Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak povodit vědce za nos. Česko lákalo odborníky, teď jim zavírá dveře

  17:29
Výrazy jako mezinárodní blamáž či banánová republika padají v souvislosti s českou vědou. Ministerstvo školství totiž minulý týden zrušilo program, v jehož rámci měla česká pracoviště přitáhnout ze zahraničí špičkové vědce. Upozornily na to Lidové noviny.

Ministr školství Marcel Chládek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Česká republika zažila díky evropským fondům v posledních letech boom ve stavbě nových vědeckých středisek, do kterých se investovalo několik desítek miliard korun. Máme tak řadu "vědeckých provozoven", ale už je méně peněz na práci, která by se v nich měla dělat.

V současné chvíli jde zřejmě o nejpalčivější problém české vědy i podle samotných vědců (viz např. rozhovor tří významných českých chemiků v časopise Vesmír). Jedním z řešení je přilákání dobrých vědců do České republiky, ať už jde o bývalé krajany, nebo cizince. Vzniklo několik projektů na podporu "přílivu mozků" z českých peněz a dokonce i z evropských fondů. Jedním z nich byl i program s odpudivým názvem "Výzva č. 2.1 - Podpora výzkumných kapacit VaV center, PO 1, OP VaVpI" (pokud tyto zkratky neznáte v tuto chvíli, nemá smysl, abyste si jimi zatěžovali hlavu).

Miliarda korun v něm měla umožnit nově vznikajícím centrům pořizovat vybavení i přitáhnout zvučná vědecká jména penězi hrazenými z 85 procenty z Bruselu (tj. 850 milionů z Bruselu, 150 z rozpočtu vědeckých organizací, potažmo státu). Konec přihlášek byl letos v lednu, vyhlášení výsledků v květnu, vědci by na českých pracovištích mohli pracovat od června do konce roku 2015.

Místo toho přišla studená sprcha. Žadatelé o podporu z ministerstva obdrželi minulý týden dopis, že "z důvodu pravděpodobného budoucího nedostatku finančních prostředků" by neměli s penězi počítat, informovaly Lidové noviny minulý pátek. Od té doby ministerstvo upřesnilo, že program nebyl zrušen, pouze "pozdržen", ale není zcela jasné, kdy a jak by se měl znovu rozběhnout.

Zvláště když jeho začátek byl na spadnutí. Lidové noviny popisují případ Hendrika Küppera z univerzity v Kostnici. Biochemik specializující se na výzkum rostlin chtěl působit v Ústavu molekulární biologie rostlin Akademie věd ČR. Jeho žádost o grant probíhala schvalovacím procesem dobře, rozhodnutí mělo padnout v květnu a projekt začít v červnu, a tak zahájil vědec přesun do České republiky. "Ukončil své působení na univerzitě v Kostnici, zakoupil dům v Budějovicích, vypsal mezinárodní konkurz na členy týmu, pozval a vybral kandidáty, začal připravovat výběrová řízení na nákup přístrojů, objednal stěhování laboratoře do Čech," popsal Lidovým novinám logický postup kolegy profesor Ondřej Prášil z Akademie věd.

Podobnou, i když na tak vyhrocenou situaci, zažívají i jiní vědci. Ředitel Ústavu molekulární genetiky Václav Hořejší říká, že v jejich případě byla situace jednodušší, protože vybraný spolupracovník doposud žádné nevratné kroky např. ohledně stěhování neučinil. Ale v každém případě to byla ohromná ztráta času: "Nám by program velmi prospěl, a tak jsme mu my a hlavně onen kolega ze zahraničí věnovali enormní množství času, hlavně vyplňováním hromady dokumentace," říká Hořejší.

Co teď?

Při pohledu zvenčí je situace o to paradoxnější, že peníze zároveň jsou i nejsou. Ministerstvo školství uvádí, že v programu na podporu vědy z evropských peněz (tzv. Operační program Výzkum a vývoj pro inovace čili "OP VaVpI") Česká republika nevyužije možná až 10 miliard korun z peněz, které Brusel v minulých sedmi letech nabízel. V tuto chvíli jsou možnosti čerpání z tohoto balíku peněz mírně řečeno omezené, a tak možnosti, jak bilanci zlepšit, jsou dosti omezené.

Na druhé straně se podle pondělní zprávy ministerstva v některých "podmnožinách" tohoto programu naslibovalo příliš mnoho peněz, a na tyto projekty už peníze nebudou. Celkem jde možná až o čtyři miliardy korun, uvádí ministerstvo v tiskové zprávě.

Čili v globálu peníze přebývají, ale na několik místech jich bylo přislíbeno až moc. Přelít peníze z jedné škatulky do druhé přitom příliš nejde, alespoň ne bez dohody s Bruselem. A ten samozřejmě bude chtít vědět, proč Česká republika chce změnit dohodu, kterou si před lety vyjednala. O tom, kolik peněz na co bude zapotřebí, jsme rozhodovali sami.

Podivná nerovnováha v rozpočtu není nepochopitelná jen pro pozorovatele zvenčí: "To je věc, nad kterou si marně lámu hlavu," říká předseda Akademie věd Jiří Drahoš. "Nechci ministerským úředníkům křivdit, zřejmě je ta situace opravdu těžko řešitelná, ale zároveň je to skutečně zvláštní."

Zatímco se někteří postižení vědci chystají ke společnému protestu, ministerstvo školství zatím vědeckou veřejnost uklidňuje, že by se program mělo podařit zachránit. Ministra Marcela Chládka (který problém zdědil) čeká jednání s rektory a zřejmě i představiteli Akademie věd, náměstek pro vysoké školství Jaromír Veber na semináři o podpoře vědy v Senátu v úterý říkal, že nějaký způsob řešení by se najít mohl.

Bylo by to asi záhodno. Špičkovou vědu bez spolupráce se zahraničím v malém českém rybníčku prakticky dělat nelze a pošramocená pověst se napravuje těžko.

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 29 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 15 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

OBRAZEM: Drážďanská MHD má i dvě lanovky. A blízko sebe, co by lanem dohodil

v diskusi je 1 příspěvek

16. dubna 2024

Kromě jiných zajímavých věcí najdeme v Drážďanech i dvě historické lanové dráhy, jednu pozemní a...

Copilot od Microsoftu nabízí zdarma mnoho schopností placeného ChatGPT

v diskusi nejsou příspěvky

16. dubna 2024

Byl to ChatGPT, který na konci roku 2022 začal psát revoluci na poli nástrojů generativní umělé...

Microsoft testuje zobrazování reklam na aplikace přímo ve Windows

v diskusi je 16 příspěvků

15. dubna 2024  19:05

Microsoft ve svém testovacím kanálu Windows určeném i pro veřejnost zkouší novou funkci, která má...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...