Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Červ Netsky.Q vyřadil z provozu stránky P2P klientů

aktualizováno 
Ačkoliv byl internetový červ Netsky.Q objeven již před mnoha dny, stejně stačil svým DDoS útokem zahltit stránky P2P klientů eDonkey2k a eMule, stejně jako servery věnující se prolomení softwarových ochran. A jako by to nestačilo, v závěsu se blíží nová, ještě agresivnější varianta Netsky.T.

Také se v posledních dnech nemůžete dostat na některé servery? Na linku technické podpory vašeho poskytovatele připojení byste bušili marně, ten výpadek na svědomí nemá. Webové stránky totiž začal napadat červ Netsky.Q.

Přišel, zapípal, ulovil

Internetový červ Netsky.Q se začal po celém světě šířit koncem minulého měsíce, na Technetu jsme mu věnovali tento článek. Pokud byl něčí počítač infikován, zjistil to dotyčný velmi jednoduše - ráno 30. března začal systémový reproduktor vydávat podivuhodné zvuky.

Přestože se o nákaze ví již řadu dní a uživatelé tedy měli dostatek času počítače nezvaného návštěvníka odstranit, Netsky.Q dospěl do dalšího stádia: Ve čtvrtek 8. dubna odstartoval hromadný DDoS útok proti pěti vybraným serverům. Tvůrce červa je patrně bojovníkem za dodržování autorských práv, neboť čtyřdenní záškodnická akce byla namířena proti stránkám www.edonkey2000.com, www.kazaa.com, www.emule-project.net, www.cracks.am a www.cracks.st.

Jak uvedl britský zpravodajský server ZDnet, čtyři z pěti inkriminovaných serverů muselo kvůli útokům sáhnout ke krizovým scénářům. Stránky projektu eDonkey2k jsou dostupné pouze ze základní domény edonkey2000.com, sesterský klient eMule musel svůj web přesunout na záložní adresu www.emule-project.org. Dostupné nebyly ani servery odkazující na cracky komerčních programů, nyní je aktivní pouze jeden z nich. Nájezdy internetových parazitů přežily prakticky bez úhony jen stránky aplikace KaZaa.

Netsky se učí z chyb Blasteru

Mikko Hyppönen, ředitel výzkumu antivirové společnosti F-Secure, říká, že autor či autoři Netsky.Q se poučili ze starších chyb, které udělal tvůrce přízraku loňského léta, červa Blaster (MSBlast). Ten se snažil útokem DDoS zahltit stránky služby Microsoft Update, které však podle Hyppönenových slov většina lidí nepoužívá. Netsky na rozdíl od Blasteru zaútočil na silně exponované adresy a tím pro způsobil běžným uživatelům mnohem větší problémy.

A ty nebyly zdaleka poslední. Novou pohromu chystají od 14. dubna další varianty Netsky.T a U, které hodlají vyřadit určité stránky z provozu na rovných deset dní. Na seznamu jsou opět servery s ně právě košer zbožím: cracks.am, emule.de, kazaa.com, freemule.net a keygen.us.
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Další z rubriky

Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

Tipy pro Windows 10: Zapněte klidový režim PC a nebude při práci rušit

Tipy a triky pro Windows 10

Tichý režim nemají jen telefony, ale také Windows. Podíváme se, kde ho aktivovat, jak zakázat zobrazování obrázku na...

Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

Tablet pomůže i při zařizování bydlení

Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz