slouží jako spořič displeje spolu s údaji o datu, dni a roku. Díky grafickému displeji si můžete místo spořiče s časem zobrazit nejrůznější animace a obrázky, které jsou ke stažení ve formátu „.asv“. Při poslechu nahrávek z BBC jistě oceníte nastavitelné tempo, které drmolícího komentátora zpomalí na srozumitelnou mez.

IOPS MFP 300

Jednoduché ovládání a rychlý start

Po zapnutí je IOPS prakticky během dvou vteřin připraven hrát a díky funkci resume vždy naváže v místě přerušení poslechu. Základní obsluhu přístroje (výběr alba a spuštění skladby, pohyb a výběr položek v menu) zvládnete jednoduše pouze s joystickem (krátký - dlouhý stisk, naklápění). Velmi prosté je i sestavování playlistů kdy pomocí tlačítka „SEL“ vyberete skladby určené k přehrávání. Při procházení stromové struktury adresářů se vám na displeji zobrazují všechny uložené soubory a adresáře (tedy nikoliv pouze přehratelné) a díky tomu máte dokonalý přehled o tom co je v paměti přístroje uloženo. Samozřejmostí je funkce sleep, která po uplynutí nastaveného času přehrávač automaticky vypne. S aktuální verzí firmwaru si přehrávač poradí i s winampovskými playlisty.

 IOPS MFP 300 IOPS MFP 300
IOPS MFP 300

Mezi jednotlivými režimy je nutné přepínat prostřednictvím netradičního menu, které je jinak velmi přehledné a jednoduché pro orientaci i ovládání. Soubory lze mazat přímo v přehrávači.

IOPS MFP 300 IOPS MFP 300 IOPS MFP 300
IOPS MFP 300 IOPS MFP 300 IOPS MFP 300
 IOPS MFP 300 IOPS MFP 300
  

 

Hraje a zvučí ve zvoleném tempu

IOPS MFP-300 si poradí se třemi nejrozšířenějšími audio kodeky. Formát MP3 (MPEG1-2-2,5 layer 3) přehraje prakticky bez omezení včetně VBR toku, OGG Vorbis ve verzích Q1 - Q10 a formát WMA v rozmezí 64 - 192 kbps.

IOPS neumí česky a příslušné oháčkované znaky v ID3 tagu si zobrazí po svém (tj. nahradí je jiným znakem - některá oháčkovaná písmena v názvu souboru však zobrazuje korektně). Obsah a rozsah informací z ID3tagu nelze měnit. Naopak plusem je možnost plynule volit tempo (rychlost) přehrávání dané skladby v rozmezí 50 až 150 %. Tuto funkci oceníte zejména při studiu cizích jazyků.

IOPS nabízí bohaté možnosti co se týče úpravy zvuku. Kromě šesti přednastavených křivek nabízí jednu volnou pozici pro uložení vlastní ekvalizační křivky. Korekce lze provádět v rozsahu ± 12dB v rozmezí pěti pásem (50Hz až 14 kHz). A aby toho nebylo málo, IOPS je vybaven technologií SRS WOW jejiž účinnost lze také jednoduše nastavit hned v několika krocích (on/off, TruBass, Focus).

IOPS MFP 300 IOPS MFP 300

Zvuk je velmi dobrý a skutečný výkon zesilovače (výrobce udává 13 mW/16 ohmů, S/N 90dB) vám pohodlně umožní poslouchat mluvené slovo v hlučném prostředí metra.

Nahrává

Kvalitu nahrávky ať už z rádia, přes vestavěný mikrofon nebo linkový vstup nastavíte v rozmezí 16kHz, 16kbps až 44 kHz, 192 kbps.

IOPS MFP 300

  • Nahrávání z FM tuneru

Nahrávky jsou velmi dobré a nerozenatelné od originálu. Bohužel během nahrávání nelze regulovat hlasitost poslechu a zapnutí nahrávání způsobuje u slaběji naladěných stanic rušení (zvýšení šumu).

IOPS MFP 300

Samotný FM tuner je dobrý, naladit stanice můžete pomocí autoscanu nebo ručně. Pro jejich uložení je k dispozici 20 volných pozic.

  • Nahrávání přes linkový vstup

Kvalita záznamu je opět bezproblémová. Přehrávač dokonce umožňuje synchronizaci nahrávky s originálem a její rozdělení po skladbách do jednotlivých souborů (u testovaného vzorku nám však tato funkce příliš nefungovala - systém reagoval na konce skladeb, ale nikoliv na začátky tj. nespustil nahrávání další písně). Pravděpodobně se však jedná opět pouze o chybu prototypu.

IOPS MFP 300

  • Diktafon

Nahrávka je bez šumu, citlivost všesměrového mikrofonu je dostatečná. Pouze jsme  postrádali možnost aktivovat nahrávání hlasem.

Olé displej

Displej je dvoubarevný, přehledný a při přehrávání zobrazuje všechny důležité stavové informace (bitrate, vzorkovací frekvenci, shuffle režim, navolený ekvalizer, odehraný čas, stav baterie, aktuální skutečný čas a samozřejmě název alba, skladby a jméno interpreta). Název skladby a jméno interpreta skroluje zvolenou rychlostí plynule tam a zpátky. Bohužel se nejedná o nejnovější generaci OLED displeje a tudíž je na přímém slunci hůře čitelný. Po uplynutí nastavitelné doby se přepne na spořič nebo se vypne úplně (obojí lze nastavit). Činost přehrávače poté indikuje pouze blikající modrá dioda (lze ji vypnout). Pomocí přiloženého software si na pozadí displeje můžete vložit jakýkoliv oblíbený obrázek. 

IOPS MFP 300 IOPS MFP 300

Komunikace s PC

IOPS podporuje Mass Storage a hlásí se jako výměnný disk.

Nahrávání dat přes USB 1.1 nepatří k nejrychlejším anměřená přenosová rychlost 600 kB/s nepatří k nejlepším výkonům.

IOPS MFP 300 IOPS MFP 300
IOPS MFP 300

Napájení

Nabíjení interního Li-ion článku s kapacitou 520 mAh je možné přes USB port nebo AC adaptér. Netrvá dáéle než dvě hodiny. Podle výrobce by měl IOPS na plně nabitou baterii vydržet fungovat celých 17 hodin. Na námi testovaném vzorku jsme při poloviční hlasitosti, bitrate 128kbps a ekvalizeru normal naměřili 12 hodin. Zkušenosti uživatelů z různých internetových diskusí však hovoří až o 15 hodinách. Je velmi pravděpodobné, že rozdíl je způsoben vlastnostmi zkušebního vzorku (prototypu). Podle informací od dovozce je akumulátorek jednoduše vyměnitelný v servisním středisku společnosti.

Ďábelsky jednoduchý vzhled

Přední stěna je z velké části pokryta zrcadlovým plastem pod kterým se ukrývá grafický OLED displej s rozlišením 96 x 64 obrazových bodů. Vedle něj je umístěn ovládací joystick pro přetáčení, pohyb v menu a v navigaci, případně pro regulaci hlasitosti. Ještě dále na východ je umístěna světla modrá dioda, která na vás sympaticky pomrkává pokud je přístroj přepnutý do režimu stand-by nebo pokud je vypnutý displej. Kromě mikrofonu na přední straně již nenaleznete nic. Zbytek ovládacích prvků je seřazen na boku IOPSu a sestává ze tří multifunkčních tlačítek (REC/A-B, PLAY/STOP, EQ/Select) a šoupátka HOLD. Netradičně je řešen vyklápěcí USB port, který je jinak celý skryt uvnitř těla přehrávače. Za zmínku stojí i rozměry 31 x 79,5 x 14,8 mm, které zaručují, že vám IOPS bouli na kapse neudělá.

IOPS MFP 300 IOPS MFP 300

Koupit či nekoupit?

Emgeton IOPS MFP-300 se na pomyslné ose kvality pohybuje někde mezi iAudiem a iRiverem (tj. hodně vysoko). Nenabízí tolik uživatelských nastavení jako iRiver, nebo iAudio, zvukově se jim však hravě vyrovná. Je kompaktnější než nové flashové modely od iRiveru, ale na ultrakompaktní iAudio U2 (recenze zde) nemá. OLED displej se nám zdál subjektivně o chloupek lepší než u modelu MPIO FG 100 (recenze zde).

K testování jsme měli dispozici Emgeton IOPS MFP-300 s 512MB paměti, který se prodává za cca 6.290 Kč. Verzi s 256MB seženete za 5.090 Kč.

IOPS MFP 300 IOPS MFP 300 

Další info a podrobnou technickou specifikaci modelu naleznete zde.
K testování zapůjčila společnost Bell technology spol. s.r.o.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Soundbar s Dolby Atmos se LG téměř povedl, filmový zvuk vás pohltí

Soundbar LG SK10Y

Čas od času si při testování říkám „safra to je dobré“ a o něco později si plácnu na čelo a divím se, jak to mohli...

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Všechny hudební služby pohromadě. Vyzkoušeli jsme všehrálka od Pioneeru

Mikrosystém Pioneer HM76D

Takto by podle nás měl vypadat mikrosystém ve 21. století. Pioneer X-HM76D z internetu a chytrých telefonů přehraje...

Najdete na iDNES.cz