Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Červ Netsky.Q vyřadil z provozu stránky P2P klientů

aktualizováno 
Ačkoliv byl internetový červ Netsky.Q objeven již před mnoha dny, stejně stačil svým DDoS útokem zahltit stránky P2P klientů eDonkey2k a eMule, stejně jako servery věnující se prolomení softwarových ochran. A jako by to nestačilo, v závěsu se blíží nová, ještě agresivnější varianta Netsky.T.

Také se v posledních dnech nemůžete dostat na některé servery? Na linku technické podpory vašeho poskytovatele připojení byste bušili marně, ten výpadek na svědomí nemá. Webové stránky totiž začal napadat červ Netsky.Q.

Přišel, zapípal, ulovil

Internetový červ Netsky.Q se začal po celém světě šířit koncem minulého měsíce, na Technetu jsme mu věnovali tento článek. Pokud byl něčí počítač infikován, zjistil to dotyčný velmi jednoduše - ráno 30. března začal systémový reproduktor vydávat podivuhodné zvuky.

Přestože se o nákaze ví již řadu dní a uživatelé tedy měli dostatek času počítače nezvaného návštěvníka odstranit, Netsky.Q dospěl do dalšího stádia: Ve čtvrtek 8. dubna odstartoval hromadný DDoS útok proti pěti vybraným serverům. Tvůrce červa je patrně bojovníkem za dodržování autorských práv, neboť čtyřdenní záškodnická akce byla namířena proti stránkám www.edonkey2000.com, www.kazaa.com, www.emule-project.net, www.cracks.am a www.cracks.st.

Jak uvedl britský zpravodajský server ZDnet, čtyři z pěti inkriminovaných serverů muselo kvůli útokům sáhnout ke krizovým scénářům. Stránky projektu eDonkey2k jsou dostupné pouze ze základní domény edonkey2000.com, sesterský klient eMule musel svůj web přesunout na záložní adresu www.emule-project.org. Dostupné nebyly ani servery odkazující na cracky komerčních programů, nyní je aktivní pouze jeden z nich. Nájezdy internetových parazitů přežily prakticky bez úhony jen stránky aplikace KaZaa.

Netsky se učí z chyb Blasteru

Mikko Hyppönen, ředitel výzkumu antivirové společnosti F-Secure, říká, že autor či autoři Netsky.Q se poučili ze starších chyb, které udělal tvůrce přízraku loňského léta, červa Blaster (MSBlast). Ten se snažil útokem DDoS zahltit stránky služby Microsoft Update, které však podle Hyppönenových slov většina lidí nepoužívá. Netsky na rozdíl od Blasteru zaútočil na silně exponované adresy a tím pro způsobil běžným uživatelům mnohem větší problémy.

A ty nebyly zdaleka poslední. Novou pohromu chystají od 14. dubna další varianty Netsky.T a U, které hodlají vyřadit určité stránky z provozu na rovných deset dní. Na seznamu jsou opět servery s ně právě košer zbožím: cracks.am, emule.de, kazaa.com, freemule.net a keygen.us.Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

Tipy a triky pro Windows 10

Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

Tipy a triky pro Windows 10

Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

Fotografie stokrát jinak vytvoří nejlepší fotoeditační programy

Ilustrační foto - notebook

Paměťové karty digitálních fotoaparátů, smartphonů či tabletů se zejména v létě plní šílenou rychlostí. Chcete-li...

Najdete na iDNES.cz